Bílý povlak na jazyku – příčiny vzniku a řešení

Jazyk je nejen nezbytný pro vnímání chuti, ale také slouží jako indikátor celkového zdraví ústní dutiny. Jedním z běžných problémů, se kterými je možné se setkat, je přítomnost bílého povlaku na jazyku.

V tomto článku prozkoumáme potenciální příčiny bílého povlaku na jazyku a prodiskutujeme možná řešení, která pomohou obnovit zdravé ústní prostředí.

Příčiny bílého povlaku na jazyku

Pokud se vám na jazyku z ničeho nic objevila nevzhledná bílá vrstva, pak zkuste zapátrat, čím by to mohlo být. Mezi nejčastější důvody patří:

  • Ústní kvasinky (kandidóza)
  • Sucho v ústech (Xerostomie)
  • Leukoplakie
  • Afta

TIP: Jak poznat těhotenství? První nejčastější příznaky a jak se v nich vyznat. Každé těhotenství je trochu jiné a totéž platí i o jeho prvních příznacích

Ústní kvasinky (kandidóza)

Jednou z primárních příčin bílého povlaku na jazyku je přítomnost kvasinek v dutině ústní, alias plísňová infekce způsobená přemnožením kvasinek Candida. Obvykle se objevuje ve formě krémově bílých skvrn na jazyku, vnitřní straně tváří nebo na patře. K jejímu rozvoji mohou přispět faktory, jako je například:

  • oslabený imunitní systém,
  • cukrovka,
  • užívání některých léků (jako antibiotika nebo kortikosteroidy)
  • a špatná ústní hygiena.
Co zvyšuje náchylnost ke kandidóze?

Kandidóza se často vyskytuje u lidí s oslabenou imunitou, užívajících antibiotika nebo trpících určitými zdravotními problémy.

Sucho v ústech (Xerostomie)

Nedostatečná produkce slin může mít za následek sucho v ústech, což vede k bílému povlaku na jazyku. Sucho v ústech mohou způsobit některé léky, dehydratace, dýchání ústy a některé zdravotních indispozice. Snížená produkce slin poté vytváří prostředí, kde se hromadí bakterie a nečistoty, což vede k tvorbě bílého povlaku.

TIP: Jak udělat světlou a tmavou jíšku – návod i pro začátečníky. Vhodným upravením receptu snížíte množství tuku, lze použít i mouku bezlepkovou se stejným účinkem.

Leukoplakie

Leukoplakie je stav charakterizovaný tvorbou silných bílých skvrn na jazyku nebo uvnitř úst. Často je spojena s užíváním tabáku, zejména s kouřením, a může být časným příznakem rakoviny ústní dutiny. I když je ve většině případů leukoplakie je neškodná, je nezbytné konzultovat se zdravotníkem pro přesnou diagnózu a vhodnou léčbu.

Afta

Afta je chronický zánětlivý stav, který může postihnout jazyk a další oblasti úst. Projevuje se jako bílé nepravidelné skvrny doprovázené nepohodlím nebo bolestí. Přesná příčina aft není známa, ale předpokládá se, že jde o nepřiměřenou reakci imunitního systému. Ke zmírnění příznaků a prevenci komplikací je nezbytná správná diagnóza a léčba u odborníka.

TIP: Harmonelo recenze – účinná probiotika pro zdraví? Podívejte se, zda jsou populární sirupy s bylinkami tím pravým

Které potraviny způsobují bílý povlak na jazyku?

Některé potraviny a nápoje, jako jsou káva, čaj, červené víno, colové nápoje nebo pikantní jídla, mohou dočasně způsobit vznik bílého povlaku na jazyku. Tyto látky mohou dočasně zabarvit povrch jazyka a způsobit pocit přítomnosti něčeho cizího. Ten však obvykle velmi brzy ustoupí.


Co můžete proti povlaku na jazyku udělat doma

Základem je udržování dobré ústní hygieny: Čistěte si zuby dvakrát denně kartáčkem s měkkými štětinami a fluoridovou zubní pastou. Nezapomeňte si také jemně kartáčovat jazyk, abyste odstranili bakterie a nečistoty. Vhodné je také pravidelné používání zubní nitě a vyplachování antimikrobiální ústní vodou.

Ujistěte se také, že během dne pijete dostatečné množství vody, abyste předešli suchu v ústech. Pomoci vám může i žvýkání žvýkaček bez cukru.

TIP: Wobenzym recenze – při jakých stavech pomáhá? Podívejte se na to, jak vlastně působí a co od něj čekat

Léčba infekce

Pokud je příčinou bílého povlaku přemnožení Candidy, může vám lékař předepsat antifungální léky k odstranění infekce. A zaměřte se i na chronické problémy, jako je například diabetes nebo astma – pokud nejsou léčeny, mohou mít na vzniku toho nepříjemného stavu také svůj podíl.

Bílý povlak na jazyku obvykle není život ohrožující, přesto může být nepříjemný. Pokud se vám ho tedy nepodaří zvládnout vlastními silami, určitě se nebojte vyhledat odbornou pomoc.

Zdroj: https://www.oralb.cz/cs-cz/dentalni-zdravi/problemy/jine-problemy/bily-jazyk, https://zdravi.euro.cz/clanky/bily-povlak-na-jazyku/, https://www.benu.cz/co-na-bily-povlak-na-jazyku, https://www.celostnimedicina.cz/bily-povlak-na-jazyku.html

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *