Tipy, jak posílit imunitu léky i přírodní cestou

Dobrá imunita je základem fyzického zdraví i psychické pohody každého z nás. Její dlouhodobé oslabení pak zvyšuje riziko nakažení viry a bakteriemi, které může vést až ke vzniku chronických onemocnění. Pročtěte si naše tipy, jak imunitu posílit a které prostředky k tomuto účelu můžete využít.

Jak na posílení imunity?

Zeslabená imunita ovlivňuje nejen fyzické, ale i psychické zdraví jedince. Je proto důležité dbát na několik základních pravidel, jejichž dodržování pomáhá tomuto zeslabení předcházet.

Mezi nejzákladnější způsoby, jak posílit imunitu, bezpochyby patří omezení kouření a požívání alkoholu. Měli byste se proto snažit snížit počet vykouřených cigaret na minimum a alkohol požívat pouze příležitostně a v minimálním množství.

Dalšími zásadami posílení imunity je:

  • udržování rozumné teploty v místnosti (kolem 20 °C),
  • dostatek kvalitního spánku (ideálně mezi 7,5 a 8 hodinami),
  • hlídání optimální váhy v poměru k výšce,
  • dodržování základních hygienických pravidel.

Stejně tak byste však neměli podceňovat ani pravidelný pohyb, ať už ve formě cvičení, turistiky nebo procházek v přírodě. Účinným prostředkem na posílení imunity je také otužování, konzumace ovoce a zeleniny (v ideálním případě domácí) a eliminace stresových situací.

Tipy, jak zlepšit imunitu

Nadmíra stresu výrazně ovlivňuje psychiku jedince, jejíž proměny mohou mít vliv na váš osobní i pracovní život. Stresovým situacím se pravděpodobně zcela nevyhnete, můžete je ovšem kompenzovat meditací, návštěvou lázní, masáže nebo jen strávit nějaký čas s přáteli a rodinou. Zkrátka se trochu pobavit a na chvíli zvolnit tempo.

Posílení imunity dále úzce souvisí s vyváženou stravou. Snažte se vysadit konzumaci sladkých cukrů, omezit přísun sušenek, dezertů či trvanlivého pečiva. Do jídelníčku naopak zahrňte ryby, hovězí maso, vejce, zázvor, česnek, zázvor, cereálie nebo houby. Všechny tyto potraviny zajistí přísun potřebných vitamínů a minerálů, jež se následně projeví na vašem zažívání i kvalitě imunitního systému.

Jak posílit imunitu u dětí?

Výše uvedené zásady, jak posílit imunitu, platí u dospělých, stejně jako u dětí. Zejména u mladších generací byste však měli dbát na pestrost jídelníčku a obsažení prospěšných vitamínů. Děti byste rovněž měly již od mlada vést k zafixování základních hygienických návyků, jako je mytí rukou po návštěvě toalety či po příchodu z venku.

V dnešní době mnoho ratolestí tráví až příliš času u televize, telefonu nebo počítačových her. Zkuste je přimět k tomu, aby namísto sezení doma chodily pravidelně ven, třeba do parku nebo na hřiště.

Vitamíny na posílení imunity aneb jak posílit imunitu přírodní cestou

Způsoby, jak posílit imunitu, úzce souvisí s přísunem potřebných vitamínů a minerálů. Mezi ty nejdůležitější vitamíny patří Vitamín C, Vitamín D a Vitamín E. Minerály je myšlen zejména zinek, hořčík, selen, chrom, vápník a selen.

Vitamín C je třeba doplňovat zejména u jedinců, kteří se často dostávají do stresových situacích. Tento vitamín je pak typický vlastností zkrátit dobu nachlazení a pojí se ku příkladu s rakytníkem, pomerančem, citronem, kiwi, černým rybízem či kysaným zelím. Vitamín C ovšem obsahuje i acerola a mnoho dalších přírodních zdrojů.

Vitamín D obsahují sluneční paprsky, což je zásadní pro posílení imunity zejména u dětí. Z potravin pak ořechy, luštěniny, listová zelenina, hovězí maso a vejce. Vitamín E opět obsahují ořechy, luštěniny a listová zelenina. Najdete ho ale také v rostlinných olejích.

Další variantou, jak posílit imunitu nejen dětí, ale i dospělých osob je příjem minerálů, zejména zinku a selenu. K jejich doplnění můžete opět jídelníček obohatit o luštěniny, celozrnné obiloviny nebo hovězí maso.

Léky na posílení imunity

Mimo posílení imunity přírodní cestou můžete k jejímu zlepšení využít nejrůznější doplňky stravy a léky. Řadí se sem veškerá homeopatika, jejichž smyslem je ochrana před nakažení chřipkou a dalšími virovými onemocněními. V lékárně je seženete v nejrůznějších formách, od tablet, přes granule, až po sirupy, které jsou vhodnější pro děti.

Mezi další skupinu léků na posílení imunity patří glukany. Můžete je opět sehnat v nejrůznějších variantách. Do kategorie přírodních léčiv se řadí ku příkladu echinacea, typicky dodávaná ve formě kapek. Patří sem však i cucavé tablety a specifické produkty určené na posílení imunity – například ImunoBran.

5/5 - (2)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *