Jak se projevuje koronavirus a onemocnění covid-19?

Pandemie covid-19 (také covid 19) spojená se šířením nového koronaviru více či méně ovlivnila život většiny populace. Pojí se nejen s nejrůznějšími opatřeními vlády, která mají za cíl jeho šíření zpomalit, ale i každodenním strachem z toho, že se připojíme mezi stále vzrůstající množství nakažených osob. Je proto důležité vědět, jak se koronavirus projevuje a co dělat v případě, kdy na sobě pozorujete příznaky.  

Příznaky koronaviru aneb jak se projevuje covid-19

Covid-19 je virové onemocnění, jehož příznaky se v mnoha případech překrývají s klasickou chřipkou. Přenáší se kapénkami vylučovanými při kýchání, kašlání nebo tělesném kontaktu. Do těla se vám může dostat prostřednictvím úst, nosu, očima či při styku s infikovanou plochou. Odtud plynou nařízení, jako povinnost nošení roušek nebo respirátorů a důraz na dodržování základních hygienických pravidel. Koronavirus se ve většině případů šíří vzduchem. Při kýchání a kašlání byste si proto měli zakrývat ústa (ne dlaní!) a vyhýbat se styku ruky/dlaně s obličejem.

příznaky koronaviru
Zdroj: Pixabay

Z výše uvedeného vyplývá, že koronavirus nemá s chřipkou společné pouze hlavní příznaky, nýbrž i způsoby šíření. Chřipka se ovšem rychleji přenáší a rychleji projevuje. Onemocnění covid-19 oproti tomu v počátcích nemusíte vůbec rozeznat. Podobně jako u chřipky i v tomto případě existují lidé, u nichž se nákaza vůbec nemusí projevit. Jsou pouhými přenašeči a nevědomky tak mohou covid šířit dále.

Všechny hlavní příznaky koronaviru

Mezi hlavní příznaky koronaviru, respektive covidu 19 patří:

  • dušnost,
  • suchý kašel,
  • teplota vyšší než 38 °C,
  • bolest hlavy,
  • bolest kloubů a svalů,
  • únava,
  • střevní potíže a nevolnost.

Tedy jevy, které mohou být celkem běžnou součástí života vytíženějších osob, což je další z důvodů, proč může být covid-19 těžké diagnostikovat. Nakažení na sobě mohou pozorovat pouze některé z výše uvedených projevů. Mezi typické/hlavní typické způsoby, jak se koronavirus projevuje, však patří zejména zmíněná dušnost.

Dušnost je ve své podstatě zhoršené dýchání, které nemusí být nutně způsobeno kašlem. Pojí se s pocity nedostatku vzduchu a tíhy na prsou, jež můžete zaznamenat i při běžných činnostech, jako je například pohyb po obývacím pokoji. Spolu se suchým kašlem pak může tento příznak vyústit až ve virový zápal plic.

Dalším příznakem koronaviru je teplota vyšší než 38 °C. U té byste měli zpozornět ve chvíli, kdy přetrvává déle než dva dny v kuse. Průběh onemocnění covid-19 obvykle nedoprovází rýma ani bolesti v krku. I tyto projevy však mohou být jeho součástí.

Nové příznaky koronaviru

S postupem času lékaři a virologové začali zaznamenávat i další nové příznaky koronaviru. Tyto způsoby, kterými se koronavirus projevuje, jej do jisté míry od chřipky odlišují. Jedná se o ztrátu chuti nebo čichu. Pokud by se vás tyto projevy týkaly, tak byste nedokázali rozeznat jednotlivé pokrmy a vůně. Nepleťte si je tedy s klasickým znecitlivělým nosem v důsledku rýmy.

Další příznak covidu-19 je vyrážka. Projevuje se pupínky, které se mohou vyskytovat kdekoli po těle a barevnými skvrnami na prstech rukou či nohou. Vyrážku prozatím zaznamenalo nižší procento nakažených a patří proto mezi vedlejší příznaky.

Jak se projevuje koronavirus u dětí

Projevy koronaviru u dětí zůstávají stejné jako u dospělých. Můžete se tedy setkat s dušností, suchým kašlem a přetrvávající horečkou. Specifickou je zde „covid vyrážka“, která byla nejčastěji zaznamenána právě u mladších jedinců. Děti přitom stále patří mezi nejméně rizikovou skupinu. Ačkoli se tak mohou covidem nakazit jako kdokoli jiný, nehrozí jim takové riziko těžkého průběhu nemoci – vyjma těch, co mají těžké zdravotní potíže.

Co dělat při příznacích koronaviru?

Pokud na sobě příznaky koronaviru zaznamenáte, tak byste měli v první řadě zachovat klid. I kdyby se u vás projevoval i více než jeden výše uvedený příznak, tak to stále neznamená, že máte covid-19 v krvi. Přesto byste měli následovat tuto obecnou posloupnost kroků, co dělat při příznacích koronaviru:

  1. Telefonicky kontaktujete svého obvodního lékaře a zkonzultujete s ním svůj zdravotní stav.
  2. Lékař vám v případě nutnosti vypíše žádanku na koronavirové testy.
  3. Objednáte se na testování.
  4. Vyčkáte několik dní na výsledky.

Jak postupovat při nákaze covidem-19?

Pokud covid test vyjde pozitivní, informujte své okolí a okresní hygienickou správu. Následuje čtrnáctidenní karanténa, kterou budete muset podstoupit i v případě, že test vyšel negativně. Během karantény omezte kontakt s okolním světem (návštěvy) a snažte se nevycházet ven.

Měli byste se také separovat od zbytku rodiny, používat vlastní nádobí, ručníky a podobně tak, aby s nimi ostatní nepřišli do styku. Všechny předměty byste měli také důsledně dezinfikovat a prádlo prát minimálně na šedesát stupňů. Vše platí i v případě negativního testu – ačkoli vy v sobě covid-19 mít nemusíte, můžete patři mezi zmíněné přenašeče. Chovejte se tedy tak, jako kdybyste nákazou trpěli.

co dělst při příznacích koronaviru
Zdroj: Pixabay

Testům na koronavirus se můžete podrobit i bez lékařského doporučení, avšak na vlastní náklady (cca 3 000 Kč). K tomuto účelu využijte stejně jako v případě nařízení od lékaře některé z odběrových míst umístěných na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR. Setkat se můžete se dvěma typy testů: PCR a speedtesty (rychlotesty) na covid-19. PCR testy jsou přesnější, jejich vyhodnocení trvá několik dní. Výsledek rychlotestu se dozvíte během několika hodin, zjistíte ovšem pouze zda v sobě máte protilátky pro boj s koronavirem.

V případě jakýchkoli dotazů kolem koronaviru můžete využít virtuální zdravotní sestru Anežku, která funguje jako chatbot na webu ministerstva zdravotnictví nebo infolinky 1221. Infolinka je pro vás k dispozici v rozmezí 9-19 hodin během pracovních dnů a 9-16:30 o víkendech. Alternativou je nonstop infolinka Státního zdravotního ústavu na telefonních číslech: 724 810 106, 725 191 367, 725 191 370.

5/5 - (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *