Jak naladit televizi na DVB-T2?

co-je-dvb-t2

6 komentářů a zkušeností: Jak naladit televizi na DVB-T2?

Celorepublikový přechod na nový standard pozemního vysílání DVB-T2 dosáhl koncem října svého vrcholu. Přesto však existuje řada diváků, kteří prozatím přeladění na DVB-T2 programy neřešili. Pokud mezi ně patříte i vy, pak vám pravděpodobně přijde vhod následující návod, jak naladit televizi na standard DVB-T2 a dále sledovat své oblíbené programy.

Co je DVB-T2?

DVB-T2 je nový standard pozemního televizního vysílání, využívající jiný způsob kódování než původní DVB-T. Avizované celorepublikové opuštění DVB-T se tedy týká všech diváků, kteří ke sledování televizních pořadů využívají analogovou anténu. Přechod na DVB-T2 je totiž nyní jediný způsob, jak televizi naladit.

Tip: Srovnání internetových televizí – která je nejlepší?

Standard DVB-T2 se od předchozího formátu liší zejména mírou komprese. Snižuje potřebný tok dat a nabídne tak vyšší přenosovou kvalitu, vyšší kvalitu vysílání a s tím i kvalitnější divácký zážitek. Umožňuje vysílání až ve 4K (Ultra HD) kvalitě a díky většímu množství multiplexů také příjem většího množství kanálů.

S postupem, jak vysílání DVB-T2 naladit, úzce souvisí kodek, který tento standard využívá. Jedná se o H.265 (někdy také HEVC), jež zprostředkovává výše uvedené výhody. Televize nebo set-top boxy tak musejí tento kodek podporovat. Jinak nebudou moci kódovat a dekódovat signál. K ověření, zda vaše zařízení DVB-T2 podporuje můžete využít speciální web DVBT2overeno.

Přechod z DVB-T na DVB-T2

Přechod z původního DVB-T na DVB-T2 započal ještě před vypuknutím koronavirové pandemie, která celý proces poněkud zkomplikovala. Osmého července ovšem byla zahájena druhá vlna končící 29. října 2020. A DVB-T2 je tak dnes jedinou možností, jak sledovat televizní programy, aniž byste si museli zřizovat služby od placeného poskytovatele.

Programy zprostředkované pozemním vysíláním zůstávají i nadále zdarma – mimo povinného poplatku České televize. V budoucnu ovšem lze u soukromých televizí (Nova, Prima, …) očekávat poplatky za pořady ve vyšší kvalitě obrazu.

Jak naladit DVB-T2 – co budu potřebovat

K tomu, abyste mohli následovat níže uvedený návod, jak DVB-T2 vysílání a programy naladit budete potřebovat televizi, případně set-top box, jež tento nový standard podporují. Stávající zařízení můžete otestovat na výše uvedeném odkazu. V případě nutnosti koupě nového zařízení se orientujte podle samolepky DVB-T2 ověřeno, která by měla být součástí všech kompatibilních zařízení.

co je dvb-t2
Zdroj: Google

Informace o podpoře kodeku naleznete také v manuálu k televizi či set-top boxu. V případě, že v domácnosti máte více televizí, je třeba zajistit set-top box, respektive zmíněnou kompatibilitu na všech zařízeních.

Tip: Filmy online a zdarma – kde sledovat legálně filmy?

Postup, jak naladit DVB-T2

Pokud již máte podporovaný televizor nebo set-top box doma, stačí jen přeladit stávající programy na DVB-T2. K tomuto účelu lze využít automatické nebo manuální ladění, viz návod, jak naladit DVB-T2 programy s novým zařízením níže.

Jak naladit novou televizi nebo set-top box na DVB-T2

 1. Zapojte kulatý koaxiální kabel jedním koncem do anténní zásuvky a druhým do set-top boxu.
 2. Propojte set-top box s televizí prostřednictvím SCART, nebo HDMI kabelu.
 3. Zapněte televizi.
 4. Jako zdroj (input) vyberte HDMI/SCART.
 5. Na ovladači set-top boxu (případně televize, pokud podporuje DVB-T2) stiskněte tlačítko menu.
 6. Vyberte položku ladění/instalace.
 7. Zvolte automatické ladění.
 8. Programy by se měly samy naladit a přidat do seznamu kanálů.

Využít můžete také manuální ladění, kde správné kanály poznáte podle označení T2 a názvu příslušné televize, například Nova, Prima, Barrandov a podobně. Pokud vám tento návod, jak naladit DVB-T2, nezafungoval, zkontrolujte, zda nepoužíváte zesilovače signálu, které mohou způsobovat problémy. Měli byste se také vyhnout nejrůznějším přenosným pokojovým anténám.

Tip: Jak sledovat Oktagon online stream živě?

V žádném případě ovšem není nutné anténu měnit nebo ji směrovat jinam. Mění se pouze výše zmíněný kodek H.265, tudíž by vysílání mělo fungovat i při původním sestavení. V případě společných televizních antén (STA), typických pro bytové domy, je nutné kontaktovat servisní firmu. Ta se postará o výměnu kanálových vložek a následně bude vše fungovat.

4.5/5 - (2)

6 vašich komentářů a zkušeností: Jak naladit televizi na DVB-T2?

 1. Máme televizi s dvb-t2,programy naladíme,ale na druhý den programy zmizí,zůstane naladěno cca 5programů,nevíme,jak to udělat,aby programy držely,tak jak to bylo dříve.Už nás nebaví denodenně ladit,nevíme jestli je chyba v anténě nebo v Tv.Bydlíme na bytě,čili anténa společná pro všechny byty.

 2. Dobrý den
  Nejde mně naladit program České televize a Novy.
  Co s tím udělat? Jak pokračovat, aby to šlo naladit. Mám set-top box.
  V reklamě, anonci na vysílání DVB-T2 uvádíte, že to je zdarma. Není to pravda. Platíme koncesionářský poplatek, který s ohledem na to, co ČT vyrábí je nesmyslně vysoko.
  Děkuji předem za odpověď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *