Jak se rychle zbavit bolesti zubů?

Bolest zubů může být velmi zákeřná – za jejím vznikem může stát mnoho příčin. Ne vždy je příčinou kaz, leckdy může jít i o odhalený krček nebo celkovou citlivost. A jak se tohoto nepříjemného problému zbavit?

Existuje celá řada technik, které vám mohou ulevit. Jako první většina lidí sáhne po lécích proti bolesti, ale volit lze i mnohem šetrnější alternativy. Vždy jde však pouze o nouzové řešení – pro jistotu byste vždy měli co nejdříve vyhledat lékaře.

Tip: Jak umrtvit nerv v zubu doma rychle a bez prášků?

Bylinky na bolest zubů

Jestliže jsou vaše obtíže spíše mírnějšího charakteru, pak zkuste teplý nálev ze šalvěje nebo heřmánku, kterým si ústa budete vyplachovat. Pomáhá i výplach silným alkoholem – ten však není vhodné opakovat příliš často, mohly by tím totiž trpět vaše dásně a sliznice v dutině ústní.

Proti bolesti je možné žvýkat také hřebíček nebo použít pro výplach úst naředěný hřebíčkový nebo tea tree olej. A oblíbený je také zázvor, který v sobě obsahuje analgetikum. Prášek ze zázvoru jednoduše smíchejte s trochou sušené papriky, zřeďte vodou a vytvořte pastu. Tu pak natřete na bolavý zub.

Jak ošetřit děravý zub

Pokud je v bolavém zubu viditelná dutina, můžete ji zkusit ošetřit zevnitř. Postačí do ní vložit vatu namočenou v hřebíčkovém, kafrovém nebo jedlovém éterickém oleji. Všechny tyto přírodní výtažky mají antiseptické a tišící účinky. Pomoci mohou i orálně užívané kozlíkové kapky, jež lze doplňkově kapat i na vatový tampon a přikládat na zub. Spolehlivě bojují proti bolesti zubů a zmírňují zánět.

Peroxid vodíku na bolest zubů

Použít lze i osvědčený prostředek. Budete potřebovat tříprocentní peroxid vodíku. Nalijte si lžíci a válejte ji v ústech asi 10 minut – poté vyplivněte. Opakujte třikrát denně.

Jód a sůl na bolest zubů

Můžete také sáhnout do domácí lékárny. Jednoduše rozmíchejte 5-6 kapek jódu a jednu lžičku soli ve sklenici vody a tento roztok použijte jako výplach úst. Ale chcete-li raději vsadit na obklad, přiložený přímo na bolestivé místo, pak použijte 2 lžičky jedlé sody rozpuštěné ve 2 lžičkách octa. Roztok nakapejte na vatový tampon a přiložte na zub. Snažte se však, aby se co nejméně tekutiny dostalo na dásně – ocet působí jako kyselina a mohl by je poleptat.

Vyzkoušet lze i automasáž

Pokud věříte východní medicíně, pak si zkuste masírovat speciální bod na ruce. Najdete ho tam, kde se spojují kosti palce a ukazováčku. A kterou ruku použít? Pokud vás bolí zub na levé straně, pak masírujte bod na levé ruce a naopak.

Bolestivost na skus

Pokud zub při kousání bolí, pak se v jeho útrobách pravděpodobně rozvinul zubní kaz nebo absces. V takovém případě je vhodné dočasně kousat na druhou stranu, vzít si lék proti bolesti a co nejrychleji vyhledat lékaře.

Rostoucí zuby moudrosti

Ne vždy je však původcem problému nemoc. Naopak – pokud se u vás začaly prořezávat zuby moudrosti, pak je nejlepší přiložit na místo teplý obklad (tutéž techniku lze použít i u malých dětí). Teplý obklad se používá i na zánět. Ovšem při prořezávání zubů u děti lze vsadit i na přesně opačnou techniku – použití studených obkladů. Často se k tomuto účelu používají kousátka, která se vkládají do mrazáku, ale skvěle se hodí i zmražený banán, kůrky chleba apod.

Tip: Jak poznáte, že vám rostou zuby moudrosti? Problémy, bolesti, křivení zubů

Pulzující bolest v zubu

Ovšem existují i situace, kdy se na domácí prostředky spoléhat nedoporučuje. Takže pokud je bolest zubu v ústech doprovázena otokem a pulzující bolestí, pak nepůjde o běžný problém – naopak. V tomto případě je již velmi pravděpodobné, že zánět již zasáhl kořen zubu a jeho dřeň, takže se problémy budou jen zhoršovat. Návštěva zubaře je proto absolutně nezbytná. Dočasnou úlevu vám může přinést výplach úst studenou vodou nebo studeným mátovým nálevem, případně i přikládání ledových obkladů na oteklou tvář. Led ovšem nikdy nepoužívejte přímo, ale obalte ho do vhodné textilie. Jinak hrozí vznik nepříjemných a nebezpečných omrzlin. Na otoky také velmi dobře pomáhají sáčky s černým čajem.

Zdroj: https://napovime.cz/navod/jak-na-bolest-zubu/, https://www.zdravilek.cz/bolest-zubu-babske-rady/?gclid=Cj0KCQjw8uOWBhDXARIsAOxKJ2GfJAdblbcqp3_e_NhnglLrYtyBAdZAhB-9Lv8U7C3QnvlchbiZitEaAhUoEALw_wcB

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *