Jak poznáte, že vám rostou zuby moudrosti? Problémy, bolesti, křivení zubů

Kdo si zažil s osmičkami své, asi moc dobře ví, jak se jejich růst projevuje. Pokud ale na zuby moudrosti stále čekáte, prozradíme vám, jak poznat, že se probudily k růstu a poradíme, kdy je čas navštívit vašeho zubního lékaře. 

Co jsou zuby moudrosti?

Třetí stálé stoličky, které zabírají osmé místo v řadě jsou často nazývané také jako osmičky nebo zuby moudrosti. Druhý z názvů si vysloužily právě proto, že nám nerostou s ostatními druhými stálými zuby, ale až o několik let později, v dospělosti. 

Tip: Jak vybělit zuby?

Kdy rostou zuby moudrosti? 

Druhé stoličky – tedy poslední ze stálých zubů, které nahradily zoubky mléčné, se obvykle objeví okolo 12 roku života a pak nás čeká pár let klidu. Do té doby, než se ozvou zuby moudrosti, tedy třetí stoličky. 

Obvykle se začnou prořezávat okolo 17 – 25 let a vyvíjet se mohou dokonce do našich 40 let

Jak poznám, že roste zub moudrosti?

Většinou to začne bolestí nebo otokem dásní v místě za posledními zuby – druhými stoličkami. Bolest se může projevovat přímo v místě, kde se zub prořezává a místo bývá zarudlé, může vás ale také pobolívat čelist, okolní zuby i hlava

Někdo si prořezávání skoro ani nevšimne dokud nenarazí jazykem na kus nové stoličky, jiní mohou mít bolesti tak silné, že je brzy doženou k zubnímu lékaři. 

Proč zuby moudrosti rostou později?

V dětské čelisti není dostatek místa na to, aby se zde všechny druhé stálé zuby prořezaly najednou. Proto dorůstají postupně, často až do puberty. A na zuby moudrosti se dostatek místa udělá až ve vyšším věku, kdy je čelist dostatečně velká.

Výjimkou ale nejsou ani případy, kdy se zuby moudrosti kvůli menší čelisti vůbec neprořezou nebo se prořežou pouze částečně a nezbývá jiná možnost než jejich vytržení či odstranění. 

K čemu jsou zuby moudrosti?

Pro nás jsou většinou jen zdrojem bolesti a trápení, pro naše předky byly zuby moudrosti ale často záchranou. Strava bývala tužší a k chybějící zubní hygieně asi není nutné se vyjadřovat. 

Mnoho našich předků tak o své zuby přicházelo velice brzy a osmičky tak přinášely zpět možnost se pořádně najíst. Dnes ale máme svou sadu 32 zubů většinou ve dvaceti letech skvěle zachovanou a zuby moudrosti se tak snaží vecpat někam, kde na ně není místo.

Jaké problémy nejčastěji způsobují zuby moudrosti?

Ještě vám zuby moudrosti nenarostly nebo byl jejich růst zcela bezproblémový a vy se ptáte, proč se kolem nich tolik nadělá? Osmičky vám totiž mohou způsobit hned několik nepříjemných problémů, mezi které patří:

1) Bolest při prořezávání 

Už jsme ji sice zmínili výše, ale věřte tomu, že někdy může být opravdu úmorná. Bolet vás může samotná dáseň, ale také čelist, ucho nebo hlava a okolní zuby

Často se ale stává, že zub neroste celý najednou a jeho jednotlivé špičky se vám mohou s přestávkami klubat i několik měsíců či let

2) Zakřivení dalších zubů

I tady už jsme dříve lehce naznačili, že může nastat problém, kdy se nám osmičky do čelisti nevejdou a začnou tak svým růstem tlačit na ostatní zuby. A ty se v tomto důsledku mohou začít křivit nebo tlačit na zuby před nimi a opět způsobit nepříjemnou bolest.

3) Retinovaté zuby moudrosti 

Přestože zní termín velice komplikovaně, jedná se jednoduše o zuby moudrosti, které se nemohly prořezat. V čelisti bývají umístěny v nepřirozených polohách – například i horizontálně a nemohou tak vyrůst. 

Často nevykazují vůbec žádné příznaky své přítomnosti a pokud nezačnou tlačit a způsobovat bolest, není potřeba je nijak řešit

Stomatologové ale někdy jejich odstranění přeci jen doporučí, aby předešli budoucím problémům. Jedná se ale o poměrně snadný ambulantní zákrok.

4) Zvýšená kazivost osmiček

Zuby moudrosti na svůj růst dlouho čekají a často se vyklubou již zkažené. Hygiena u osmiček je navíc poměrně náročná a někdy téměř nemožná. 

V těchto případech opět zubní lékař navrhne jejich odstranění. Zkažené či špatně vyčištěné osmičky mohou být totiž zdrojem bakterií v ústech, které způsobují zubní kaz i zápach z úst. 

5) Orální infekce spojené s růstem osmiček

Při růstu zubů moudrosti občas nepřichází jen bolest, ale může se dostavit také teplota, zarudnutí a otoky. Přidává se zápach z úst a nepříjemná chuť v ústech. V tomto případě s návštěvou zubního lékaře neotálejte.

Tip: Jak umrtvit nerv zubu doma?

Zdroje: https://www.oralb.cz/cs-cz/ustni-a-zubni-hygiena/problemy-se-zuby/zuby-moudrosti/priznaky-rustu-a-extrakce-zubu-moudrosti a https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/zuby-moudrosti.A150410_113353_zdravi_pet 

5/5 - (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *