Kdy rostou a vypadávají dětem zuby?

Není nic milejšího než rozzářený dětský úsměv. Pokud vás tedy zajímá, kdy se u miminka dočkáte prvních zoubků nebo naopak kdy vypadávají dětem mléčné zuby, vše se dozvíte v následujících řádcích.

Počáteční vývoj zubů

Dětské zoubky se vyvíjejí ještě před narozením. Již okolo šestého týdne těhotenství se miminku začínají utvářet zubní oblouky a následně zárodky mléčných i stálých zoubků.

Mléčné zoubky pak ve vývoji pokračují a ty stálé si dají na několik let pauzu.

Tip: Dobrodružné filmy pro děti

Prořezávání prvních zoubků

Jakmile je kořen mléčných zoubků tak veliký, že se už nemá kam rozrůstat, začne svým dalším růstem zoubek vytlačovat ven a je na řadě první prořezávání zoubků. To nejčastěji přichází kolem 6. měsíce věku dítěte.

Většinou se nejprve prořezávají spodní řezáky, ke kterým se postupně přidávají horní řezáky, špičáky a dvě dočasné stoličky. Okolo prvních narozenin by tak dítě mělo mít již 8 zoubků.

Tip: Jak umrtvit nerv zubu doma?

Vývoj každého dítěte ale probíhá trošku jinak, ani růst zoubků tak nemusí probíhat jako podle harmonogramu. Některé děti si na první zoubky počkají déle, jiné už se zase s prvním zoubkem rodí. Okolo 3 let by ale každé dítě mělo mít kompletní sadu 20 mléčných zoubků.

Pokud si s růstem dětských zoubků nejste jistí, obraťte se na zubního lékaře, který vám jistě ochotně poradí a vysvětlí vše potřebné.

Tip: Jak vyčistit pračku?

Kdy vypadávají mléčné zuby?

Jen si vzpomeňte na své fotky z první třídy. Nezdobila i váš úsměv dírka po vypadlém mléčném řezáku? Právě okolo 6. roku dítěte totiž začínají první mléčné zuby vypadávat.

Postupně jsou nahrazovány stálými zuby, které se po letech opět probudily k životu a začaly svým růstem tlačit na kořen mléčného zubu tak moc, že se postupně vyviklal a vypadl.

Pořadí vypadávání a prořezávání stálých zubů má většinou stejný postup jako růst mléčných zoubků. Nejprve tedy dítěti vypadnou řezáky, následují stoličky a řezáky a kolem 11. roku dítěte se prořežou také druhé stoličky.

Zhruba do dvanácti let tak dítě přichází o veškeré mléčné zuby, které jsou nahrazeny 28 stálými zuby.

Tip: Jak vybělit zuby?

Jak je to se zuby moudrosti?

Zuby moudrosti nebo také osmičky jsou další čtyři zuby, které dětem chybí do celkového počtu 32 stálých zubů. Dorůstají totiž mnohem později a to většinou až v dospělosti.

Kvůli tomu, že si dávají tak na čas, se bohužel často prořežou z dásní již zkažené. Také jejich samotné prořezávání neprobíhá vůbec tak hladce jako u ostatních zubů a může trvat i několik let, během kterých se střídají bolestivé fáze prořezávání a fáze klidu.

Spousta dospělých si tak zuby moudrosti příliš dlouho neužije a raději se jich co nejdříve dobrovolně zbaví. Při prořezávání je často nezbytná pomoc stomatologů a nezřídka vyrostou zuby moudrosti křivě nebo jen částečně.

Jak pečovat o první zoubky?

S čištěním zoubků je potřeba začít hned v okamžiku, kdy se prořeže ven první zoubek. Přestože je teprve maličký a jeho růst ještě chvíli potrvá. U malých miminek postačí zoubek otírat látkovou plenou, dokud se zub nevyklube a dáseň nesklidní. 

Později přichází na řadu kartáček na prst – tzv. prsťáček. S tím se snadno dostanete ke všem stranám zoubků a děti si jej kolikrát ani nevšimnou. A jakmile zuby povyrostou, přichází na řadu první kartáček s jemnými štětinkami a malou hlavičkou

Zubní pastu děti velice rády polykají a pro jejich bříška to není nic zdravého. Se zubní pastou začínáme až okolo dvou let věku dítěte a používáme jen malé množství. 

Rituál čištění zubů dvakrát denně se tedy snažíme zavést co možná nejdříve. A stejně tak je dobré dávat dítěti do ruky kartáček od okamžiku, kdy jej dobře udrží v ruce. Snáze si tak na čištění zubů zvykne. 

do dvanácti let bychom ale měli na čištění zubů dětí dohlížet a kontrolovat nejen pravidelnost čištění, ale také techniku a konečný výsledek. Děti často čištění zubů odbývají nebo nedokážou dokonale vyčistit zadní zoubky.

První návštěva zubaře

Jakmile se okolo půl roku prořezávají první zoubky, je ideální čas na návštěvu zubního lékaře. A to nejen pro kontrolu růstu, ale zejména proto, aby si dítě na návštěvy a kontroly zoubků zvyklo a nemělo z nich později trauma. Stomatolog vám poradí také se správnou ústní hygienou a dokonalým čištěním dětských zubů.

První návštěvy by měly probíhat zábavnou formou a bez zbytečného stresu, který mají často na svědomí spíše rodiče, než samotné děti. Správný stomatolog dokáže pro děti vymyslet zábavné prohlídky s vozením na křesle i pěkným dárečkem za spolupráci.

Zdroje: https://www.dentalnikliniky.cz/blog/jak-se-spravne-starat-o-mlecne-zuby a https://www.studio32.cz/vyvoj-zubu/ 

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *