Jak doma vybělit žluté zuby

Zdravý, bíle zářící chrup je nepsaným symbolem krásy i úspěchu. Snad každý někdy v životě zatoužil po úsměvu amerických hvězd. Pokud o něm sníte i vy, tak zkuste naše tipy, jak si můžete žluté zuby vybělit i svépomocí doma.

Jak na žluté zuby

Žluté zuby jsou přirozenou součástí lidského života. Dříve, nebo později potkají většinu populace. Na žloutnutí má vliv řada faktorů, od genetické výbavy, přes špatnou ústní hygienu až po stravovací návyky, to ovšem neznamená, že se s ním nedá nic dělat.

Ze zmíněného již vyplývá, že bělení zubů nemusí zcela zabrat u každého, stejně jako, že u různých osob mohou fungovat trochu jiné postupy. Základní pravidla jsou však v obou případech stejná – nikdy byste se neměli pokoušet vybělit více odstínů zároveň a neměli byste se mu věnovat příliš často. Bohatě postačí, když budete postup, jak vybělit zuby, aplikovat jednou za čtrnáct dní. Ušetříte si tak nejen zubní sklovinu.

Prevence proti žlutým zubům

Nejbezpečnějším, nejlevnějším a v mnoha případech i nejúčinnějším způsobem, jak se můžete žlutých zubů zbavit (a zežloutnutí předcházet), je omezení životosprávy. Mezi nejškodlivější potraviny a nápoje patří:

  • perlivé limonády,
  • káva,
  • čokoláda,
  • červené i bílé jídlo,
  • iontové nápoje,
  • černý čaj,
  • kyselé džusy (například pomerančový),
  • potraviny obsahující příliš mnoho cukrů.

Žluté zbarvení zubů způsobuje také kouření a některá antibiotika. Prevencí může být mimo eliminace zmíněných potravin a nápojů též žvýkání žvýkaček bez cukru po každém jídle, díky němuž se vytváří více slin, které dokáží spláchnout případné usazeniny. Měli byste však klást důraz zejména na důkladnou ústní hygienu. Používat mezizubní kartáček či si pravidelně a důkladně čistit zuby.

domácí bělení zubů
Zdroj: Pixabay

Domácí bělení zubů

Bělení zubů se v zásadě dělí do dvou kategorií – vnitřní bělení a vnější bělení, přičemž se můžete rozhodnout buď pro procedury pod dohledem dermatologa, nebo pro řešení svépomocí. Stejně tak můžete zvolit profesionální přípravky, či alternativní řešení, které lze aplikovat i doma s využitím běžně dostupných prostředků.

Pokud se rozhodnete pro profesionální přípravky, můžete vybírat ze široké škály zubních past, bělících proužků, per, pudrů či gelů. Použití zubní pasty je často spojováno se skepsí, jelikož jen málo z nich prokazuje nějaké viditelnější známky bělení zubů. Mezi ty nejefektivnější však bezpochyby patří pasty založené na bázi přírodních enzymů, tedy s obsahem papainu, bromelainu či actinidinu.

Volba v podobě gelu na bělení zubů představuje jakýsi kompromis mezi dražšími lékařskými metodami a domácím bělením. Stomatolog vám v tomto případě vytvoří otisk zubů, na jehož základě obdržíte nosič, kam budete gel umisťovat. Tento způsob, jak vybělit zuby, tedy můžete využít i při vykonávání běžných činnosti nebo třeba během spánku.

Jak vybělit zuby přírodní cestou

Kromě profesionálních přípravků existují také alternativní řešení. Mezi potraviny, které bělení zubů podporují, patří jablka, hrušky, květák, celer, okurky či mrkev – vše v syrovém stavu. K dalším, mnoha lidmi osvědčeným, metodám se řadí jahody, kokosový olej, jedlá soda a jablečný ocet.

jak vybělit zuby přírodní cestou
Zdroj: Pixabay

Bělení zubů a jahody

Jahody obsahují enzymy, které působí jako přírodní odbarvovač. Jejich aplikace na chrup váš tak zbavuje žlutého povlaku, a ještě vyleští sklovinu. Stačí, když jahody rozmačkáte a nanesete na chrup. Necháte cca pět minut působit. Potom vypláchnete pusu a vyčistíte zuby tradičním způsobem. Pro větší účinnost můžete jahody doplnit špetkou jedlé sody. Tento postup, jak bělit zuby, byste neměli využívat více než jednou za čtrnáct dní.

Jak vybělit zuby jedlou sodou

Jedlou sodu lze k bělení zubů využít i samostatně. Smíchejte dvě lžičky vody a jednu lžičku sody. Promíchejte a kartáčkem naneste na zuby. Poté si vypláchněte ústa a vyčistěte tradiční zubní pastou. Dopředu ovšem počítejte s tím, že styk sody s ne zcela zdravou dásní nemusí být úplně příjemný.

Bělení zubů doma a kokosový olej

Další variantou, jak vybělit zuby, je využití kokosového oleje. Kokosový olej tlumí záněty dásní či zubů a odstraňuje bakterie. Mimo bělení zubů tedy slouží i jako prevence. Kokosový olej povalujte 15–20 minut v ústech, poté si pusu vypláchněte a vyčistěte zuby. Dejte si ale pozor, abyste olej nespolkli.

Domácí bělení zubů a jablečný ocet

Posledním tipem na domácí bělení zubů je jablečný ocet. Podobně jako kokosový olej ničí bakterie, a to díky přírodním kyselinám. Nevýhodou tohoto postupu, jak vybělit zuby, je změkčování zubů a následným čištěním si narušujete zubní sklovinu. Neměli byste ho proto aplikovat příliš často, ani dlouhodobě. Pokud byste se však pro něj rozhodli, tak stačí, když smícháte 2 lžičky octa s 250 ml vody. Směsí si vypláchnete, poté vypláchnete vodou a nakonec si vyčistíte zuby, klasicky pastou.

5/5 - (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *