Jak a čím vyplnit vyvýšený záhon?

Zahrádkář, který ještě nemá vyvýšený záhon, jako by nebyl. Vyvýšené záhony jsou praktickým trendem posledních let, disponují celou řadou výhod a jsou estetickým doplňkem moderní zahrady. Pokud i na vás už jeden z nich čeká, prozradíme vám jak a čím vyplnit vyvýšený záhon.

Kolik vrstev zvolit? 

Záleží na výšce záhonu. Obecně jsou za vyvýšené záhony považovány takové nádoby, které mají výšku minimálně 45 cm. 

  • U nižších typů postačí dvouvrstvý systém, který se skládá z vrstvy kompostu a substrátu. 
  • U vyvýšených záhonů, které mají více než 60 cm už pak volíme třívrstvou nebo čtyřvrstvou metodu, kdy se pod zmíněné dvě vrstvy přidává ještě základní drenáž. 

Příprava vyvýšeného záhonu před plněním 

Než se pustíme do samotné tvorby obsahu, je potřeba vyvýšený záhon správně připravit. Umístit byste jej měli do roviny na zpevněný podklad. Dávat záhon přímo do trávy není dobré, dřevo by mohlo začít časem kvůli spodní vlhkosti uhnívat.

Na spodní stranu záhonu je důležité upevnit mřížku, přes kterou se dovnitř nedostanou drobní hlodavci. Posloužit může tzv. králičí pletivo s menšími očky.

Záhony často koupíte v surové podobě, kdy je dřevo potřeba ošetřit vhodným nátěrem, který neponičí ani pravidelná zálivka. 

Vnitřek záhonu je nezbytné vyložit fólií, která nepropustí vlhkost k samotnému dřevu a zároveň ji nepustí ven z půdy. Použít můžete perforovanou nopovou fólii, ale vystačíte i s pevnější plachtou, která se dává například na dno jezírek. 

První vrstva – hrubá drenáž

Základní spodní vrstvou, která přijde hned na mřížku, by měla být hrubší drenáž. Použít na ni můžete kameny nebo nařezané větve a křoviny, zabírat by měla minimálně čtvrt vyvýšeného záhonu. 

Hrubá drenáž slouží k lepšímu odvětrávání, díky kterému kořeny rostlin nebudou zahnívat a v květináči se nebude hromadit voda. 

Druhá vrstva pomůže s úklidem zahrady

Opět by se mělo jednat o prodyšnou vrstvu, ale už z drobnějších kousků. Poslouží nadrcené větvičky, ale využít můžete i shrabané listí, části rostlin a další zahradní odpad, který jen zabírá místo. 

Výšku opět dolaďte podle výšky květináče, ideálně by ale měla dosahovat 10 – 15 cm. Materiál druhé vrstvy neudusávejte a jen lehce stlačte, aby jím mohl dobře procházet vzduch i voda. 

Třetí vrstva – kompost

Další vrstvou je nezbytná zásobárna živin. Kompost se postará, aby zelenina či bylinky nestrádaly a měly u kořínků jen to nejlepší. 

Posloužit může hrubý zahradní bioodpad, ale také hotová směs z vašeho kompostéru. Nemusí být úplně dokonale rozložená, ve vyvýšeném záhonu bude proces pomalu pokračovat. 

Pokud nemáte dostatek kompostu, nezbyde než koupit hotovou směs tohoto přírodního hnojiva, která se ale v závislosti na velikosti květináče může celkem prodražit. Kompostová vrstva by totiž měla zabírat zhruba 20 cm – tedy asi čtvrtinu výšky celého obsahu.

Poslední – výsadbová vrstva 

… by měla být tvořena opravdu kvalitní zeminou. Ideální je substrát určený přímo pro výsadbu daného druhu rostlin, které budete ve vyvýšeném záhonu pěstovat. 

Zemina by měla být výživná, proto klasická hlína ze zahrádky není ideální a rostlinkám se v ní nebude dobře dařit. Skvělou volbou jsou speciální substráty pro vyvýšené záhony, které lépe udržují vlhkost (ta se ve vysokých záhonech nedrží tak dobře jako při pěstování v půdě). 

Výsadbová vrstva zabírá okolo 30 cm – resp. více než čtvrtinu výšky obsahu záhonu. Také by se měla každý rok obměňovat, aby se nahradily spotřebované živiny. 

Které vrstvy vynechat u nízkých záhonů?

Pokud máte vyvýšené záhony s menší výškou, jen těžko do nich naskládáte všechny vrstvy. Jak už jsme zmínili, používá se pak 2 – 3 vrstvý systém, vrchní výsadbová vrstva by pak totiž nebyla dostatečně vysoká. 

Výsadbová vrstva je tedy nezbytností, ale stejně tak je potřeba nevynechat ani drenáž. Tu zvolíme nižší a jednovrstvou. Vynecháme hrubé větve, které zabírají hodně prostoru a dáme přednost kamínkům

Vrstvu kompostu opět můžeme lehce zredukovat a použít jemný bioodpad namísto větších kousků. Ani tuto vrstvu ale nedoporučujeme vynechávat, aby rostlinky nestrádaly. 

Zdroje: https://www.vyvysene-zahony.cz/cim-se-plni/ a https://www.obi.cz/magazin/zahrada/zahon/naplneni-vyvyseneho-zahonu 

5/5 - (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *