Jak odstranit vosk z textilu? Zachovejte chladnou hlavu a dejte ho do mrazáku

Ne vždy se nám manipulace se svíčkami nebo třeba lampičkami s tekutým voskem podaří tak, jak bychom chtěli. A pokud nějaký vosk ulpí na textilii, je třeba jednat rychle, aby bylo možné ho odstranit bez vážných následků. A jak na to?

Největší chybou je pokus o okamžité setření vosku ze znečištěné textilie. To ho ve skutečnosti vetře ještě více dovnitř a později půjde odstranit jen obtížně nebo dokonce vůbec ne. A co si tedy počít?

Vložte oblečení do lednice nebo do mrazáku

S voskem byste měli manipulovat až ve chvíli, kdy zcela zaschne. V lednici nebo v mrazáku bude vosk za několik minut úplně tvrdý a začne se sám drolit z materiálu. Pak ho obvykle stačí jen odloupnout. Pokud ovšem textil do mrazáku uložit nejde (například proto, že jste voskem nechtěně potřísnili koberec), vsaďte na jinou techniku. Vše, co musíte udělat, je vložit pár kostek ledu do plastového sáčku, a ten položit na voskovou skvrnu.

Tip: Jak odstranit vteřinové lepidlo z textilu, skla, dřeva?

Čím odstranit ztuhlý vosk

Tuhou vrstvu vosku můžete seškrábnout například prostřednictvím tupého plastového nože, kreditní kartou nebo plastovou špachtlí. Nic ostrého si k ruce neberte – snadno byste poškodili látku. Tím však celá anabáze nekončí – po odstranění vosku totiž na textilii pravděpodobně zůstane mastná skvrna. A jak si s ní poradit?

Vezměte si k ruce pečicí papír

Jedním z nejoblíbenějších způsobů čištění vosku z oblečení je použití žehličky. Ta se postará zároveň i o mastnou skvrnu, takže vosk nemusíte předem zmrazovat ani chladit. Pod voskovou skvrnu dejte papírovou utěrku (přeložte ji tak, aby vaše „podložka“ měla více vrstev). Poté položte oblečení na žehlicí prkno a na voskovou skvrnu položte pečicí papír. Žehličku nastavte na nejnižší teplotu, položte ji na skvrnu a chvíli ji tam podržte. Jakmile se všechen vosk rozpustí, jednoduše papír odstraňte.

Tato metoda funguje na jakýkoliv typ tkaniny: vlnu, bavlnu, viskózu, polyester a dokonce i na jemné hedvábí. Pokud na textilu ještě zůstala mastná skvrna, ošetřete ji domácími metodami. Velmi oblíbená je například pasta z bramborového škrobu. A jak ji připravit? Prostředek na nádobí smíchejte bramborovým škrobem v takovém poměru, aby vznikla velmi hustá pasta. Tu poté vetřete do voskové skvrny a poté veškerou vzniklou hmotu odstraňte plastovou stěrkou. Nakonec oblečení vyperte.

Na mastnou skvrnu však pomůže i alkohol, který na ni nanesete vatovým tamponkem. Nakonec stačí oblečení vyprat podle pokynů výrobce na štítku. U oblečení nebo textilu z umělých materiálů pak ještě o něco lépe působí benzín. Použijte ho však jen několik kapek, víc není třeba.

Zdroj: https://www.myaustria.cz/diy-navody/jak-odstranit-vosk-z-obleceni-ubrusu-ci-nabytku/, https://www.dobrytextil.cz/blog/poradna/jak-odstranit-vosk-z-obleceni

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *