Jak odstranit xantelasmata – nejčastější metody

Xanthelasmata jsou tukové depozity, které se mohou objevit na víčkách očí. Xantelasmata lze odstranit několika způsoby, ovšem vždy je třeba poradit se se svým lékařem

Jde obvykle o zákrok estetický nikoli potřebný pro zlepšení zdraví. Rozhodně se ho však nevyplácí podceňovat.

Co jsou to xantelasmata

Xanthelasmata jsou žluté nebo béžové skvrny na kůži nebo v blízkosti očí. Tyto skvrny jsou často výsledkem hromadění tuku (cholesterolu) v těle.

TIP: Co a jak bolí při cukrovce? Hlavně hlava, nohy, záda a břicho

Na jaké onemocnění upozorňují xantelasmata?

Tyto skvrny mohou být příznakem problémů s metabolismem cholesterolu a lipoproteinů, jako je vysoký cholesterol v krvi apod.

V některých případech mohou xanthelasmata vypadat nevzhledně, takže je doporučeno jejich odstranění chirurgickými nebo laserovými procedurami. Pokud trpíte xanthelasmaty a uvažujete o jejich odstranění, pak nejdříve navštivte svého lékaře, který vám může pomoci určit důvody jejich vzniku a doporučit nejlepší druh léčby.

Jak odstranit xantelasmata

Existují čtyři způsoby odstranění xantelasmat. Jak si vybrat ten správný? Seznamte se s nimi.

TIP: Jak umrtvit nerv v zubu doma rychle a bez prášků? Co použít k zmírnění bolesti a za jak dlouho odezní?

Chirurgické odstranění

Lékař může odstranit xanthelasmata pomocí chirurgického zákroku, jako je exfoliační chirurgie nebo kryodestrukce (odstranění tekutým dusíkem).

Laserová terapie

Xanthelasmata mohou být odstraněna laserovou terapií. Laserový paprsek se v tomto případě používá k rozpuštění tukových depozit.

Jak odstranit xantelasmata kryoterapií?

Při kryoterapii se používá tekutý dusík. A to nejprve ke zmražení, a poté i k a odstranění xanthelasmat.

TIP: Jak zastavit průjem: jak můžete průjem zastavit doma, i kdy byste už měli navštívit lékaře

Kosmetika na xantelasmata

Některé krémy s účinnými složkami, jako je například kyselina kojová, mohou také pomoci rozpustit tukové depozity.

Co je to kyselina kojová?

Kyselina kojová je látka zesvětlujíc pokožku, která se běžně používá v kosmetice. Pochází z houby a používá se k zesvětlení pokožky tím, že inhibuje produkci melaninu, který dodává pleti její barvu. Často se proto používá například k léčbě stařeckých skvrn, pih a dalších hyperpigmentačních stavů. Je vhodná také k rozjasnění a vyrovnání tónu pleti, díky čemuž je oblíbenou složkou produktů zaměřených na odstranění tmavých kruhů a jiných zabarvenin kolem očí, například xantelasmat. Je ovšem důležité si uvědomit, že kyselina kojová může být potenciálně dráždivá a měla by být používána s opatrností.

TIP: Lipoxal Radical recenze – účinný přípravek na hubnutí? Nebo jen metoda, jak „zhubnout“ všechny vaše peníze?

Je důležité si uvědomit, že žádný z těchto postupů není stoprocentně účinný a a ke každému z nich se vážou jisté vedlejší účinky a rizika. Proto je vždy nejlepší konzultovat jakýkoli plánovaný krok s erudovaným lékařem, aby bylo zajištěno, že u vás odstranění xanthelasmat proběhne maximálně efektivně a s minimem vedlejších účinků.

Zdroj: https://www.annabrandejs.cz/magazin-krasy/problemy-s-pleti/kyselina-kojova-se-sice-ziskava-z-plisne-ale-pomuze-vam-k-zarici-porcelanove-pleti-a436, https://www.fnhk.cz/lasercentrum/kozni-laser/tukove-usazeniny-v-podkozi-xantelazmata

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *