Jak odvzdušnit topení v domě či paneláku?

jak odvzdušnit topení

Odvzdušnění topení je efektivní způsob, jak radiátorům navrátit jejich původní výkonnost a odstranit nepříjemné zvuky, které mohou vydávat. Ve většině domácností proto zaujalo pevnou pozici v řadě rituálních příprav na topnou sezónu. Poradíme vám, jak můžete topení odvzdušnit, v domě i v paneláku.

Jak poznat, že topení potřebuje odvzdušnit?

Ideální čas na odvzdušnění topení nastává s poklesem venkovních teplot, které symbolizují příchod zimy. Pokud jste se doposud preventivnímu odvzdušňování nevěnovali, tak jste možná zaznamenali, že váš radiátor vydává zvláštní zvuky, připomínající šplouchání či pískání. Druhým, významnějším znakem je pak snížení topného výkonu.

Toto omezení výkonu je způsobeno větším množstvím vzduchu v radiátoru, který brání správné distribuci horké vody – obvykle je horká pouze spodní část topení. Jak danou situaci řešit?

Tip: Recenze firem dodávající fotovoltaické elektrárny na klíč

Jak odvzdušnit topení?

Postup, jak odvzdušnit topení, vyžaduje následující pomůcky:

 • nádoba (hrnek, lavor, sklenice, …) do které poteče horká voda,
 • starší hadr, utěrka nebo oblečení, jež ochrání podlahu a okolí radiátoru,
 • odvzdušňovací klíč, případně šroubovák, kterým se uvolní ventil.

Odvzdušňovací klíč seženete ve většině železářství, případně u svého topenáře. S trochou šikovnosti si ovšem vystačíte i se šroubovákem vhodné velikosti.

Jakmile máte všechny zmíněné předměty připravené, následujte tyto kroky:

 1. Zapněte topení naplno a nechte ho běžet zhruba půl hodiny.
 2. Položte pod radiátor hadr, případně ho omotejte kolem ventilu (typicky se nachází na pravé horní straně topení, poznáte ho podle kruhového tvaru se čtvercovým vnitřkem).
 3. Po uplynutí doby topení vypněte.
 4. Nasaďte klíč na ventil a podržte pod ním nádobu.
 5. Uvolněte klíčem (šroubovákem) ventil – mělo by vám stačit čtvrt až půl otáčky. Dejte si pozor, abyste ventil neuvolnili zbytečně moc.
 6. Mělo by se ozvat zasyčení a začne unikat vzduch – bude horký, tudíž dávejte pozor, abyste se neopařili.
 7. Syčení začne postupně utichat, až se úplně zastaví a začne téct voda.
 8. Utáhněte ventil – dávejte pozor, abyste ho neutáhli příliš.

Jakmile budete mít postup, jak odvzdušnit topení, úspěšně za sebou, zkontrolujte tlak vody. Měl by se pohybovat kolem 1,5 baru. Pokud bude tlak vyšší a nezaznamenáte změnu v topném výkonu, tak výše popsané kroky opakujte. Jestliže bude tlak nižší, tak do radiátoru dopusťte vodu.

Tip: Jak ušetřit v domácnosti za elektřinu a plyn – praktický návod

Jak na odvzdušnění topení v paneláku a v domě?

Zmíněný postup, jak odvzdušnit topení, můžete aplikovat v paneláku i v rodinném domě. V případě rodinného domu však postupujte od nejnižších pater po ta nejvyšší.

V panelovém domě se odvzdušňování naopak týká zejména obyvatel bytů ve vyšších patrech. Je zde tedy na místě určitá spolupráce, kdy všichni majitelé bytů před odvzdušňováním pustí topení naplno a následně dojde k odvzdušnění zmíněných horních pater.

Zdroj: Viessmann, Vaillant

3.7/5 - (27)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *