Jak poznat blížící se porod?

Každé těhotenství je trochu jiné a totéž platí i o porodu. Zatímco u některých žen se tato důležitá událost ohlásí už několik týdnů předem, u jiných se první příznaky dostaví až několik minut před začátkem porodu. Jak poznat blížící se porod a co si pohlídat?

Jak poznat, že se tělo připravuje na porod

Přibližně od 36. týdne těhotenství se již plod v těle matky začíná připravovat na porod. Otočí se hlavou dolů, což nastávající maminka pozná podle toho, že se jí lépe dýchá (z důvodu menšího tlaku na žaludek). Dostavit se ovšem naopak může větší tlak na močový měchýř a tedy i častější návštěvy toalety. V této době dochází také k poklesu břicha, které bývá viditelné na první pohled (na vině je opět změna polohy miminka).

Tip: Co si sbalit do porodnice?

Někdy v této době se také objevují nepravidelné kontrakce (také nazývané Braxton-Hicksovy kontrakce) alias poslíčci. Ty ještě neodkazují na rychlou návštěvu porodnice, ale pouze připravují dělohu na porod. Obvykle trvají 15-30 sekund (i když někdy může jejich doba přesáhnout i více než minutu). Od porodních kontrakcí je lze poznat podle toho, že obvykle rychle odeznívají (k úlevě pomůže například teplá vana) a intervaly mezi nimi se nezkracují.

Dalším příznakem blížícího se porodu jsou i změny v pohybech miminka – mohou být zvýšené a nebo naopak i o něco méně intenzivní, to je individuální.

Tip: Jak vyvolat porod?

Příznaky objevující se těsně před porodem

Na to, že se v těle rodičky konečně začíná něco dít, ukazuje obvykle fakt, že se uvolní tzv. hlenová zátka. Jde o neprostupný hlen, který během těhotenství uzavírá děložní čípek, a brání tak prostupu různých infekcí. Tato hrouda hlenu bývá obvykle bezbarvá, ale může rovněž obsahovat stopy krve (nejčastěji ve formě jakýchsi vláken).

Tip: Jak se chovat v těhotenství?

Někdy v tomto okamžiku také obvykle žena začíná pociťovat tupou bolest v kříži a často i v tříslech. Ještě nejde o kontrakce, ale spíše o něco, co se podobá začátku menstruace. Dostavit se mohou i záchvatovité změny nálad, hlad nebo průjem a křeče ve střevech, díky nimž se budoucí maminka dokonale vyprázdní (v porodnicích bývá v případě absence těchto příznaků podáván klystýr).

Tip: Co nejíst a nepít při kojení?

Odchod plodové vody a stahy

Jakmile se porod blíží ke své finální fázi, pak dojde k odtoku plodové vody. To je samozřejmě ten nejdůležitější příznak nástupu porodu. V tuto chvíli je vhodné začít se připravovat na cestu do porodnice, a to i ve chvíli, kdy prasknutí plodové vody nedoprovází žádné další porodní příznaky. Varovným znamením je pak její nazelenalé zbarvení.

Do porodnice je vhodné zamířit i ve chvíli, kdy jsou stahy dělohy pravidelné, silné a velmi bolestivé a také ve chvíli, kdy jsou naměřené intervaly mezi nimi kratší než 5 minut. To vše totiž ukazuje na to, že k porodu již velmi pravděpodobně brzy dojde.

Zdroj: https://www.modrykonik.cz/blog/redakce/article/priznaky-zacinajiciho-porodu-vetsina-ma-yji0nq/, https://www.tehotenstvi.cz/tehotenstvi-v-obdobi-pred-porodem-jak-zacina-porod/11-priznaku-porodu-aneb-jak-poznat-prichazejici

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *