Jak poznat ovulaci a jak dlouho trvá?

Většina žen možná ani netuší, že ovulují a nezajímají se o datum ovulace. To se však změní při snaze o početí, ke kterému je právě ovulace nezbytná. Znalost svého menstruačního cyklu vám může znatelně pomoci. Dnes si však povíme, jak odhalit ovulaci díky několika snadným způsobům. 

Co je ovulace

Ovulace je uvolnění zralého vajíčka z vaječníku, ty se každý měsíc střídají. Ovulace nastává zhruba v polovině menstruačního cyklu, ale některé ženy ji mohou mít o něco dříve či později. 

Tip: Jak vypočítat termín ovulace?

Jakmile vajíčko opustí vaječník, tak putuje do vejcovodu, kde čeká na oplodnění spermií. Pokud nedojde ke spojení, tak je každý měsíc vyplaveno spolu s odumřelou sliznicí ve formě menstruačního krvácení. Ovulace je nejkratší fází cyklu a pro početí je absolutně nezbytná. 

Jak dlouho trvá ovulace a plodné dny

Ovulace a plodné dny jsou často považovány za to samé, ale není tomu tak. Ovulace je přímo uvolnění vajíčka z vejcovodu a trvá jen přibližně 24 hodin. Plodné dny může žena mít až po dobu pěti dní. 

Tip: Jak se chovat na začátku těhotenství?

Spermie dovedou přežít v ženě i několik dní, takže je možné otěhotnět i při pohlavním styku před ovulací nebo den po ní. Během ovulace je šance samozřejmě nejvyšší, ale nemusíte se stresovat lhůtou 24 hodin. 

Jak poznat ovulaci

Při uvolnění vajíčka dojde ke vzniku žlutého tělíska, které produkuje progesteron. Ten má za úkol připravit děložní sliznici na přijetí vajíčka. Jeho působení poznáte i mimo dělohu:

  • zvýšená bazální teplota o 0,2-0,4 stupně
  • zvýšená citlivost prsů,
  • bolest na straně ovulujícího vaječníku,
  • změna chuti na sex,
  • citlivý čich, 
  • změna pleti,
  • špinění,
  • bolesti hlavy. 

Poměrně přesný ukazatel je také cervikální hlen. Během ovulace se zvyšuje jeho množství. Je řidší, kluzký a tažný. Během ovulace jej možná objevíte na kalhotkách. Berte to jako známku plodnosti. 

Tip: Jak poznat počátek těhotenství?

Ovulační testy 

Ovulační testy fungují na podobném principu jako klasické těhotenské testy. Detekují přítomnost hormonu LH. Jeho hladina se zvedá 1 až 2 dny před ovulací. Pozitivní výsledek tedy znamená vhodný čas pro početí. Ovulační testy jsou nepřesnější způsob k odhalení termínu ovulace. 

Spočítejte si polovinu vašeho cyklu a zhruba tři dny předem začněte s testováním a pokračujte minimálně šest po sobě jdoucích dní. Na rozdíl od těhotenských testů můžete tento test provádět kdykoliv během dne. 

Zdroje: https://zdravi.euro.cz/ovulace-trva-v-prumeru-jen-par-hodin-cas-na-poceti-ale-mate-ve-skutecnosti-delsi/, https://www.emimino.cz/encyklopedie/ovulace-delka/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *