Jak poznat zlomený prst? Rozdíly oproti naražení

Prsty patří k nejkřehčím částem těla a jsou tedy nejnáchylnější ke zlomeninám nebo jiným úrazům. Jak však poznat zlomeninu kupříkladu od obyčejného naražení a jak poté postupovat?

Jde o opravdu důležitou znalost, protože zlomeniny na rozdíl od jiných typů zranění vyžadují tu správnou léčbu. A pokud jim není poskytnuta, může to náš pohybový aparát negativně ovlivnit do konce života.

Příznaky zlomeniny prstů

Zlomeninu od naraženiny není tak lehké rozeznat, jak se může na první pohled zdát. Obě zranění totiž bolí a vlivem otoku jsou mnohdy prsty i velmi špatně pohyblivé. Ovšem v případě naraženého prstu by měly potíže s hybností velmi brzy odeznít, zatímco u zlomeného prstu ke zlepšení v rámci hodin a dokonce ani dní nedochází.

Pozorovat je možné také otoky (a to jak u zlomenin, tak u naraženin). A pokud je navíc postižen i horní článek prstu, pak se objevuje leckdy i krevní výron – velmi často pod nehtem. Nejde o nic nebezpečného a obvykle se po nějaké době zcela vstřebá sám.

Komplikované zlomeniny prstů

Ovšem někdy se mohou objevit i komplikované zlomeniny, které na první pohled rozeznat lze. Například tehdy, kdy kost narušila maso i kůži a vyčnívá ven. Pozorovat je ovšem možné i deformaci některého z článků prstu nebo dokonce dislokaci jeho kloubu.

Tip: Babské rady na plíseň nehtů. Jak se jí konečně zbavit?

Jak na první pomoc

Jestliže není na první pohled patrné, jaké obtíže vás zasáhly, pak zkuste jak první postižené místo ledovat a čekat, až opadne otok. Po této době je nutné opět vyzkoušet pohyblivost prstu a je-li narušena, pak je nezbytná návštěva lékaře. Ten může zlomeninu bezpečně určit prostřednictvím RTG snímku. Následně prst umístí do dlahy nebo vás může (v případě zlomeniny základního nebo středního článku prstu) odeslat na operaci a následnou rehabilitaci. S návštěvou specialisty však rozhodně není vhodné otálet – čím déle je totiž zlomenina bez korekce, tím hůře se později napravuje.

Zdroj: https://www.aazdravi.cz/zradne-zlomeniny-prstu-rukou-poznat-problem/, https://www.wikihow.cz/Jak-o%C5%A1et%C5%99it-zlomen%C3%BD-prst

4.7/5 - (19)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *