Jak se bránit proti rozhodnutí pojišťovny? Návod a vzor na odvolání

Pojistná událost je sama o sobě spojená s nepříjemným zážitkem. Ať už se jedná o povodeň, která se neúprosně dostala až k vašemu domu, nabouraný automobil nebo váš úraz či hůře vážnou nemoc. 

A právě pro tyto okamžiky je potřeba mít uzavřené kvalitní a dostatečné pojištění, které pokryje veškeré vzniklé náklady a újmy. Ne vždy jde ale vše vyřídit snadno. Poradíme vám, jak se bránit rozhodnutí pojišťovny nebo jak se odvolat v případě, že s rozhodnutím nejste spokojeni. 

Jak se odvolat proti rozhodnutí pojišťovny?

Než začneme probírat, kde mohla vzniknout chyba a proč vám rozhodnutí pojišťovny nevyhovuje, nastíníme si, jak a kdy se můžete odvolat proti rozhodnutí pojišťovny. 

Pokud vám verdikt pojišťovny nevyhovuje, doporučujeme se odvolat neprodleně. Likvidátoři budou mít vaši pojistnou událost v paměti a vše může probíhat rychleji. Jakmile tedy zjistíte, že vám náhrada nesedí, neváhejte, dejte dohromady potřebné dokumenty a vše řešte “za tepla”. Lhůta pro promlčení pojistné události je dle zákona stanovena na 4 roky.

Dalším důvodem, proč jednat okamžitě je také možnost ověření potřebných skutečností. Ve chvíli, kdy škodu opravíte a nemáte ji patřičně zdokumentovanou, budete jen těžko dokazovat, jaký byl ihned po způsobení škody stav. 

Vzor odvolání proti rozhodnutí pojišťovny

Hned zpočátku vás můžeme uklidnit. Pojišťovny nepotřebují žádný ověřený formulář s danými náležitostmi ani složitá lejstra. Nepotřebujete vzor odvolání, stačí, když celé své odvolání srozumitelně vyjádříte v e-mailu, či v doporučeném dopise. Spousta pojišťoven je ale schopná odvolání přijmout i na základě telefonního hovoru. 

Přesto by mělo odvolání obsahovat základní informace, abyste se vyhnuli další zbytečné komunikaci, která vše jen zdrží. Jsou to především:

  • vaše jméno a příjmení, případně další důležité údaje
  • číslo pojistné události
  • odůvodnění vašeho odvolání
  • případně dodatečnou fotodokumentaci
  • datum podání odvolání
  • v písemného odvolání dopisem samozřejmě váš vlastnoruční podpis

Co napsat a připojit k odvolání rozhodnutí pojišťovny

Samotné popsání důvodů je klíčové a nebojte se tedy rozepsat. Pojišťovna díky nim znovu otevře a bude prošetřovat pojistnou událost. Pokud tedy máte k dispozici jakékoliv další materiály, které mohou vaše odvolání podpořit, připojte je. 

Chyba mohla vzniknout právě díky nedodaným podkladům, jako jsou lékařské zprávy a úřední záznamy nebo detailní fotodokumentace

Pročtěte si svou pojistnou smlouvu

Spousta odvolání, které pojišťovny denně dostávají, je bohužel neoprávněná. A není to tím, že by z nich chtěli klienti mermomocí vytřískat co nejvíce. Zkrátka jen uzavřeli pojistnou smlouvu, kterou si dobře neprostudovali a slepě věřili svému pojišťovacímu poradci

Stát se v dnešní době pojišťovacím agentem je velice snadné. A je spousta společností, u kterých projdete pár školení, o pojistkách se dozvíte jen základ a za chvíli získáte oprávnění je uzavírat. Víte sice, jak vše funguje, ale k uzavření vhodné a především výhodné pojistky je to vážně málo. Většina těchto rychloagentů se tak žene spíše za vidinou zisku, než za spokojeným vracejícím se klientem.

Pokud tedy uvažujete nad novou pojistnou smlouvou, cena vždy není vše. Spíše se zajímejte o hodnocení a reference člověka, který s vámi pojistnou smlouvu sjednává, ideálně dejte na doporučení své rodiny, přátel. 

Na co si dát při sjednávání pojistky pozor?

Pojištění vás má chránit. Zejména tedy finančně. Ve smlouvách může být samozřejmě spousta háčků a společností, které vás pojistí, je v dnešní době až nad hlavu. Můžeme si ale shrnout alespoň základní body:

  • Spoluúčast – částka, která vám bude odečtena z výše plnění. Zkrátka podíl, který si při vzniklé škodě hradíte sami.
  • Co mám pojištěno – a zejména do jaké míry. Základ dobré pojistky je nepřeplácet nad hodnotu pojištěné věci a naopak ji touto částkou nepodcenit. 
  • Pojistný limit – aneb nejvyšší částka, kterou je pojišťovna schopna v rámci pojistné události vyplatit. 

Soudní odvolání

Jste si jistí, že pojišťovna při posuzování vaší pojistné události opravdu pochybila a nedohodli jste se na řešení? Obraťte se na příslušné orgány a podejte odvolání k soudu. Zpočátku je ale potřeba počítat s tím, že veškeré náklady půjdou za vámi až do případné výhry u soudu, kdy vám budou pojišťovnou zpětně uhrazeny.

Zdroje: https://www.idnes.cz/finance/financni-radce/finance-penize-pojisteni-odpovednosti-pojistka-na-blbost.A180723_213849_viteze_kho a https://www.koop.cz/ 

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *