Jak se chovat při bouřce a čemu se vyhnout?

Hromy a blesky v letních měsících nejsou vůbec nic neobvyklého. Přesto se však najdou tací, kteří nevědí, jak se při bouřce chovat, co udělat a čeho se naopak vyvarovat. Připravili jsme pro vás proto stručný přehled, který vám v tom udělá jasno.

Zásady, jak se chovat při bouřce venku

Základní zásadou, jak se chovat při bouřce, je nevycházet z domu. Pokud se tedy chystáte na celodenní výlet a předpověď ohlašuje bouřky, je vždy lepší zůstat doma nebo se alespoň pohybovat v místech, kde snadno najdete vhodné útočiště.

Někdy se ale bouřce prostě nevyhnete, jelikož se nezřídka kdy stane, že se hromy a blesky objeví nečekaně či pouze v určité lokalitě. Ve chvíli, kdy blesky na obloze spatříte, je na místě zachovat chladnou hlavu. V prvním kroku je dobré prostřednictvím jednoduchého výpočtu zjistit, jak daleko se bouřka nachází.

Platí přitom pravidlo, že dokud je bouřka vzdálenější 10 kilometrů, tak se v podstatě nemáte čeho bát a máte dost času na úprk do bezpečí. Horší situace nastává v momentě, kdy blesky létají ve vzdálenosti kratší než tři kilometry.

jak se chovat při bouřce venku
Zdroj: Pixabay

V obou případech byste však měli hledat nějaké vhodné místo, ve kterém bouřku přečkáte. Ideálním prostorem jsou budovy s hromosvodem či objekty s železnou a železnobetonovou konstrukcí.

Jestliže vás bouřka zastihne v nezastavěném okolí, podřepněte s nohama i rukama u sebe a snažte se mít co možná nejmenší kontakt se zemí. Rozhodně si nelehejte, pouze se snažte příliš nevyčuhovat nad okolí. Jako úkryt může posloužit i hustý les nebo nižší porost.

Další důležitou zásadou, jak se chovat za bouřky venku, jsou krátké kroky. Pokud se tedy potřebujete za bouřky někam přemístit, například do bezpečnější zóny, k autu nebo do budovy, neběhejte ani neskákejte.

Jak se chovat za bouřky v autě

Mnoho cestovatelů se na výlety vydává autem. Pokud mezi ně patříte vy, tak máte zpola vyhráno. Auto je totiž dalším relativně bezpečným místem, kde se můžete před bouřkou schovat. I zde ovšem platí určité zásady:

  • zavřete všechna okna a dveře,
  • nedotýkejte se oken ani dveří,
  • v případě silného deště a větru je bezpečnější auto zastavit a bouřku přečkat na parkovišti.

Tip: Jak nejlépe ochránit auto před kroupami?

Jak se nechovat při bouřce venku

Kromě toho, že existují zásady, jak se při bouřce chovat, existují také zásady, jak se při bouřce nechovat. V žádném případě byste útočiště před blesky neměli hledat pod osamělými stromy či na kraji lesa. Stejně tak nejsou bezpečné převisy skal ani malá stavení bez hromosvodu – kupříkladu lesní chaty.

Při bouřce se dále vyhýbejte polorozpadlým objektům a neopírejte se o zdi ani o skály. Pokud to bude jen trochu možné, tak se snažte vzdálit od kopců, vyvýšených míst nebo holých plání. V nejhorší situaci zaujměte zmíněnou pozici v podřepu.

Mezi nejznámější zásady, jak se chovat/nechovat při bouřce, bezpochyby patří eliminace telefonování, koupání a práce s elektronickými či plynovými zařízeními. Nejde ani tak o to, že by tato zařízení či mokré prostředí více přitahovalo blesky, ale zasažení by bylo mnohem vážnější.

Ze stejného důvodu byste se měli vyhýbat i mokré půdě a sloupům elektrického vedení či kupám sena. Stejně tak za bouřky nepřenášejte kovové předměty, sloužily by jako hromosvod.

Jak se chovat při bouřce doma

Zbývá už jen zodpovědět poslední otázku, a sice, jak se chovat při bouřce doma. Domy jsou vybaveny hromosvodem, a proto patří mezi nejbezpečnější místa, kam se můžete během bouřky schovat. Přesto ani v tomto případě není ochrana stoprocentní.

Jakmile začne bouřka, zavřete všechna okna a vypojte ze zásuvky všechna elektronická zařízení. Držte se dál od vodovodu a kamen, které mohou náboj blesku přenášet. V rámci ochrany elektroniky je vhodné použití prodlužovaček a dalších zařízení s přepěťovou ochranou.

Zdroj: HZSČR

5/5 - (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *