Jak daleko je bouřka? Poradíme, jak vzdálenost vypočítat

jak vypočítat vzdálenost bouřky

Zdroj: Pixabay

Letní měsíce jsou typické vyššími teplotami vzduchu a slunečným počasím. Kromě toho se ovšem pojí také s hromy a blesky, které v mnohých vyvolávají pocity úzkosti a představují riziko vzniku škody na majetku i na životech. Připravili jsme pro vás proto stručný popis, jak vypočítat vzdálenost bouřky, abyste se na příchod blesků mohli včas připravit.

Jak daleko je bouřka?

Bouřka se kromě hromů a blesků pojí se silným a prudkým nárazovým větrem, který je často doprovázen kroupami a deštěm. Jakmile vás takové počasí zastihne, je na místě zpozornět a sledovat oblohu, zda se na ní neobjeví nějaký blesk.

Právě blesk totiž symbolizuje potenciální riziko úrazu a současně slouží jako prostředek k hrubému vypočtení, jak daleko je bouřka.

jak daleko je bouřka
Zdroj: Pixabay

Jak vypočítat vzdálenost bouřky?

Postup, jak vypočítat vzdálenost bouřky je naprosto jednoduchý. Spočívá v odměření prodlevy mezi objevením blesku na nebi a následným hřměním:

  1. Sledujte oblohu, dokud nezaznamenáte blesk.
  2. Jakmile blesk zaznamenáte, začněte počítat vteřiny (stačí pomalu odříkávat „jednadvacet“).
  3. Počítejte vteřiny, dokud se neozve hrom.
  4. Počet vteřin vydělte třemi.
  5. Vyjde vám vzdálenost bouřky v kilometrech.

Nastíněný postup, jak vypočítat vzdálenost bouřky, je postavený na rozdílu mezi rychlostí světla a zvuku. Zatímco světlo – blesk, se objevuje rychleji, je zvuk pomalejší. Vypočtením rozdílů mezi projevem obou jevů tak získáváte odpověď na otázku, jak daleko je bouřka od vás.

Největší nebezpečí hrozí ve chvíli, kdy je bouřka vzdálená na méně než tři kilometry, tedy 9 vteřin (9x jednadvacet) a méně. Za bezpečnou je pak považována vzdálenost 10 km a více.

Zdroj: HZSČR

2 thoughts on “Jak daleko je bouřka? Poradíme, jak vzdálenost vypočítat

  1. Je to jen orientační. Správné číslo pro výpočet vzdálenosti, kde se bouřka nachází je 2,7.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *