Jak se zbavit motání hlavy od krční páteře

Potíže spojené s krční páteří, včetně bolestí šíje, hlavy a závratí, jsou v dnešním světě, který je závislý na sedavém zaměstnání a technologiích, častým problémem. Přetížení nebo špatné držení krční páteře a ramen může vést ke svalovému napětí a nerovnováze, což má za následek bolesti krku, ztuhlost, bolesti ramen a nepříjemné pocity mezi lopatkami. A jak se zbavit motání hlavy od krční páteře? Možností je hned několik.

Problémy v oblasti krční páteře mohou navíc způsobovat bolesti hlavy včetně migrény, zvonění v uších, závratě a brnění horních končetin. V tomto článku se budeme zabývat příčinami těchto problémů a nabídneme řadu cvičení, která je zmírňují a zabraňují jim.

TIP: Zkušenosti s Tramalem – pozor na závislost! Co je Tramal, jak účinkuje a kdy je jeho užívání v pořádku…

Příčiny problémů s krční páteří

Existuje několik důvodů, kvůli nimž může být vaše krční páteř nadměrně přetěžována, což často vede až k blokaci.

 • Špatné držení těla během dne: Mnoho lidí tráví hodiny shrbených nad počítačem, zírá do obrazovek nebo se věnuje činnostem, které nepřiměřeně zatěžují krk a ramena. Špatné držení těla, například vystrčení hlavy při sezení u stolu nebo při řízení auta, může vést k dlouhodobým problémům s krční páteří.
 • Stres: Stres významně přispívá ke svalovému napětí a bolesti krku a ramen. Vysoká úroveň stresu může způsobit, že lidé nevědomě napínají krční a ramenní svaly, což vede k nepohodlí a možným problémům s páteří.
 • Nevhodná poloha při spánku: Spánek s nevhodnou oporou krku, například s použitím nevhodného polštáře nebo v nevhodné poloze, může vést ke ztuhlosti a bolesti krku.
 • Náhlé pohyby hlavy: Náhlé pohyby hlavou, zejména v souvislosti s určitými činnostmi nebo cvičením, mohou namáhat krční páteř a způsobit závratě a bolest.
 • Neustálé soustředění na okolí: Neustálý předklon nebo otáčení hlavy za účelem soustředění se na vnější podněty, jako je například pozorné poslouchání nebo čichání, může časem přispět k potížím s krční páteří.

Pro řešení těchto problémů a jejich prevenci může být velmi prospěšné zařazení souboru jednoduchých cviků do každodenní rutiny. Tato cvičení pomáhají uvolnit krční a ramenní svaly, zlepšit držení těla a celkově zlepšit zdraví krční páteře.

TIP: Wobenzym recenze – při jakých stavech pomáhá? Podívejte se na to, jak vlastně působí a co od něj čekat

Cviky na zmírnění problémů s krční páteří

A jak si zablokovanou páteř uvolnit? S těžšími stavy je třeba navštívit fyzioterapeuta, ale ty lehčí hravě zvládnete doma. Vyzkoušet můžete některé z těchto cviků.

Protažení šíje dopředu vsedě

 • Začněte tím, že se posadíte na židli s nohama naplocho na zemi.
 • Narovnejte záda a hlavu.
 • Pomalu nakloňte hlavu dopředu tak daleko, jak je to pohodlně možné.
 • Vydržte v protažení několik vteřin a přitom zhluboka a pravidelně dýchejte.
 • Po výdechu vraťte hlavu do původní polohy.
Jak se starat o zdravou krční páteř každý den?

Pravidelné roztahování krční páteře a ramen může pomoci udržet flexibilitu a zmírnit nepohodlí. Ujistěte se také, že vaše krční páteř a hlava jsou v optimální poloze při práci na počítači nebo čtení. Ergonomické zařízení, jako je správná židle a monitor, může pomoci.

TIP: Venira recenze – čeští gumoví medvídci pro vlasy, nehty a pleť. U značky Venira najdete specialisty na výrobu a prodej kolagenu a kolagenových produktů

Předklon ve stoji

 • Postavte se s chodidly široce od sebe, šíře než na šířku boků.
 • Postupně se předklánějte dopředu a dbejte na plynulý a nepřerušovaný pohyb.
 • V předklonu nechte hlavu volně viset a zhluboka dýchejte. Vaše hlava by měla mít pocit, že visí.
 • Po posledním výdechu se pomalu vraťte do vzpřímené polohy.

Záklon hlavy

 • Posaďte se na židli s nohama naplocho na podlaze.
 • Udržujte vzpřímený postoj.
 • Položte si levou ruku na pravou stranu hlavy u spánku a nakloňte hlavu doleva.
 • V této poloze vydržte asi 20-25 sekund a zhluboka dýchejte.
 • Zhluboka se nadechněte a tlačte hlavu proti levé ruce.
 • Zadržte dech na tak dlouho, jak je vám to příjemné, a poté vydechněte.
 • Měli byste pocítit mírné uvolnění napětí a zvýšení záklonu na pravé straně krku.
 • Stejný postup opakujte na levé straně tak, že vyměníte polohu rukou.

TIP: Jak najít zubaře? Rady, zkušenosti a diskuze. Skutečně vám najde zubaře pojišťovna?

Jak na oteklou krční páteř?

Pokud máte zánět nebo otok v krční páteři, může pomoci aplikace studeného obkladu na postiženou oblast.

Potíže související s krční páteří mohou být vysilující a ovlivňovat různé aspekty vašeho každodenního života. Příčiny těchto problémů se často točí kolem špatného držení těla, stresu a zanedbávání oblasti krku a ramen. Naštěstí existují jednoduchá cvičení, jež mohou pomoci tyto problémy zmírnit a zabránit jejich zhoršování. Zařazení těchto cviků do každodenní rutiny spolu s udržováním správného držení těla a zvládáním stresu může vést ke zdravější krční páteři, snížení rizika bolestí hlavy, závratí a dalších souvisejících problémů. Ovšem pokud vaše příznaky přetrvávají nebo se zhoršují, nezapomeňte se poradit s odborníkem.

Zdroj: https://zdravi.euro.cz/clanky/nejcastejsi-priciny-motani-hlavy/, https://www.painguru.cz/gurupedia/cervikalni-vertigo-zavrate-od-krcni-patere/?gad=1&gclid=Cj0KCQjwpc-oBhCGARIsAH6ote-Wi9m9iuWOGa1xCvui6He0HrAeZyYH9qhswuuVC9bWoc0jf0r5gxgaAvFQEALw_wcB, https://www.benu.cz/detail-dotazu/motani-hlavy-2ruj9, https://patalie.cz/cviceni-na-uvolneni-krcni-patere, https://www.medistik.cz/bolesti-hlavy-a-krcni-patere

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *