Jak se zbavit octomilek?

Octomilky neboli vinné mušky jsou nepříjemný okřídlený hmyz, který se nejčastěji vyskytuje v kuchyni nebo ve špajzu. Láká je zrající ovoce, zelenina pečivo a různé zbytky jídla, na něž nakladou vajíčka a velmi rychle se rozmnoží. Proto je nutné octomilky v domácnosti řešit včas. Poradíme vám, jak se octomilek zbavit i jak jejich výskytu předcházet.

Jak na octomilky v domácnosti

Octomilky se v domácnostech nejčastěji objevují ve chvíli, kdy zaznamenají pach zkaženého jídla. Měli byste tak klást důraz na řádný úklid, zejména kuchyně, špajzu nebo jiných prostor, kde se často vyskytují potraviny. Mimo zmíněné se může jednat například misku s ovocem v obýváku.

Prvním krokem, jak se zbavit octomilek, je včasné a pravidelné vynášení koše. Kromě toho je důležité dbát na údržbu kuchyňské linky a eliminaci „sladkých skvrn“. Pohlídejte si, zda někde v bytě nemáte flek od rozlitého sirupu nebo podobné tekutiny. S kuchyňskou linkou pak souvisí i špinavé nádobí, které by zde nemělo zůstávat.

Octomilky nemají rády průvan a silnější toky vzduchu. Ozkoušeným trikem, jak se vinných mušek zbavit, proto je pravidelné větrání. Pomoci může i pečlivější péče o květiny, dbejte na to, abyste je zbytečně nepřelévali.

Dalším preventivním opatřením, kterým můžete vyzrát na octomilky v domácnosti, jsou uzavíratelné misky. Potraviny v těchto miskách pak létající hmyz tolik neláká a vy si budete moct dopřát více klidu.

Jak se zbavit octomilek

Nejjednodušším způsobem, jak se zbavit octomilek, je použití spreje proti hmyzu. Stačí jej nastříkat proti letícím muškám, případně na povrchy, kde se často vyskytují. Dejte si ovšem pozor, abyste sprejem nezasáhli nechráněné potraviny ani povrchy, na nichž připravujete jídlo. Tato choulostivá místa je dobré po aplikaci spreje přetřít vlhkým hadříkem a následně místnost vyvětrat.

Pokud jste již provedli komplexní úklid prostorů, kde se vinné mušky vyskytují, a stále jste nezaznamenali změnu, zkuste vyčistit odpad. V odpadu se drží zbytky jídla a současně často figuruje jako prostor, kam octomilky kladou vajíčka. K vyčištění můžete využít čistící gely, které seženete v drogériích, případně krtka nebo po domácky vyrobený čistič z vařící vody a saponátu. V případě zanešenějšího odpadu pak proces několikrát opakujte v krátkých intervalech – například jednou za dva dny.

Praktickým pomocníkem, který vám může pomoci vinné mušky v domácnosti zlikvidovat, je vysavač. Identifikujte místa, kde se octomilky často vyskytují a tato místa vysajte. Můžete také připravit past, na kterou mušky nalítnou – postačí vám k tomu miska s nahnilým ovocem.

Past na octomilky

Dlouhodobějším a méně pracným způsobem, jak vyzrát na octomilky v domácnosti jsou speciální pasti, které zakoupíte například v drogériích. Past na octomilky má tu výhodu, že nepotřebuje žádnou obsluhu. Stačí, když ji umístíte na vhodné místo, a ona se sama postará o průběžnou likvidaci.

Past na octomilky je vhodná zejména ve chvíli, kdy nezabírají výše uvedené jednorázové metody, jak se octomilek zbavit. Podobně jako níže popsané lapače využívá návnadový roztok, který vinné mušky přitahuje a následně zahubí. Past na octomilky typicky vydrží minimálně jeden měsíc.

Jak vyhubit vinné mušky? Zkuste domácí lapač octomilek

Poslední variantou, jak se zbavit octomilek je využití domácího lapače. Vyrobíte jej z věcí, které se nacházejí v běžné domácnosti a podobně jako past na octomilky mají dlouhodobější efekt.

K tomu, abyste mohli domácí lapač octomilek vyrobit potřebujete tři věci: nádobu, do které je budete chytat, potravinovou fólii, kterou nádobu přikryjete a nějaké lákadlo. Nádobou může být například miska, sklenice nebo PET lahev. Lákadlem pak ocet, voda s cukrem či přezrálé a hnijící ovoce.

Jak tedy domácí lapač octomilek vyrobit?

  1. Připravte si nádobu, potravinovou fólii, špendlík a návnadu.
  2. Vložte návnadu do nádoby.
  3. Překryjte nádobu potravinovou fólií.
  4. Propíchejte do fólie několik děr.

Pak už stačí jen čekat. Octomilky zláká vidina návnady, vletí dovnitř připravené pasti, avšak již nevyletí ven. Po čase obsah pasti vyměňte a opakujte až do doby, kdy se vinných mušek v domácnosti nezbavíte. Vhodným řešením je také zmíněné způsoby, jak se zbavit octomilek, kombinovat. Například vytvořit past a současně aplikovat sprej proti hmyzu.

5/5 - (2)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *