Jak správně kombinovat různé styly interiérového designu?

Na tom, jak se doma cítíte, záleží. A interiérový styl na tom má lví podíl. Domov je jako bílý nepopsaný list, který můžete protkat vašimi příběhy, a právě skrz celkový design vyjádřit svou osobnost, preference a záliby. Jaké styly jsou dnes vůbec nejpopulárnější a jak se dají chytře, a hlavně efektivně mezi sebou kombinovat? Je to jednodušší, než si myslíte.

Ne každý rád vybavuje domácnost přesně podle katalogu. Zapojte svou fantazii a navrhněte si domov, který bude ladit všemi styly a zároveň bude odrazem vaší osobnosti.

Rustikální styl v moderním kabátku

Kombinace moderny i rustikálního vesnického stylu může vytvořit výrazný, a přitom harmonický prostor. Moderní nábytek s čistými liniemi můžete kombinovat s výraznějšími rustikálními doplňky – je potřeba najít jeden dominantní prvek a ostatní mu jen přizpůsobit. Kontrast mezi čistými liniemi a teplými přírodními prvky rustikálního designu pomohou v interiéru vytvořit také dřevěné trámy nebo obklady z masivu. Skvěle v moderních interiérech vypadají také cihlové obklady, které navozují pocit útulnosti a tepla domácího krbu (a třeba i bez krbu!). 

Vintage a industriální interiér

Moderní prostory si zaslouží trochu hravosti – a to vám kombinace vintage a industriálu bez problémů splní. U industriálního interiéru záleží už na samotném základu: Podlaze, stěnách, osvětlení. Čím odhalenější zdi, tím lépe. Vintage prvky ale kombinujte s rozvahou. Do moderních industriálních interiérů můžete vybírat třeba kožený chesterfield gauč s kovovým TV stolkem. Velkou parádu uděláte také s retro osvětlením, zejména továrními svítidly, které seženete třeba i z druhé ruky. 

Skandinávský minimalismus a boho styl 

Dlouhodobě nejoblíbenější skandinávský styl představuje to nejlepší ze severského interiérového designu: Útulnost, přírodní materiály a vzdušnost. Doplnit jej můžete lehkými boho doplňky, které vytvoří relaxační prostor se zajímavými prvky. Minimalisticky laděné kuchyňské stoly nebo nábytek do obýváku můžete zkombinovat s výraznějšími doplňky, jako jsou barevné vzorované koberce, výrazně čalouněná křesílka či bohémské dekorační polštářky. Dodají domovu příjemnou pestrost a pomohou ji o chlup více zútulnit. 

Eklektický styl jako kombinace všeho

Pokud máte rádi od všeho něco a nemůžete se rozhodnout pro jeden směr a jeden styl, zabruste do eklektických vod. Eklektický styl spojuje různé designové styly, cílem je však stále harmonie jako celku. Kombinuje různé období, kultury, dává vám prostor pro kreativní vyjádření a nic pro něj není tabu. Často odmítá tradiční pravidla a stereotypy interiérového designu, a vytváří pro vás prostor pro kreativitu. Nábytek z druhé ruky či upcyklace vám budou skvělými parťáky.

Pravidla pro kombinování interiérových stylů

  • Nejdříve identifikujte společné prvky, které mají různé styly společné. Může se jednat o určitý odstín, materiál nebo texturu. Prvky kombinujte opatrně a ideálně ne z vícero různých stylů, doporučujeme kombinace maximálně dvou interiérových stylů. 
  • Důležitá je také rovnováha a v interiéru to platí jakbysmet. Výrazné prvky, ať už se jedná o nábytek nebo doplňky, byste měli volit uváženě tak, aby se vzájemně netloukly. Pokud nábytek sám o sobě je dost výrazný a masivní, doplňky v jiném stylu volte umírněněji tak, aby se s nábytkem příliš nepřekrývaly.
  • Víte, co váš domov odliší od všech pinterestových fotek a nábytkových aranží? Vaše osobnost! Mít v interiéru kus sebe vám pomůže v tom, abyste se cítili uvolněně, v psychické pohodě a zkrátka jako doma. Přidejte rodinné fotografie, plakáty s oblíbenými citáty, sbírku suvenýrů z cest. Cokoliv, co z interiéru vytvoří osobité místo s duší.
post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *