Návod: Náhled do katastru nemovitostí zdarma a online

Katastr nemovitostí je veřejným souborem informací spravovaný katastrálními úřady v ČR a nabízí velice zajímavé informace o všech nemovitostech v České republice včetně jejich majitelů. Výhodou katastru online je že je stále zdarma a dostupný na pár kliků online. Připravili jsme pro vás krátký návod jak nahlížet do katastru a prověřit nemovitost o kterou máte zájem.

K čemu využít nahlížení do katastru?

Nemusíte být zrovna expert nebo realitní agent abyste si mohli na pár kliknutí prověřit nemovitost souseda nebo pozemek, který máte zájem koupit. V dnešní době můžete získat zdarma údaje o vlastníkovi nemovitosti (jméno, adresa), detailní specifikace nemovitosti (parcelní čísla, výměry) a omezení vlastnických práv (věcná břemena či zástavní práva, která omezují prodej a nákup nemovitosti). Pokud máte zájem o koupi zajímat by vás mělo hlavně zda sedí jméno a adresa majitele nemovitosti a prodejce a také zda na nemovitosti neváznou žádné zástavy, břemena nebo omezení vlastnického práva. Ty musí být ze zákona u každé nemovitosti vždy uvedené.

Zjistěte více o tom, na co konkrétně se v rámci nahlížení do katastru nemovitostí při koupi nemovitosti zaměřit, aby vás nic nepřekvapilo. 

Náhled do katastru nemovitostí online

V roce 2021 se jednalo o možnosti že by přístup do katastru nebyl možný pro anonymní nepřihlášené uživatele. Naštěstí se o toho upustilo za cenu anonymizace vlastníků nemovitostí bez ověření systémem CAPTCHA

„Zejména starší lidé na venkově si často stěžují, že dostávají desítky dopisů od překupníků pozemků. Chápu, že údaje z katastru musí být dostupné, aby bylo možné oslovit vlastníka kvůli odkupu třeba při přípravě stavby, ale má to svoje meze. Proto jsme se s předsedou katastrálního úřadu dohodli na postupu, který zachová možnost anonymního nahlížení do katastru, současně ale zabrání zneužívání těchto údajů nejrůznějšími spekulanty s pozemky,“

ministr zemědělství Miroslav Toman (ANO) pro aktualne.cz ze dne 3. 6. 2021

Dnes je možné přistupovat do katastru nemovitostí dvojím způsobem: anonymně a nebo pomocí elektronické identity případně dálkového přístupu do katastru nemovitostí.

nahlizenidokn.cuzk.cz

Anonymní náhled do katastru nemovitostí

Anonymní přístup je jednoduchý a nevyžaduje přihlášení. Je ale nutné při každém požadavku vyplňovat systém CAPTCHA, který ověří zda nejste robot a zobrazí jména a adresu majitelů nemovitostí.

  1. Přejděte na stránku nahlizenidokn.cuzk.cz
  2. Vyberte typ nemovitosti, který vás zajímá
  3. Zadejte obec nebo katastrální území a vyhledejte konkrétní nemovitost
  4. Zobrazí se vám údaje bez jména a adresy majitele konkrétně: informace o pozemku, informace o stavbě, jež je součástí pozemku, čísla popisná sousedících parcel, způsob ochrany nemovitosti,
  5. Pokud chcete zobrazit informace o majitelích nemovitostí vyplňte v horní části obrazovky ověřovací systém CAPTCHA
blank
Zdroj: nahlizenidokn.cuzk.cz

Nevýhodou anonymního náhledu je, že systém CAPTCHA musíte vyplnit při každém požadavku o náhled. Proto je výhodnější využít plný přístup.

Nahlížení do KN přes aplikaci GeoPas.cz

Aplikace GeoPas umožňuje pohodlnější nahlížení do katastru nemovitostí a detailnější práci s daty. Pro běžného uživatele dostačuje bezplatný přístup. Pro náročnější uživatele se hodí více placené členství. Více informací o této aplikaci se dočtete v tomto článku.

Plný náhled do katastru nemovitostí

Díky plnému přístupu získáte náklad bez otravného vyplňování ověření. Buď si vyřídíte dálkový přístup, který je určen spíše pro odborníky, protože umožňuje plný náhled do katastru včetně všech dokumentů za poplatek. Nebo identitu občana, která je zdarma a slouží ke komunikaci občana se státní správou a úřady. Identita občana nabízí mnoho způsobů přihlášení:

  • Bankovní identita – používá ověření pomocí vašeho elektronického bankovnictví – nabízí pouze některé banky
  • Mobilní klíč eGovernmentu – využívá mobilní aplikaci = klíč je nutné aktivovat v datové schránce
  • NIA ID – národní identifikační prostředek pro komunikaci se státní správou = nutné aktivovat v datové schránce
  • eObčanka – občanský průkaz s aktivovaným kontaktním elektronickým čipem vydaným po 1. 7. 2018 = potřebujete čtečku občanských průkazů
  • MojeID – samostatná služba provozována NIC.cz = nutný samostatný účet

Zdroj: cuzk.cz, aktualne.cz

Je nahlížení do katastru nemovitostí zdarma

Ano, základní náhled do katastru je možný zdarma.

Můžu získat anonymní náhled do katastru nemovitostí?

Ano, anonymní náhled do katastru nemovitostí zůstal zachován. Pokud chcete zobrazit údaje o majitelích nemovitosti je potřeba vyplnit CAPTCHA ověření.

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *