Jak vybrat cestovní pojištění do Chorvatska a na co si dát pozor?

jak vybrat cestovní pojištění do chorvatska

Chorvatsko dodnes patří mezi nejoblíbenější dovolenkové destinace mnoha Čechů. I v případě dovolené na Jadranu je ovšem vhodné popřemýšlet o kvalitním cestovním pojištění, které vás může ušetřit mnoha potenciálních starostí. Poradíme vám, jak cestovní pojištění do Chorvatska vybrat a na co si dát pozor.

Má smysl řešit cestovní pojištění do Chorvatska?

Chorvatsko je stejně jako Česká republika součástí Evropské unie. Díky tomu se při návštěvě chorvatského zdravotního zařízení prokazujete stejným průkazem jako doma – tedy Evropským průkazem zdravotního pojištění. Předložením této kartičky získáváte nárok na nezbytnou lékařskou péči, kterou můžete bezplatně absolvovat i bez cestovního pojištění.

Háček je v tom, že v každé zemi platí trochu jiná pravidla ohledně hrazení zdravotnické péče. I s Evropským průkazem zdravotního pojištění se tedy můžete setkat s poplatky za léky či úkony, které si Chorvati musí běžně platit. Mnohé úkony, které jsou u nás zdarma nebo za menší poplatek, vás tak v zahraničí mohou přijít na mnohem vyšší výdaje.

Zřízení cestovního pojištění do Chorvatska vás může před nečekanými výdaji ochránit a zajistit klidnější dovolenou. Různé pojišťovny nabízejí různé balíčky se specifickými podmínkami i limity plnění. Kromě zdravotnické péče si tak pojištěním můžete ošetřit i aktivity, kterým se chcete v rámci pobytu věnovat nebo samotnou cestu.

Pojistku je třeba zajistit ještě před odjezdem, přičemž si ji můžete zřídit na pobočce i online, z pohodlí domova.

Příklady položek cestovního pojištění do Chorvatska

Jak již bylo zmíněno, pojišťovny nabízejí rozličné balíčky s různými názvy, cenami i limity plnění. Následující výčet obsahuje ty nejzákladnější a nejpraktičtější body, nad kterými byste se při zařizování cestovního pojištění do Chorvatska měli zamyslet:

  • Pojištění léčebných výloh – mělo by hradit transport zraněného do nemocnice, zdravotní ošetření a pobyt v zahraniční nemocnici. Důležitým parametrem je zde dostatečný limit krytí výloh, který by měl dosáhnout alespoň na 1,5 mil. korun.
  • Pojištění zubního ošetření – hradí náklady na ošetření u zubního lékaře. Ušetří vás potenciálních nákladů za zpravení zubu i specifické zákroky, jejichž cena bývá obvykle v zahraničí mnohem vyšší než v ČR.
  • Pojištění zavazadel – prevence před ukradením nebo poškozením kufru. Mnohdy se vztahuje i na poškození v důsledku živelné pohromy. Sjednání tohoto pojištění je vhodné pokud cestujete letecky.
  • Pojištění odpovědnosti – pokrývá neúmyslné zranění druhé osoby nebo poničení cizího majetku. Vyplácí se zejména pokud cestujete s dětmi.
  • Pojištění storna zájezdu – zajistí vrácení většiny zaplacené částky při stornování zájezdu.

Jak a podle čeho vybrat cestovní pojištění do Chorvatska

Nabízí se otázka, jak a podle čeho cestovní pojištění do Chorvatska vybrat. Při výběru byste se měli řídit specifiky plánované cesty. V případě, že plánujete relaxační dovolenou na pláži nebo cestování po památkách, si pravděpodobně vystačíte s běžným cestovním pojištěním a připojištěním odpovědnosti.

Pokud na dovolenou vyrážíte autem, tak vám může přijít vhod ještě připojištění technické asistence, která zastřešuje poruchu či nehodu vozidla, vandalismus či ztrátu klíčů od auta.

Jestliže vás láká spíše aktivní dovolená, popřemýšlejte o úrazovém pojištění a připojištění sportu. Zde je dobré zkontrolovat, zda se pojištění vztahuje i na konkrétní sport, který se chystáte provozovat. U rizikovějších aktivit je vhodné přidat připojištění rizikových a extrémních sportů.

Ve všech příkladech je důležité číst podmínky plnění a ujasnit si, na co se pojistka vztahuje/nevztahuje. Neřiďte se pouze cenou, nýbrž zmíněnými specifiky vlastní cesty. Stanovte si dostatečné limity a sjednejte si cestovní pojištění s dostatečnou rezervou, tak aby jeho délka pokryla i nečekané zdržení na zpáteční cestě.

Většina balíčků pak nepočítá se zraněními vzniklými pod vlivem alkoholu.

Cestovní pojištění v době koronaviru – na co si dát pozor

Ani tematice cestovního pojištění se nevyhne problematika koronaviru, respektive pandemického onemocnění Covid-19. Pojišťovny nabízejí speciální balíčky produktů, které kryjí i některá z rizik souvisejících právě s Covidem. Patří mezi ně:

  • zrušení zájezdu z důvodu onemocnění (nutno podložit lékařským potvrzením),
  • onemocnění v místě pobytu,
  • zajištění náhradních letů.

Před vycestováním je důležité sledovat doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR, která průběžně aktualizují informace o tom, které destinace jsou doporučené k navštívení. V případě, že se chystáte do země, která nepatří mezi „bezpečné“, může nastat problém s hrazením pojišťovnou.

V nabídce pojišťoven je dobré sledovat také zprávy o takzvané výluce pandemie a epidemie. Pokud je tato výluka v platnosti, pojišťovna související výdaje nehradí, a to i když se jedná o zemi, kterou Ministerstvo zahraničních věcí České republiky označuje jako bezpečnou.

Zdroj: e15, top-pojisteni, vlastní

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *