Kde koupit dálniční známky v zahraničí a kolik budou stát

Dovolená autem s sebou přináší obrovskou výhodu v podobě pohodlnějšího prozkoumávání nové krajiny. Pojí se ovšem také s dálničními známkami a mýtné poplatky. Poradíme vám, kde můžete dálniční známky koupit v Rakousku, na Slovensku a Slovinsku i kolik zaplatíte za mýtné v Polsku a v Chorvatsku

Rakouská dálniční známka

Rakousko nabízí jak papírovou, tak elektronickou dálniční známku, určenou pro motocykly a automobily do 3,5 tun. Na automobily nad 3,5 tun se vztahují mýtné poplatky. Papírovou dálniční známku si můžete stejně jako tu digitální zakoupit v desetidenní, dvouměsíční a roční podobě.

Za desetidenní dálniční známku zaplatíte € 9,50 pro automobily do 3,5 tun a € 5,50 pro motocykly. Dvouměsíční dálniční známka vás v Rakousku přijde na € 27,80 pro automobily a € 13,90 pro motocykly. Roční známka vychází na € 92,50 pro automobily a € 36,70 pro motocykly.

Kde koupit dálniční známku pro Rakousko

Rakouská dálniční známka je k dostání na čerpacích stanicích a dalších označených místech, kompletní seznam najdete na oficiálních stránkách ASFiNAG.

Rakouská dálniční známka online

Kromě papírové podoby, můžete při své cestě do Rakouska zvolit také elektronickou dálniční známku, kterou si pořídíte na české jazykové mutaci eshopu ASFiNAG. Známku ovšem budete moct použít až 18 dní od zakoupení.

Dálniční známka a Slovensko

Slovensko od povinnosti dálniční známky osvobozuje motocykly, a platí tak pouze pro automobily do 3,5 tuny. Tato povinnost se vztahuje na většinu tamějších dálnic a rychlostních silnic, přičemž je v případě vozidel těžších než 3,5 tuny nahrazována platbou mýta.

Slovensko již před nějakou dobou přešlo na elektronické dálniční známky, tudíž si ji můžete zakoupit ještě před započetím plánované cesty na eshopu eznamka. Za desetidenní známku zaplatíte € 10, za třicetidenní € 14 a za dvanácti měsíční € 50.

Princip zakoupení slovenské elektronické dálniční známky je podobný jako u nás, v České republice. Zakoupíte si tedy známku, která se propojí s vaší SPZ, po zakoupení dostanete doklad, kterým se prokazujete v případě silniční kontroly. Vše ostatní probíhá automaticky prostřednictvím kamerového systému.

V případě, že máte k automobilu připojený vozík a vaše celková váha přesáhne 3,5 tuny, platíte dálniční poplatky nejen za auto, ale i za zmíněné přípojné vozidlo. Cena je stejná, jako v případě dálniční známky pro automobil.

Vozidla nad 3,5 tuny poté na Slovensku využívají mýtný systém emyto.sk a elektronickou palubní jednotku, která jim automaticky strhává všechny potřebné poplatky.

Kde koupit dálniční známku na Slovensku

Pokud si dálniční známku pro Slovensko nechcete kupovat online ani skrz mobilní aplikací, můžete využít následující distribuční síť:

Dálniční známka pro Slovinsko

Dálniční známka pro Slovinsko je povinná pro motocykly i automobily nad 3,5 tuny. Vozidla nad 3,5 tuny platí elektronické mýtné, jehož výše se odvíjí od skutečně ujeté vzdálenosti.

Cena za slovinskou dálniční známku i výše mýtného se odvíjí od kategorie vozidla:

 • 1 – motocykly,
 • 2A – vozidla do 3,5 tuny s výškou do 1,3 m (všechny osobní automobily a obytné vozy),
 • 2B – vozidla do 3,5 tuny, vyšší než 1,3 m.
dálniční známky v zahraničí
Zdroj: DARS

Vybírat můžete z týdenní, měsíční, půlroční a roční dálniční známky, přičemž ji můžete zakoupit na některém z prodejních míst.

Dálniční poplatky a Chorvatsko

Chorvatsko na rozdíl od ostatních dříve zmíněných států na svém území nevyžaduje dálniční známku, nýbrž všechny dálnice zpoplatňuje mýtným. Mýtné se vybírá v mýtných bankách, nebo pohodlněji prostřednictvím ENC (speciální palubní jednotky, kterou si můžete pronajmout).

Platbu za mýtné můžete v Chorvatsku provést kartou i hotově, přičemž jsou přijímaný kuny a eura. Obvykle je ovšem rychlejší platba kartou, jelikož je pro ni vymezen speciální pruh, takže se na své cestě tolik nezdržíte. Mýtné se vztahuje nejen na řidiče automobilů nad 3,5 tun, ale také na majitele vozů do 3,5 t a motocyklisty.

Výše mýtného v Chorvatsku

Výše mýtných poplatků se odvíjí od ujeté vzdálenosti a kategorie vozidla. U kratších úseků, kdy se projíždí pouze jednou mýtnou bránou, prostě jen na tomto místě zaplatíte. V případě delších úseků si z automatu u první brány vezmete lístek a po projetí poslední zaplatíte částku za všechny průjezdy – dejte si tedy pozor, abyste lístek neztratili.

Kategorie pro dálniční poplatky jsou v Chorvatsku vymezeny následovně:

 • IA – motocykly, čtyřkolky,
 • I – osobní vozy, dodávky a jiná auta do 3,5 t a do výšky 1,9 m,
 • II – automobily s vozíky a karavany do 3,5 s výškou nad 1,9 m,
 • III – autobusy, dodávky nad 3,5 t s výškou nad 1,9 m,
 • IV – nákladní vozy a TIR.

Správu dálnic zde mají na starosti tři společnosti, přičemž se každá stará o určitý úsek a sdílí na svých stránkách kalkulačku mýtného:

 • HAC – dálniční poplatky Chorvatsko na dálnicích A1, A3, A4, A5, A6, A7,
 • AZM – kalkulačka dálniční poplatky pro A2
 • Bina Istra – poplatky za mýtné na A8 a A9.

Kromě dálnic se v Chorvatsku můžete setkat také s poplatky za přejezd některých mostů a průjezd tunelů.

Systém ENC: poplatky za mýtné a Chorvatsko levněji

Pokud plánujete na své dovolené v Chorvatsku autem hojně cestovat, tak se vám pravděpodobně vyplatí zapůjčení takzvané mýtné krabičky – ENC. Zapůjčení ENC vám jednak ušetří čas, který byste jinak strávili ve frontách a jednak zajistí nižší mýtné, a to o více jak třetinu. Zapůjčení ENC na dobu 12 dnů vás vyjde na necelých 500 Kč a vratnou kauci ve výši 1 000 Kč. Pokud jezdíte do Chorvatska pravidelně, tak si ji samozřejmě můžete také koupit na vybraných pointech HAC.

ENC v Chorvatsku platí všude mimo úsek Macelj-Záhřeb u slovinských hranic. Před vyjetím na silnici se zaregistrujete, dobijete kredit (minimálně 100 HRK), což můžete provést u jakékoli mýtné brány nebo přes mobilní aplikaci, a mýtné vám bude následně automaticky strženo po projetí bránou.

Dálniční poplatky Chorvatsko – kalkulačka

Kromě výše zmíněných kalkulaček na výpočet dálničních, respektive mýtných poplatků, v Chorvatsku, můžete použít také interaktivní mapu, kde najdete všechny placené úseky spolu s hrubým výpočtem výše mýtného bez použití ENC.

Mýtné v Polsku

Mýtné se v Polsku pro automobily do 3,5 t nevztahuje na žádnou rychlostní silnici a téměř polovinu dálnic. Vozidla nad 3,5 tuny mají povinnost použít mýtný systém viaTOLL, který lze zřídit online, případně fyzicky v kancelářích Generálního ředitelství silnic a dálnic.

Elektronický mýtný systém viaTOLL je v Polsku funkční pro:

 • dálnici A1 úsek Rusocin – Nowe Marzy,
 • dálnici A2 úsek Konin – Nowy Tomyśl,
 • dálnici A4 úsek Kraków – Katowice.

Mýtné se odečítá automaticky a systém lze kromě webového prostředí ovládat také prostřednictvím aplikace. ViaTOLL již brzy vystřídá zcela nový systém e-TOLL, který je postavený na satelitní technologii. Oba systémy budou až do září fungovat paralelně, takže o zřízení mýtného systému uvažujete, volte rovnou novější e-systém.

Výše mýtného v Polsku pro vozidla do 3,5 t

Výše mýtného se v Polsku určuje podle počtu ujetých kilometrů a kategorie vozidla:

 • I – motocykly, automobily se dvěma nápravami,
 • II – automobily se dvěma nápravami a přívěsem, automobily se dvěma nápravami, jestliže má jedna z nich dvojité pneumatiky,
 • III – automobily se třemi nápravami, automobily se dvěma nápravami, jestliže má jedna z nich dvojité pneumatiky a přívěs,
 • IV – automobily se třemi nápravami a přívěsem, automobily s více než třemi nápravami,
 • V – automobily převyšující povolenou rychlost a rozměry.

Polské mýto – kalkulátor

Informace o konkrétních sazbách najdete na stránkách jednotlivých dálnic:

Kde koupit polské mýto?

Polské mýto můžete zaplatit při vjezdu na zpoplatněný úsek. Zde si vyzvednete lístek a mýtné zaplatíte při výjezdu. Přijímána je hotovost (zloté, eura, dolary) i platební karty. Při častějších cestách po dálnici A4 pak můžete využít také předplacenou kartu, kterou si pořídíte online – karta je dostupná pro první čtyři kategorie vozidel.

5/5 - (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *