Kde a jak koupit elektronickou dálniční známku?

jak a kde koupit elektronickou dálniční známku

Začátkem roku 2021 se na území České republiky spustil prodej takzvaných elektronických dálničních známek, které pak s příchodem února zcela nahradily ty fyzické. Poradíme vám, kde všude lze elektronickou dálniční známku koupit a jak to udělat.

Kde koupit elektronickou dálniční známku?

Elektronickou dálniční známku je možné zakoupit hned několika způsoby. Nejrychlejším a nejpohodlnějším způsobem je nákup přes eshop edalnice.cz, kde si můžete současně ověřit platnost známky.

Druhou variantou je fyzický nákup na pobočkách České pošty, případně v čerpacích stanicích EuroOil. Poslední možností je využití samoobslužného kiosku, který najdete ve vybraných oblastech před vjezdem na zpoplatněný úsek dálnice. Přehled těchto kiosků na svém webu zveřejnil již zmíněný eshop edalnice.cz.

Ve všech případech můžete mít elektronickou dálniční známku k dispozici v podstatě na počkání. Od zaplacení známky máte patnáct minut na kontrolu údajů (například SPZ) a storno objednávky.

Elektronickou dálniční známku je možné koupit až 90 dní dopředu, přičemž se její platnost počítá ode dne nákupu, nebo zvoleného data. Každá známka tedy končí jiný den, proto je důležité hlídat její platnost – ta platí včetně posledního uvedeného dne. Pokud si například koupíte elektronickou dálniční známku do 1. 4. 2021, tak ji můžete využívat až do 1. 4. 2021 23:59:59.

Cena dálniční známky je stejná, ať už si ji pořídíte online, v kiosku nebo na poště. Na výběr je roční, třicetidenní a desetidenní varianta, a pokud vlastníte vozidlo s ekologickým pohonem (plyn, biometan), máte nárok na takzvanou „Eko“ cenu, která je o polovinu nižší než ta standardní.

jak koupit elektronickou dálniční známku
Zdroj: edalnice.cz

Jak koupit elektronickou dálniční známku online

Postup, jak koupit elektronickou dálniční známku online se příliš neliší od tradičního nákupu na eshopu:

 1. Z mobilního telefonu, tabletu nebo počítače navštivte internetový obchod edalnice.cz.
 2. Vyberte si délku platnosti dálniční známky a klikněte na tlačítko „Koupit“.
 3. Objeví se formulář, zde vyplňte SPZ a další údaje o vozidle.
 4. Zadejte kontaktní informace, prostřednictvím kterých lze elektronickou dálniční známku spravovat.
 5. Zvolte preferovanou platební metodu – online kartou, nebo převodem.
 6. Přejděte k platbě.

Přijde vám potvrzovací zpráva, zde si překontrolujte vložené údaje, a pokud jste platili online, můžete rovnou vyrazit na cesty. V případě platby převodem je zde typicky nutné několik dní počkat, než se platba přičte na účet příjemce.

Jak koupit dálniční známku na České poště

Pokud máte raději fyzický kontakt, můžete dálniční známku zakoupit také na jakékoli pobočce České pošty, případě na provozovnách smluvních partnerů, kteří rovněž poskytují poštovní služby.

Postup, jak koupit elektronickou dálniční známku, se příliš neliší od online formy:

 1. U přepážky nadiktujete údaje o vozidle.
 2. Zvolíte si druh dálniční známky.
 3. Nahlásíte den platnosti.
 4. Zaplatíte.
 5. Obdržíte potvrzení.
 6. Můžete vyrazit na cesty.

Jak koupit elektronickou dálniční známku v samoobslužném kiosku

Samoobslužné kiosky jsou jakýmsi kompromisem mezi oběma popsanými postupy:

 1. Zvolíte si jazyk, ve kterém budete nákup provádět.
 2. Vyberete si druh dálniční známky.
 3. Zadáte informace o vozidle.
 4. Zvolíte datum začátku platnosti elektronické dálniční známky.
 5. Zaplatíte – bezkontaktní platební kartou.
 6. Můžete najet na dálnici.

Kdo si musí dálniční známku pořídit?

Nezávisle na zvoleném postupu, jak si elektronickou dálniční známku koupit, se mu budou muset podrobit všichni majitelé motorových vozidel nejméně se čtyřmi koly do hmotnosti 3,5 tun (nevztahuje se na motocykly ani přípojná vozidla).

Výjimku dostávají vozidla s pohonem na elektrickou energii, vodík či kombinovaný pohon s CO2 – limitováno 50 g/km. Dálniční známku také nemusí řešit historická vozidla, která mají zvláštní registrační značku, vozidla převážející majitele ZTP či ZTP/P průkazů a vozy domovů starající se o osoby se zdravotním postižením.

5/5 - (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *