Evidenční kontrola vozidla – co to je, platnost a cena

Evidenční kontrola je nedílnou součástí nákupu ojetého vozidla nebo jeho dovozu ze zahraničí. Pokud se na pořízení motorky či auta zmíněnými způsoby zrovna chystáte, poradíme, co si vzít s sebou, jaká je platnost protokolu o evidenční kontrole vozidla i kolik za něj zaplatíte.

Co je evidenční kontrola vozidla?

Evidenční kontrola prověřuje, zda se papírový stav vozu skutečně shoduje s realitou. Provádí se pokaždé, když vozidlo mění svého majitele, případně provozovatele, a proto je nedílnou součástí nákupu z druhé ruky, darování, dovozu ze zahraničí nebo převodu na jiný subjekt.

co je evidenční kontrola vozidla
Zdroj: Pixabay

Evidenčka, jak je evidenční kontrola slangově nazývána, tedy představuje jakousi ochranu pro kupujícího, který si pořizuje ojeté vozidlo (motorku nebo auto). Díky tomu, že se kontrola provádí na vozidlo, nikoli na majitele, může být provedena jak kupujícím, tak prodávajícím.

Protokol o evidenční kontrole vozidla a jeho platnost

Evidenční kontrola vozidla se pojí s protokolem – konkrétně protokolem o evidenční kontrole vozidla. Smyslem tohoto protokolu je podat zprávu o tom, zda se reálný stav vozidla skutečně shoduje se stavem uvedeným v malém a velkém technickém průkazu.

Co je evidenční kontrola
Zdroj: Pixabay

Protokol o evidenční kontrole je vystaven na jméno a bydliště majitele (u firmy na její název a adresu sídla) a má platnost 30 dní. Vystaví vám ho na jakékoli stanici technické kontroly (STK) na území České republiky, přičemž ho následně předložíte na místně příslušném dopravním úřadě při přihlašování vozidla.

Co se kontroluje na evidenční kontrole silničního vozidla?

Evidenční kontrola silničního vozidla se zabývá:

  • kontrolou VIN (výrobního čísla vozidla),
  • kontrolou barvy karoserie,
  • kontrolou počtu míst k sezení,
  • kontrolou typu motoru, který by měl být shodný s údaji v technickém průkazu,
  • kontrolou tažných zařízení,
  • kontrolou zápisu ABS,
  • kontrolou rozměrů ráfků,
  • kontrolou rozměru pneumatik.

A dalších údajů souvisejících se zmíněným technickým průkazem. Dozvíte se tak detailní informace o historii oprav či kontrol automobilu a motorky i haváriích, které vozidlo absolvovalo.

Tip: Nezávislá recenze Pneumatiky.cz – jak hodnotí zákazníci?

Co potřebuji k evidenční kontrole vozidla?

Nabízí se otázka, co si vzít na evidenční kontrolu vozidla s sebou. K zisku protokolu budete potřebovat originál technického průkazu vozidla a osvědčení o registraci vozidla (ORV) neboli malý technický průkaz. Součástí požadavků je pak i řádně vybavená lékárnička s platným datem expirace.

Tip: Jak postupovat při ztrátě technického průkazu a kolik stojí duplikát?

Evidenční kontrola vozidla a cena

Protokol o evidenční kontrole vozidla vám pracovníci STK zpravidla vystaví na počkání. Cena se stanice od stanice liší, měli byste se ovšem vejít do 500 Kč. Výběr STK není závislý na místu registrace vozidla ani na bydlišti kupujícího či prodávajícího.

Tip: Co vše je potřeba na STK?

Nevyhovující evidenční kontrola vozidla

Zbývá zodpovědět otázku, co se stane, pokud bude evidenční kontrola vozidla neúspěšná. Tento neúspěch může být zapříčiněn zjištěním nějaké poruchy, případně nesrovnalosti s technickým průkazem, přičemž vozidlo nemůže být uvedeno do provozu. Majitel má na opravu lhůtu 30 dnů, jinak auto či motorka ztrácí technickou způsobilost.

3.5/5 - (2)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *