Kde najít VIN kód a co se z něj dá zjistit?

kde najít VIN kód

Znalost čísla karoserie neboli VIN kódu vám při nákupu ojetého auta nebo motorky může ušetřit spoustu starostí. Prozradí totiž detailní informace o motorových vozidlech a jejich historii. Kde VIN kód najít a co vše se z něj dá zjistit?

Co je VIN kód?

VIN kód (z anglického Vehicle Identification Number) je sedmnáctimístné, jedinečné identifikační číslo aut, motorek, nákladních automobilů nebo vozíků. Je tedy součástí každého motorového vozidla i zmíněného příslušenství a umožňuje zjistit komplexní informace o daném modelu.

Tip: Co dělat při ztrátě technických průkazů?

U nás je VIN kód často označován jako číslo karoserie. Funkčně jej lze přirovnat k rodnému číslu, které se stejně jako zmíněné identifikační číslo přiřazuje právě jednomu subjektu. Skládá se ze sedmnácti znaků – písmen a číslic.

jak zjistit VIN kód
Zdroj: Pixabay

První tři znaky, označované zkratkou World Manufacturer Identifier (světový kód výrobce), podávají informace o výrobci vozidla. Dalších šest, pod zkratkou VDS (Vehicle Descriptor Section, pokládá detailní zprávu o konkrétním voze – model vozu, vybavení karoserie či typ motoru.

Poslední osmičíslí VIN kódu – VIS (Vehicle Identifier Section) – je ze všech tří sekcí nejkonkrétnější. Slouží k identifikaci konkrétního vozidla a prozradí pořadové výrobní číslo.

Tip: Jak ochránit auto před krupobitím?

Co se dá zjistit z VIN kódu?

Předchozí odstavce již naznačily, že číslo karoserie slouží k jednoznačné identifikaci motorového vozidla. Co vše se dá tedy z VIN kódu zjistit? Číslo karoserie můžete použít k prověření historie vozidla a zjistíte tak, zda je vámi zvolené ojeté vozidlo skutečně dobrý kup. Konkrétně vám VIN kód prozradí:

 • původ vozidla,
 • reálný technický stav,
 • stav tachometru – ověříte si tak, zda nedošlo k jeho přetočení,
 • rok výroby auta nebo motorky,
 • skryté a neopravené závady,
 • informace o předchozích majitelích.

Dále se ujistíte, že není dané vozidlo havarované či kradené. Mimo to získáte i přístup k fotografiím z průběhu jeho používání či servisní historii.

Tip: Jak sepsat neprůstřelnou kupní smlouvu na auto?

Kde najdu číslo karoserie?

Nabízí se otázka, kde VIN kód najít. Umístění čísla karoserie se může prodejce od prodejce, stejně jako model od modelu lišit. Bezpečně ho však najdete v dokladech k pojistce, servisní knížce či malém a velkém technickém průkazu vozidla.

Mezi další typická místa, kde můžete VIN kód najít, patří:

 • prostor pod čelním sklem,
 • dělící příčka v motorovém prostoru,
 • držák pravé přední pružící a tlumící jednotky,
 • podlaha u spolujezdce,
 • karoserie.

Tip: Jak odstranit škrábance na laku auta?

Jak a kde zkontrolovat VIN kód

Pokud již máte číslo karoserie k dispozici, tak vás jistě zajímá, jak a kde si můžete nechat VIN kód zkontrolovat. K základním informacím se můžete dostat i zcela bezplatně prostřednictvím speciálních webů nebo webových aplikací. V případě, že by vás zajímaly detailnější informace, si již budete muset připravit menší poplatek. Přesto však vše vyřídíte i z pohodlí domova.

1/5 - (627)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *