Jak odstranit škrábance a opravit lak na autě

jak odstranit škrábance na autě

Vandalismus, chyba při parkování, chvilka nepozornosti nebo jen větev vyčuhující do silnice. Všechny tyto příčiny mohou na původně dokonalé karoserii způsobit nejeden škrábanec. Odstranění škrábanců vás přitom v lakovně může přijít na nemalé peníze. Existuje ovšem také několik způsobů, jak můžete škrábance na autě odstranit i svépomocí, s méně nákladnými prostředky.

Oprava mělkých škrábanců na autě

Výše uvedené příklady již naznačily, že škrábance na autě často vznikají bez našeho vlastního přičinění. O to více však jejich výskyt zamrzí. Pokud hledáte způsoby, jak škrábance z laku auta odstranit, byste nejprve měli identifikovat, o jaký typ poškození se jedná.

U některých z nich si při opravě můžete vystačit s prostředky, které máte doma, případně si je „za pár korun“ opatřit na každé benzínové pumpě. Hlubší škrábance již vyžadují zásah odborníka či alespoň zakoupení profesionálního příslušenství. Jak tedy mělký škrábanec od hlubokého rozeznat?

Nejsnazším způsobem je přejetí nehtem po škrábanci. Pokud se v něm nehet nezachytí, tak se jedná o pouhé povrchové škrábnutí – a máte zpola vyhráno. S odstraněním mělkých poškození laku vám totiž může pomoci například zubní pasta nebo jednoduché pomůcky, jako je retušovací tužka či voskovky.

Tip: Jak postupovat při ztrátě technického průkazu a kolik stojí duplikát?

Retušovací tužka na škrábance

Retušovací tužka je určena k odstraňování drobných a mělkých nedostatků na laku auta. Postup, jak s tužkou škrábance na autě odstranit, je jednoduchý. Stačí, když škrábanec štětcem přetřete a necháte vyteklou tekutinu vytvrdnout. Tato tekutina vyplní vzniklou mezeru a vytvoří vrstvu, která je navíc odolnější vůči poškození.

Retušovací tužky na lak auta jsou univerzální. Můžete je tedy použít na jakýkoli lak a model vozu. Ušetříte si tak spoustu času sháněním správného odstínu i práce s leštěním. Pokud se do odstranění škrábanců z laku prostřednictvím retušovací tužky pustíte, mějte na paměti, že byste měli úkon provádět venku, ideálně za slunečního svitu – UV zařízení totiž urychluje tvrdnutí.

Tip: Jak sepsat kupní smlouvu na auto?

Retušovací voskovky na lak auta

Na podobném principu jako retušovací tužka fungují i retušovací voskovky. Stejně jako v předchozím případě je můžete zakoupit na benzínových pumpách i na nejrůznějších eshopech a slouží k odstranění drobných nedostatků na laku. Na rozdíl od tužky ovšem nejsou univerzální. V případě tohoto způsobu, jak odstranit škrábance a opravit lak auta, tedy budete muset vybrat vhodný barevný odstín.

Jak opravit nebo úplně odstranit škrábance na autě

Jedním z domáckých způsobů, jak odstranit škrábance na sutě, je použití zubní pasty. Před tím, než pastu nanesete, byste měli důkladně přetřít povrch vozidla – i nepatrná nečistota může způsobit další škrábance a mohli byste tak způsobit více škody než užitku.

Jak úplně odstranit škrábance na autě
Zdroj: Pixabay

Jakmile máte auto vyčištěné, můžete přejít k samotnému nanášení pasty. K tomuto účelu byste měli použít utěrku z mikrovlákna, nanést na ni zhruba čtvrtinu obsahu zubní pasty a následně ji s mírným tlakem krouživými pohyby roztírat po povrchu auta. Lepších výsledků obvykle dosahuje pasta s bělícím účinkem, horší výsledky naopak zaznamenávají gelové zubní pasty.

Ve chvíli, kdy pastu rozetřete po celém povrchu, opláchněte zbytky a následně celý postup zopakujte. Znovu opláchněte a vysušte hadrem z mikrovlákna, případně nechte oschnout.

Tip: Jak nejlépe ochránit auto před kroupami?

Oprava škrábanců na autě a brusný papír

Další pomůckou, kterou můžete během postupu, jak odstranit škrábance na autě využít, je brusný papír. I v tomto případě nejprve důkladně umyjte a následně usušte auto, abyste se vyhnuli jeho dalšímu poškrábání.

K ruce budete potřebovat brusný papír P2000, kterým je třeba zarovnat poškozenou plochu. Pohybujte papírem po směru škrábanců a následně povrch opláchněte vodou. Pak už stačí nastříkat základový nátěr a vyčkat (5–10 minut) než nátěr zaschne.

Tento postup několikrát zopakujte podle potřeby. Počet vrstev laku se liší podle barvy auta (s odhadem správného odstínu vám může pomoci například VIN, případně technická dokumentace). Brusnou oblast poté navoskujte, abyste lak zpevnili a doleštěte utěrkou z mikrovlákna.

Jak opravit lak na autě

Mělké škrábance na autě přitom nejsou jediným nedostatkem, kterým může lak auta trpět. Dalším typem poškození mohou být například odřeniny vzniklé po styku s jiným autem. Na vašem voze po tomto kontaktu mohou zbýt zbytky cizího laku, k jejichž odstranění můžete použít mimo jiné přípravek WD-40.

jak opravit lak na autě
Zdroj: Pixabay

Nejprve prostřednictvím saponátu na mytí nádobí odmastěte povrch. Následně na houbičku naneste přípravek a aplikujte ho na místa, kde se nachází cizí barva.

Vlásečnicové škrábance

Dalším typem poškození mohou být vlásečnicové škrábance, které sice nemusí být patrné na první pohled, ale i tak kazí dojem novoty či pověst hýčkaného vozu. K odstranění tohoto typu škrábanců použijte speciální vosky s abrazivy a nanášejte je na poškozená místa prostřednictvím leštícího hadru.

Ještě před tímto postupem, jak odstranit škrábance na autě, vůz důkladně umyjte a nechte ho pořádně uschnout, případně jej usušte.

Tip: Jak rychle a bezpečně zbavit auto námrazy a sněhu?

Jak opravit lak na autě s profesionálními přípravky

Mimo výše uvedené, postupy, jak odstranit škrábance na autě, můžete využít také profesionální přípravky. U většiny z nich platí pravidlo důkladného očistění vozu ještě před aplikací. Dále byste se měli řídit pokyny na obalu produktu.

Ke zmíněným profesionálním přípravkům patří například speciální brusné pasty obsahující jemné částice, které vyhladí povrch a mnohdy odstraní škrábance, rýhy i oděrky. Vyrábějí se bezbarvé i barevné varianty. V obou případech byste se však při aplikaci měli vyhýbat přímému slunci.

3.8/5 - (5)

2 vašich komentářů a zkušeností: Jak odstranit škrábance a opravit lak na autě

  1. Nač bych se s tím dělal, když každý 4 roky kupuju nový auto. A nějakej ten škrábanec mně jeho cenu při prodeji nesníží o desítky tisíc. A když se s tím budu patlat, tak to taky dopadne …

  2. Děkuji za pěkný článek 🙂 Ale jak vídím složitý proces, tak si říkám, že bude lepší auto poslat do lakovny 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *