Jak rychle a bezpečně zbavit auto námrazy a sněhu?

Zimní sezóna je v plném proudu a počasí se mění jako na houpačce. Pokud i vy patříte mezi aktivní řidiče, kteří pro svého plechového miláčka bohužel nemají teplé místo v garáži, rozmrazování auta se bohužel jen stěží vyhnete. S našimi triky a radami si ho ovšem můžete efektivně urychlit a zjistit, jak se snadno a rychle zbavit námrazy na oknech automobilu i vrstvy sněhu.

Rozmrazujte důkladně a myslete na bezpečnost

Chápeme, že rozmrazování auta opravdu není aktivita, na kterou byste se těšili. Vždy si na ni ovšem udělejte dostatek času. Tak, abyste nikdy neodjížděli s napůl očištěným předním sklem nebo dokonce jen malým průzorem, hromadou sněhu na střeše nebo zmrzlými zrcátky. Ušetříte sice pár minut, ale jejich cena může být vysoká.

Tip: Jak ochránit auto před kroupami?

Správná volba vozidla

Některé automobily disponují nezávislým topením, které se i bez našeho zásahu postará o rozmražení skel, předehřátí motoru nebo interiéru. K jeho spuštění slouží dokonce i dálkové ovládání a vy si tak ušetříte spoustu času a námahy. Špatnou volbou ovšem nejsou ani elektromobily nebo vozidla s vestavěným elektrickým topením, které se nahřejí opravdu velice rychle.

Do auta vždy bez sněhu

Že bude při rozmrazování vozidla nejdůležitější jej co nejdříve nastartovat, vám asi říkat nemusíme. Postupujte ovšem systematicky a nejprve důkladně omeťte sníh ze dveří řidiče a čelního skla, ze své bundy a obuvi. Zbytečně by se vám díky sněhu dovnitř automobilu dostala vlhkost. Ta pak mívá za následek mlžení skel a v zimním období se jí těžko zbavíte.

Tip: Jak koupit elektronickou dálniční známku?

Jak se rychle zbavit námrazy na automobilu?

Nejprve nastartujte, nastavte ventilátor na maximální výkon a nechte vzduch z něj proudit na okna. Samozřejmě zapněte případné vyhřívání předního a zadního skla. Zapněte také klimatizaci, která vám pomůže s odvodem vlhkého vzduchu ven, nebo naopak vypněte vnitřní cirkulaci vzduchu.

Tip: Jak zařídit SPZ na přání a kolik stojí?

I v případě, že jsme vlastníky skvěle vybaveného vozidla s účinným topením a vyhříváním skel či zrcátek, měla by kvalitní škrabka na auto a jemný smeták patřit k naší nezbytné výbavě. Po aktivaci veškerého ohřevu a příslušné elektroniky, totiž nastává čas smést z vozidla vrstvu sněhu a škrabkou si urychlit očištění skel.

Rozmrazování auta a babské rady

Stejně jako u většiny činností, i u rozmrazování auta můžeme využít několika tipů, které by nám měly celou činnost usnadnit. Mezi nejčastější patří zejména:

  • Správný poměr vody a octu na zmrzlá skla – občas se používá také roztok soli. Díky doma vyrobené směsi v rozprašovači urychlíte rozmrzání ledové vrstvy. Pozor však na lak nebo kovové části, na které tyto směsi dobře působit nebudou.
  • Přiložte večer namočený ručník na přední sklo – samozřejmě ne ve vodě, ale v mrazuvzdorném roztoku, který se může skládat z vody a alkoholu, octu nebo soli.
  • Oblečte své vozidlo – minimálně tak pobavíte sousedy. Zrcátka je možné zabalit do gumičkou připevněného igelitového pytlíku, na stěrače zase navléct staré ponožky. Přední sklo kromě ručníku prý ochrání i stará deka nebo speciální fólie.

Tip: Co dělat při ztrátě technického průkazu?

Čemu se při rozmrazování auta vyhnout?

Do jisté míry určitě neověřeným roztokům, které sice mohou fungovat, ale zároveň si s nimi můžeme odrovnat lak nebo způsobit korozi. Raději sáhněte po běžně dostupných sprejích a přípravcích, které jsou pro rozmrazování automobilu a jeho částí určené.

  • Nikdy nepolévejte okna horkou vodou, výrazný rozdíl teplot může způsobit jejich prasknutí.
  • Nepoužívejte ostřikovače dříve, než se zahřejí skla. A to ani, pokud máte zimní směs do ostřikovačů. Líh se v mrazu rychle vypaří a vám na okně zůstane další vrstva zmrzlé vody.
  • Pozor na zapnuté stěrače. Senzor deště může sníh a zmrazky na okně vyhodnotit jako déšť a spustí stěrače, které se mohou mrazem poškodit nebo vám při čištění okna ublížit.

Zdroje:

https://www.autoforum.cz/zivot-ridice/jak-co-nejrychleji-zbavit-auto-namrazy-chytry-postup-usetri-cas-i-trapeni/

https://www.garaz.cz/clanek/jak-vyzrat-na-zamrzle-auto-21003058

4.5/5 - (2)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *