Jak zařídit SPZ na přání a kolik stojí?

Pokud se rádi odlišujete nebo chcete zpropagovat vaši firmu, může být SPZ na přání skvělým nápadem. A my vám prozradíme, kde ji sehnat, jak zjistit, zda je ta vaše volná nebo kolik vás bude stát. 

Co je SPZ na přání?

SPZ na přání je zkrátka SPZ, která vám nebude přidělena, ale značka, na které si sami zvolíte znaky. Z těch tak můžete poskládat své jméno, přezdívku nebo třeba název firmy. 

Náš tip: Jak sepsat kupní smlouvu na auto?

Pro koho je SPZ na přání určena?

SPZ na přání si můžete zvolit nejen pro svůj automobil, ale také pro motorku nebo moped. A co se týče účelu, tak kromě toho marketingového slouží většinou jen k tomu, aby si majitel vozidla udělal radost nebo zapůsobil na své okolí. 

Diskutabilní by pak mohl být vliv na odcizení, kdy se zloději příliš výrazným SPZ vyhýbají. Na druhou stranu i vy ale musíte počítat s tím, že s SPZ na přání budete mnohem nápadnější a viditelnější, což se ne vždy musí nutně hodit.

Kde získat SPZ na přání?

O SPZ na přání si můžete zažádat na úřadě s rozšířenou působností, u kterého je registrováno vaše vozidlo. Žádost můžete poslat poštou, přes datovou schránku nebo vyřídit osobně, její zpracování trvá 15 dní

Náš tip: Vyplatí se pojištění jízdního kola proti krádeži?

Kolik stojí SPZ na přání?

Cena SPZ na přání je 5 000 Kč, je ovšem potřeba počítat s tím, že se jedná o cenu za kus. Na motorku vám tak postačí jen jedna, SPZ na přání pro automobily vás vyjde na 10 000 Kč

Co může a nesmí být na SPZ na přání uvedeno?

SPZ na přání mají samozřejmě svoje pravidla. Od povolených znaků až po zákaz některých výrazů …

  • není možné používat písmena G, CH, O, Q, W (proto bývá O většinou nahrazováno nulou)
  • každá SPZ musí obsahovat alespoň 1 číslici
  • maximální počet znaků je 8
  • nemůžete využívat diakritiku ani speciální znaky
  • samozřejmě nemůžete používat vulgární, hanlivé nebo sprosté a jinak nevhodné výrazy nebo další zakázaná slova
  • zakázány jsou také zkratky orgánů státní správy (FÚ, PSSZ, PČR apod.)
  • SPZ na přání musí být jedinečná – tedy nemohou být 2 nebo více shodné

Náš tip: Jezdíte levněji tankovat za hranice? Zjistěte, kdy jsou státní svátky v Polsku.

Je SPZ na přání přenosná na jiné vozidlo?

Pokud se rozhodnete auto prodat, záleží na vás, zda SPZ na přání bude součástí prodeje a necháte ji novému majiteli nebo ji využijete na své nové vozidlo. Možnost přenést SPZ na přání na nové vozidlo má ale pouze ten, kdo si registrační značku na přání pořídil a nové vozidlo, na které ji chce přenést, musí být v jeho vlastnictví

Jak zjistit, zda je volná SPZ na přání

Pokud si chcete ověřit dostupnost vámi zvolené SPZ, nemusíte hned běžet na úřad. Pomůže vám například článek spz.penize.cz, kde stačí do kolonky zadat tvar SPZ, který by se vám líbil a zjistit, zda už má svého majitele. 

Shrnutí závěrem …

SPZ na přání nemusí nutně jen sloužit hrdým majitelům luxusních vozů, ale také má svůj marketingový význam. Také může zabránit odcizení, ale v mnohých případech už svou nápadností dostalo majitele do problémů. Výhodou je přenosnost na nové vozidlo. 

Co je SPZ na přání?

SPZ na přání je zkrátka SPZ, která vám nebude přidělena, ale značka, na které si sami zvolíte znaky. Z těch tak můžete poskládat své jméno, přezdívku nebo třeba název firmy. 

Kde získat SPZ na přání?

O SPZ na přání si můžete zažádat na úřadě s rozšířenou působností, u kterého je registrováno vaše vozidlo. Žádost můžete poslat poštou, přes datovou schránku nebo vyřídit osobně, její zpracování trvá 15 dní. 

Kolik stojí SPZ na přání?

Cena SPZ na přání je 5 000 Kč, je ovšem potřeba počítat s tím, že se jedná o cenu za kus. Na motorku vám tak postačí jen jedna, SPZ na přání pro automobily vás vyjde na 10 000 Kč. 

Máte také SPZ na přání nebo máte na tento doplněk svůj názor? Neváhejte se s námi a dalšími čtenáři podělit v komentářích níže… 

Zdroje: https://www.mdcr.cz/Media/Media-a-tiskove-zpravy/Aktualizovane-otazky-a-odpovedi-k-problematice-zna, https://octaviaclub.cz/clanky/spz-na-prani/ a https://spz.penize.cz/spz-na-prani#SPZnaPrani

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *