České pneumatiky Barum letos slaví 75 let

Začátkem května roku 1948 spatřily světlo světa první pneumatiky pod značkou Barum. Zatímco dříve byly „Barumky“ vyráběny v omezeném měřítku, dnes se vyrábí až desítky milionů plášťů ročně. V rámci Evropy je tato značka druhou nejprodávanější z portfolia společnosti Continental a mezi českými řidiči pak naprosto dominuje.

Barum je pro české řidiče první volbou

Dle výzkumu firmy Continental Barum více než 68 procent dotázaných v České republice a na Slovensku mělo v minulosti zkušenost s pneumatikami značky Barum. Pneu Barum jsou v tuzemsku oblíbené hlavně díky své dlouholeté historii a českému původu.

Dalším významným argumentem je výborný poměr mezi cenou a výkonem. Není proto až takovým překvapením, že pneumatiky Barum získaly také mnoho ocenění, jako je například uznání na zákaznickém portálu Heureka. Zde získaly zimní pneumatiky Barum Polaris 5 několik let po sobě první místo v soutěži Produkt roku.

Od Bati po Barum

Firmou, která se stala prvním průkopníkem výroby nákladních pneumatik, byla společnost Baťa. Bratři Tomáš a Antonín Baťa se v roce 1932 rozhodli zahájit výrobu pneumatik pro své firemní nákladní vozy, aby tak snížili náklady na přepravu. V průběhu následujících let rozšířili své aktivity i na výrobu plášťů pro osobní automobily.

Tehdejší Československý trh byl závislý na dovozu pneumatik ze zahraničí. Domácí výroba pod firmou Baťa umožnila dramatické snížení ceny pneumatik a zpřístupnila je širokému okruhu lidí. V roce 1939 dosáhla výroba vrcholu a v Baťově závodě bylo vyrobeno až 250 tisíc nových pneumatik.

blank

Druhá světová válka ovšem vede ke zpomalení produkce a zároveň způsobuje nedostatek surovin pro výrobu. Klíčový zlom ve vývoji značky přišel, když tehdejší prezident Československa Edvard Beneš podepsal dekret o znárodnění s cílem obnovit produkci. Zlínský podnik poté přešel do majetku státu. 

Tato událost se stala zásadní, neboť v roce 1947 byla sjednána dohoda o vytvoření nové obchodní organizace, která měla zajistit distribuci a prodej pneumatik. O rok později, v roce 1948 spojením počátečních písmen jmen firem Baťa, Rubena a Matador/Mitas vznikl nový podnik pojmenovaný Barum.

Propojení s motorsportem: Barum rallye

Barum Czech Rally Zlín je soutěž Mistrovství České republiky a Mistrovství Evropy v rallye. Předchůdcem této soutěže byl amatérský podnik v roce 1971. Už ročník 1972 však byl zařazený do Mistrovství Československa v rallye 1972. Vítězem ročníku 2023 se stal už pojedenácté v kariéře Jan Kopecký s vozem Škoda Fabia RS.

blank

Rozšíření výroby a nový závod v Otrokovicích

V roce 1972 došlo k slavnostnímu otevření továrny Barum v Otrokovicích, která byla v té době jednou z největších a nejmodernějších továren ve střední Evropě. Z tohoto zařízení byly pneumatiky značky Barum distribuovány do různých částí světa a mimo jiné je obouvaly i všechny nové vozy Škoda.

Moderní éra: Vstup pod křídla Continental

Pád komunistického režimu v roce 1989 způsobil, že společnost Barum se ocitla před výzvou najít si silného partnera, což v českém prostředí bylo složité. Proto se zaměřila na hledání partnera v zahraničí. Nakonec se spojenec našel v renomovaném německém koncernu Continental AG.

Smlouva o společném podniku, známém jako joint-venture, byla podepsána dne 21. prosince 1992 a začala platit od 1. března 1993. Díky této dohodě byla založena společnost Continental Barum s. r. o., která nese tento název dodnes.

blank

Nový silný partner umožnil firmě Barum získat přístup k různým technologiím a know-how prémiového výrobce Continental. Tímto způsobem došlo k výraznému nárůstu produkce a zároveň k vylepšení kvality pneumatik značky Barum.

Kde sehnat pneumatiky Barum?

Pneu Barum pro svůj vůz seženete u kvalitních pneuservisů a dalších prodejců pneumatik. Kompletní nabídku pneumatik Barum mají také v renomovaném e-shopu Pneuboss.cz. Můžete si tak koupit pneumatiky z pohodlí domova.

1/5 - (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *