Jaký motor je pro auto nejlepší? Srovnání: Benzínový x dieselový x LPG x elektrický

Dobře známá otázka rozdělující řidiče do několika skupin – aneb jaký pohon je pro auto nejlepší? Klasická volba nafta vs. benzín, vidina výhodné jízdy s LPG a CNG nebo ekologický elektromobil nám už celou řadu let nedá spát. Ať už řešíme koupi nového vozidla nebo jen zvažujeme nejlepší variantu do budoucna.

Pro každého řidiče se hodí jiná volba a ovlivňuje to celá řada faktorů od nejčastějšího užití vozidla až po cenovou dostupnost. Pojďte se s námi tedy mrknout na nejvýznamnější výhody nebo mínusy, které bychom si při koupi nového vozidla měli uvědomit.

Kdy zvolit benzínový motor?

Vozy s benzínovým motorem jsou stále ještě nejčastější volbou nejen českých řidičů. Jejich chod je poměrně tichý s nepatrnými vibracemi, díky akceleraci se můžete skutečně vyřádit a – až na výjimky – bývá jejich pořizovací cena nižší než u dieselu. Případná oprava benzínového motoru je také mnohem levnější záležitostí než u ostatních variant.

Tip: Co je evidenční kontrola vozidla?

I přes vyšší spotřebu a cenu samotného benzínu, se nám koupě automobilu s benzínovým pohonem stále určitě vyplatí, a to zejména pokud často absolvujeme kratší vzdálenosti nebo se pohybujeme ve městě. Na rozdíl od nafty zvládá benzín lépe zimní teploty a většinou tak bez problému nastartujeme i v mrazivém počasí. Rozhodně ale doporučujeme nejen v zimě tankovat kvalitní palivo, benzínové motory jsou totiž choulostivější a poměrně náchylné k opotřebení.

+ tichý chod s minimem vibrací  

+ skvělá akcelerace umocní požitek z jízdy

+ nižší pořizovací cena a levnější opravy motoru

+ ideální na kratší vzdálenosti a do městského provozu

+ spolehlivé nastartování i v mrazu

– motor náchylný k opotřebení

– vyšší cena paliva a vyšší spotřeba (při delší jízdě)

– menší výkon při nízkých otáčkách

Kdy vsadit na dieselový motor?

Spolehlivost a odolnost. Dvě slova, která většinou hrají v rozhodování zásadní význam, a výhody, kterými se dieselové motory mohou pochlubit. Zároveň mají poměrně nízkou spotřebu – zejména při větších vzdálenostech – a do karet jim hraje i cena dieselu, která se stále pohybuje cca o 1 – 2 Kč níže než benzín.

Tip: Jak sepsat kupní smlouvu na auto?

U starších kousků vám ale může vadit hlučný chod a kvůli vyšším emisím můžete mít dokonce zakázán vjezd do vybraných evropských měst. Motory jsou ovšem stavěny tak, aby vydržely poměrně velkou zátěž, a jejich opravy jsou finančně méně náročné. Diesel je náchylný na větší výkyvy počasí. Nelíbí se mu velké mrazy ani zvýšená vlhkost. Přes to si svou hodnotu drží lépe než jeho benzínoví sourozenci, což se může i s ohledem na vyšší pořizovací cenu stále vyplatit.

+ spolehlivý a odolný motor s delší životností

+ nízká spotřeba zejména při delších vzdálenostech

+ nižší cena pohonných hmot i oprav motoru

+ pomalé klesání ceny vozu

+ zvládne i vyšší zátěž – ideální do terénu i jako dodávka

– vyšší pořizovací cena

– náchylnější na nepříznivé počasí

– hlučnější provoz a znatelnější vibrace

LPG a CNG vozidla a jejich výhody

Mezi méně obvyklé možnosti pohonu patří vozidla na LPG (zkapalněný ropný plyn známý také jako propan-butan) nebo na CNG (stlačený zemní plyn). Pro ně se většinou rozhodují řidiči, kteří chtějí skutečně ušetřit. Za stejnou cenu v porovnání s benzínem totiž můžete ujet až téměř dvojnásobek km. Samozřejmě v závislosti na typu vozidla.

Tip: Jak ochránit auto před kroupami?

Ačkoliv jsou vozidla na LPG či CNG opředena řadou legend, určitě s nimi při výbuchu nevyletíte do vzduchu ani v případě autonehody. O krizový únik paliva v těchto situacích se stará přetlakový ventil. Vozidla s tímto pohonem mají navíc zákonem nařízené častější kontroly, což s sebou ovšem nese další náklady. Ty jsou ovšem v porovnání s přestavbou automobilu na tuto variantu zanedbatelné. Cena LPG přestavby pro běžná vozidla začíná na 30 tisících, u CNG se ovšem bavíme přibližně o dvojnásobné částce.

+ velmi nízká cena paliva

– cenová náročnost přestavby či pořízení

– náklady na zákonem stanovené kontroly

Tip: Jak zařídit SPZ na přání a kolik stojí?

Proč si pořídit elektromobil?

Ať už se to zarytým milovníkům silných benzínových motorů líbí nebo ne, vypadá to, že elektromobilům se v budoucnosti nevyhneme. Díky svému ekologickému provozu jsou totiž pro naši planetu jediným možným řešením. Nevytvářejí nebezpečné zplodiny a elektřinu jsme – na rozdíl od pohonných hmot – schopni obstarávat z obnovitelných zdrojů.

Tip: Jak odstranit škrábance na autě?

Výhodou je určitě také levné pojištění a naprosto tichý chod. I přes narůstající ceny elektrické energie je navíc provoz elektromobilů výrazně ekonomičtější. Také auta s elektrickým pohonem však mají své mouchy. Hlavním problémem může být nižší dojezdová vzdálenost, která závisí na kapacitě či kvalitě baterie. A právě od baterií se odvíjí i pořizovací cena, která stále ještě není příliš výhodná. V Česku přes veškerou snahu navíc ani dnes nemáme dostatečně pokrytou síť nabíjecích stanic pro elektromobily s možností rychlonabíjení.

+ ekologický provoz a využití obnovitelných zdrojů

+ naprosto tichý chod a vysoká spolehlivost

+ levné zákonné pojištění i samotný provoz elektromobilu

– nižší dojezdová vzdálenost

– vysoká pořizovací cena vozu a nutná výměna baterií

– horší pokrytí nabíjecími stanicemi

Zdroje: https://elektrickevozy.cz/clanky/vyhody-a-nevyhody-elektromobil-nebo-klasicke-auto a https://lpg-agcplus.cz/cs/porovnani-vozu-s-pohonem-lpg-vs-vozidlo-na-benzin-a-naftu 

2/5 - (25)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *