Jak vybrat plovoucí podlahu: Zaměřte se na klíčové vlastnosti

Nová podlaha dokáže pozvednout každou místnost a vytvoří útulný prostor, do kterého se rádi vracíte. Plovoucí podlaha navíc nabízí praktické vlastnosti, které oceníte i když máte malé děti nebo třeba domácí mazlíčky. Snadno se pokládá a seženete nespočet krásných dekorů. Přečtěte si, jak plovoucí podlahu vybrat a na jaké vlastnosti se zaměřit.

Druhy plovoucích podlah: Na materiálu záleží

Plovoucí podlaha nezískala své jméno podle konkrétního materiálu, ale způsobu pokládky. Jednotlivé podlahové díly totiž nejsou pevně spojené s podkladem jako je tomu například u dlažby nebo dřevěných parket.

Každý typ plovoucí podlahy nabízí rozdílné vlastnosti a výhody. Nejčastěji narazíte na plovoučky z následujících materiálů.

Laminátové plovoucí podlahy

Dříve na trhu dominovaly hlavně laminátové plovoucí podlahy, které často imitovaly dražší dřevěné podlahy. Jejich největší výhodou je snadná pokládka a cenová dostupnost. Patří mezi nejlevnější varianty plovoucích podlah. Dneska je seženete v mnoha různých dekorech.

Jejich nevýhodou je nízká odolnost vůči vlhkosti a vodě. Laminátová podlaha se při kontaktu s vodou může nafouknout. Má své limity i v odolnosti proti mechanickému poškození.

Nedoporučuje se do domácnosti se zvířaty. Ostré psí nebo kočičí drápky ji mohou poškodit. Psům to na laminátové podlaze také často klouže, což není ideální v době růstu nebo naopak stáří pejska.

Oproti jiným typům plovoucím podlah je chůze po laminátové podlaze hlučnější a chladnější.

Vinylové plovoucí podlahy Click

Vinylová plovoucí podlaha Click patří mezi jedny z nejoblíbenějších podlahových krytin a to hned z několika důvodů. Mnohem lépe si poradí s vlhkostí, oděrem a celkově je odolnější proti mechanickému poškození. Často ji najdete v domácnostech s malými dětmi nebo zvířátky.

Vylité pití nebo loužička od štěněte ji totiž tolik nevadí a nehrozí „nabobtnání“ jako v případě laminátu.

Navíc se díky ochranné PUR vrstvě z polyuretanu snadno čistí. PUR vrstva totiž uzavře veškeré mikropraskliny, ve kterých by se mohla držet jakákoli špína.

Korkové plovoucí podlahy

Korkové plovoucí podlahy se vyrábí z kůry korkového dubu a patří tak k přírodním podlahovým krytinám. Nabízí poměrně dobré vlastnosti jako je tlumení kročejového hluku nebo teplý došlap.

Jelikož jde o přírodní materiál, vyžaduje korková podlaha poměrně specifickou péči. Čištění obyčejným univerzálním prostředkem by ji mohlo poškodit.  Nevýhodou je také vysoká pořizovací cena.

Do jaké místnosti se hodí plovoucí podlaha

Plovoucí podlaha ať už z laminátu nebo vinylu se hodí téměř do každé místnosti. Vinylová podlaha je v tomto ohledu univerzálnější, protože lépe odolává mechanickému namáhání a vlhkosti. Díky komfortnějšímu došlapu, které vinylové podlahy nabízí, se hodí i do obývacích pokojů, ložnic, dětských pokojíčků nebo třeba kuchyně.

Díky nepřeberné nabídce různých dekorů spolehlivě oživí každou místnost. Vinylové podlahy seženete v imitaci dřeva, přírodního kamene, dlažby nebo mramoru. Můžete ji bez obav položit i v chodbě.

Zdroj: https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/click-vinyl-flooring-install-yourself-living-2099551099

Odolnost a snadná údržba

Při výběru vhodné plovoucí podlahy zvažujte nejen vzhled, ale i praktické vlastnosti. Nejlepší kombinace u podlahové krytiny je vysoká odolnost a snadná údržba. Vinylovou podlahu jen tak něco nerozhodí. Snadné čištění zajišťuje již zmíněná ochranná PUR vrstva.

Na vinylovou podlahu stačí používat běžně dostupné čisticí prostředky. Vyhněte se agresivním čističům jakou jsou různé abrazivní prostředky, bělidla a rozpouštědla. Laminátové podlahy se také snadno udržují, ale nemají rády vlhkost. Proto je vytírejte vždy dobře vyždímaným mopem nebo hadrem.

Hřejivý a tichý došlap

U vinylových podlah vás potěší výrazné tlumení kročejového hluku. Díky tomu například divoká dětská hra neruší sousedy v bytě.

Co se týče došlapu, tak nejlepší tepelný komfort také zajistí vinylová podlaha. Laminát je oproti tomu chladný podobně jako dlažba. Chůze po chladné podlaze je nepříjemná hlavně v zimních měsících a zároveň zvyšuje náklady na vytápění.  

Laminátové podlahy jsou také na došlap hlučnější než vinylové. V domácnosti se zvířaty to představuje velkou nevýhodu, protože klapání psích drápků se nese celým domem nebo bytem. Vinylové plovoucí podlahy dokážou hluk lépe pohltit.

Cenová dostupnost a výběr dekorů

Ve srovnání například s dřevěnými podlahami, vychází plovoucí podlahy příznivě také svou pořizovací cenou. I mezi plovoučkami ale najdete dražší a levnější typy podlah. Nejlevněji pořídíte laminátové plovoucí podlahy, u kterých ale nejspíš budete muset slevit ze svých nároků. Potěší vás ale bohatým výběrem dekorů.

U vinylových podlah nemusíte dělat téměř žádné kompromisy. Z plovoucích podlah nabízí výborné vlastnosti za stále příznivou cenu. Pokud například toužíte po dřevěné podlaze, ale s větší odolností a minimálními nároky na údržbu, pak je pro vás vinyl v dekoru dřeva ideální volbou.

Zdroje obrázků:
https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/cheery-couple-dancing-little-daughter-barefoot-1859190337
https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/click-vinyl-flooring-install-yourself-living-2099551099

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *