Jak si doma vyčistit stříbro?

jak doma vyčistit stříbro

Stříbro patří mezi nejpopulárnější kovy určené k výrobě šperků i praktických domácích věcí, jako jsou například příbory. Přirozenou vlastností tohoto kovu je oxidace, která zapříčiňuje jeho zčernání. Přinášíme vám proto tipy, jak si doma stříbro vyčistit a jak zčernání předcházet.

Jak doma vyčistit stříbro?

Černání stříbra způsobuje oxidace, v důsledku které na špercích a dalších produktech z tohoto kovu vzniká tenká zkorodovaná vrstva. Koroze je v tomto případě přirozený proces a nelze jí tedy žádným způsobem úplně zabránit. Můžete ji ovšem zpomalit, a to zejména lepším skladováním.

Stříbro byste měli uchovávat v suchu a ideálně i temnu. K tomuto účelu můžete využít speciální sáčky nebo krabičky. Důležitá je také pravidelná údržba, prostřednictvím profesionálních přípravků nebo speciálního hadříku na stříbro. Výrobou obou typů produktů se zabývá řada výrobců a jsou běžně dostupné. Při jejich použití stačí nanést přípravek na čištění a následně ho rozmazat hadříkem.

jak vyčistit stříbro
Zdroj: Pixabay

Můžete také využít alternativních postupů, jak stříbro vyčistit, a to s využitím prostředků, které se běžně v domácnostech vyskytují. Mezi tyto prostředky patří například jedlá soda, sůl, ocet nebo kypřící prášek. Před aplikací všech níže popsaných postupů je vhodné šperk, nebo příbor projet obyčejnou vodou s mýdlem nanesenou kartáčkem na zuby.

Tip: Přečtěte si také doporučení, jak vyčistit zlato a šperky z něj.

Jak vyčistit stříbro jedlou sodou a octem

Řada postupů na vyčištění stříbra využívá základní pomůcku – hliník. Ten můžete pohodlně nahradit alobalem, který se běžně používá v kuchyni. K prvnímu způsobu, jak vyčistit stříbro, budete mimo něj potřebovat nekovovou misku, vodu, jedlou sodu a prášek na pečení.

 1. Nekovovou misku vyplňte alobalem.
 2. Uvařte vodu na 80-90 °C a nalijte ji do misky.
 3. Přidejte lžičku jedlé sody, případně prášku na pečení.
 4. Ponořte do lázně šperk a nechte ho zde cca 3-5 minut.
 5. Následně šperk opláchněte čistou vodou a vysušte do sucha.

Stejné kroky můžete použít i v případě čištění stříbra pomocí octa. Ocet se k čištění běžně používá a mimo stříbra jej můžete využít také k očištění spálené žehličky nebo spár v koupelně.

Jak vyčistit stříbro od síry pomocí soli a alobalu

Alobal či hliník využívá i další postup, jak čistit stříbro a šperky z tohoto kovu. K jeho provedení budete potřebovat hrnec a sůl.

 1. Hrnec vystelte alobalem, čím více tím méně.
 2. Vložte do hrnce šperky.
 3. Přisypte lžíci soli a zamíchejte.
 4. Zalejte horkou vodou.
 5. Nechte chvíli působit.
 6. Opláchněte šperk vodou a otřete.
jak vyčistit stříbro od síry
Zdroj: Pixabay

Pro lepší efekt pak můžete stříbrný šperk ještě vyleštit. Výše uvedenou kombinací vznikne elektrochemická reakce, která ze šperků odstraní rez. Čas ponoru orientujte podle toho, jak moc bude postup účinný. Nedoporučuje se aplikovat, pokud šperky obsahují drahé kameny, zirkony či perly.

Jak vyčistit stříbro s kamínky

Pokud hledáte způsob, jak vyčistit stříbro s kamínky, tak byste se měli vyhnout postupům, které jsou postaveny na ponoření šperků do kapaliny. Spíše než na „louhování“ prstenu, nebo třeba náušnice se tedy zaměřte na jejich otírání bavlněným materiálem.

 1. Připravte si horkou vodu a prostředek na mytí nádobí.
 2. Smíchejte je dohromady.
 3. Namočte do roztoku hadr a otírejte s ním klenot.
 4. Na závěr klenot opláchněte čistou vodou. A vyleštěte.

Spáry a další hůře přístupná místa můžete protáhnout kartáčkem na zuby. Alternativním způsobem, jak vyčistit stříbro s kamínky, je pětiminutové namočení do šálku s vodkou. Po pěti minutách šperk vyjměte a vydrhněte hadříkem. Tento postup je vhodný zejména pro prstýnky.

Jak na čištění stříbra kypřícím práškem

Další způsob, jak vyčistit stříbro, využívá kypřící prášek:

 1. Smíchejte tři díly prášku na pečení s jedním dílem vody.
 2. Vznikne vám jakási pasta.
 3. Navlhčete klenot.
 4. Aplikujte pastu na klenot. Použijte látku, která nepouští nit.

Textilii můžete i obměňovat, dokud nebude šperk zcela čistý. Následně jej opláchněte a utřete do sucha.

Kypřící prášek můžete zkombinovat i s alobalem. Připravte si hrníček, alobal, kypřící prášek a jehlu:

 1. Zabalte šperk do alobalu a zasypte ho kypřícím práškem.
 2. Udělejte do alobalu díry.
 3. Vložte ho do hrníčku.
 4. Zalijte horkou vodou.

Nechte několik minut působit. Pro větší účinnosti můžete opět využít ocet.

Jak vyčistit stříbrné šperky s využitím citronu

Mezi další účinné prostředky, jak vyčistit stříbro, patří citron. Připravte si nádobu s horkou vodou a vymačkejte do ní citron. Přisypte tři lžíce soli a vložte do lázně šperk. Nechte ho zde pět minut ponořený a následně jej vysušte měkkým hadříkem, nebo vatou.

Další metody jak vyčistit stříbro

Existuje i řada dalších babských rad, které by vám měly s vyčištěním stříbra pomoci. Jednou z nich je použití zubní pasty. Klenotníci však tento postup příliš nedoporučují, jelikož zde hrozí větší riziko poškrábání. Pokud byste se pro něj přeci jen rozhodli, tak rozhodně nepoužívejte pastu s bělícími účinky.

Méně účinnými metodami, jak vyčistit stříbro, je potom použití Coca-Coly, tekutého pracího prášku nebo cigaretového popelu. Pokud se ovšem potřebujete zbavit pouze lehce usazené špíny, tak vám mohou pomoci i tyto varianty.

3/5 - (2)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *