Tipy, jak efektivně vyčistit žehličku

Žehlička je nedílnou součástí většiny domácností po celém světě. Její užívání se však pojí také s určitými povinnostmi, jako je pravidelné čištění povrchu a odvápňování. Pouze tak totiž zabráníte tomu, aby vám žehlička prádlo v důsledku zanesení zničila. Projděte si naše tipy, jak připálenou žehličku vyčistit i jak se zbavit vodního kamene.

Jak vyčistit připálenou žehličku?

Všichni to asi známe, stačí chvilka nepozornosti, špatné nastavení teploty nebo volba materiálu a náš oblíbený kus oblečení můžeme hodit do koše. K tomu, abyste zabránili dalšímu poškození, musíte okamžitě jednat a žehličku připáleniny zbavit. Jak na to poradí následující odstavce.

Jak vyčistit povrch žehličky pomocí octa?

Plocha moderních a dražších žehliček je již vyráběna z odolnějších materiálů, na které se jen tak něco nepřichytí. Přesto však tato situace může i dnes nastat, a to zejména pokud používáte levnější nebo starší modely. Řešení je hned několik – tím nejtypičtějším ocet.

Ocet je univerzální a účinné čistidlo, které se v domácnosti běžně používá například při odstranění zápachu z pračky nebo za účelem údržby lednice. Není se proto čemu divit, že hraje zásadní roli i v prvním tipu, jak vyčistit žehličku:

  1. Připravte si starý bavlněný hadr a namočte ho do octa.
  2. Na žehlicí prkno položte ručník.
  3. Hadr namočený v octu pečlivě vyždímejte a položte na ručník.
  4. Rozpálenou žehličkou přejíždějte přes namočenou látku.

Pokud by postup nezabíral, můžete též zkusit přejíždění přes hranu prkna, jež odstraní i připáleniny, na které původní postup nestačí. Dejte si přitom pozor, aby se ocet přes napařovací otvory nedostal dovnitř žehličky – ocet by ji mohl poškodit.

Jak vyčistit připálenou žehličku pomocí zubní pasty?

Další postup, jak vyčistit žehličku, používá zubní pastu. Zubní pasta se běžně používá k čištění kovů nebo drahých šperků a může proto posloužit také jako účinný prostředek pro očištění plochy žehličky:

  1. Naneste zubní pastu na kus hadru.
  2. Hadrem začněte krouživými pohyby přetírat studenou plochu žehličky na připálených místech.
  3. Čistým hadrem ze žehličky setřete zbytky zubní pasty.

Tento způsob, jak vyčistit plochu žehličky, se hodí spíše na drobnější nečistoty. Pokud by tedy zubní pasta nezabrala, tak doporučujeme zvolit výše uvedený postup čištění octem.

Jak vyčistit připálenou plochu žehličky pomocí soli?

Ke spíše alternativním způsobům čištění připálené plochy žehličky patří odstranění prostřednictvím soli. Hrozí zde totiž riziko poškrábání povrchu. V případě, že se pro tuto variantu rozhodnete, proto postupujte opatrně, nebo jej aplikujte pouze na méně náchylné povrchy:

  1. Vezměte si hadřík a naneste na něj vrstvu jemně mleté soli.
  2. Sůl do hadříku zabalte.
  3. Rozpalte žehličku.
  4. Opatrně přejíždějte žehličkou po hadříku.

Během přežehlování nezapomeňte žehličku utírat do novin. Zvýšíte tak celkový efekt.

Jak vyčistit plochu žehličky?

Řešením, jak vyčistit plochu žehličky, může být také voskový papír, který z ní vytáhne nečistoty. Rozmístěte na žehlicí prkno několik voskových papírů a několikrát přes ně přejeďte žehličkou, rozpálenou na mírnou teplotu bez napařování.

K vyčištění žehličky můžete dále použít i pastu tvořenou jedlou sodou a vodou. Smíchejte tři sáčky jedlé sody s vodou a naneste vzniklou pastu na žehlící plochu. Následně ji rozetřete měkkou houbičkou, nechte působit a poté otřete čistou vodou.

Při čištění byste neměli zapomenout ani na parní otvory. Zde sáhněte po vatových tyčinkách nebo tamponech, namočte je do octa a opatrně vytřete prostor otvoru. Poté je tyčinkou či tamponem znovu vytřete dosucha.

Pokud si potrpíte spíše na „sofistikovanější“ řešení, můžete sáhnout i po speciálních čisticích prostředcích, které seženete v běžné drogerii. Konkrétní postup, jak s nimi žehličku vyčistit, najdete v příbalovém letáku.

Jak vyčistit žehličku od vodního kamene?

Podobně jako spálená žehlička může oblečení znehodnotit také vodní kámen. K tomu, abyste jeho usazování předcházeli je vhodné do nádržky žehličky nalévat pouze destilovanou vodu. Moderní žehličky pak disponují speciálními funkcemi na odvápnění, zkuste si tedy projít manuál, zda mezi ně nepatří i ta vaše. Pokud ne, tak nemusíte zoufat, můžete zakoupit speciální odvápňovací kazety či tyčinky nebo využít níže uvedený tip, jak žehličku od vodního kamene vyčistit.

Jak vyčistit žehličku od vodního kamene pomocí octa

Postup na odvápnění žehličky využívá stejně jako odstraňování připálenin ocet:

  1. Připravte si nádobu, do které položíte žehličku.
  2. Nalijte do ní ocet, ne moc, stačí tolik, aby byla ponořená celá plocha.
  3. Položte žehličku do octa.
  4. Nechte ocet působit.

Během tohoto postupu je důležité odhadnout množství vlitého octa. Nesmí se totiž dostat do vnitřku žehličky. Alternativně můžete ocet vlít přímo do nádržky:

  1. Smíchejte ocet a vodu v poměru 1:1.
  2. Tekutinu nalijte do nádržky.
  3. Spusťte napařování žehličky a nechte pět minut působit.

Na závěr nezapomeňte nádržku propláchnout, abyste se zbavili pachu, který po sobě ocet zanechává.

Co dělat, když z žehličky teče hnědá voda?

Třetí problematikou, která se žehlením úzce souvisí, je rez, který se projevuje tím, že z žehličky teče hnědá voda. K tomu abyste se rezu zbavili, stačí dodržet následující postup:

  1. Připravte si misku, do které položíte žehličku.
  2. Rozpusťte 25 g kyseliny citronové ve sklenici teplé vody.
  3. Nalijte roztok do misky.
  4. Položte do roztoku žehličku.
  5. Nechte ji zde odstát dle potřeby.
5/5 - (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *