Jak vyčistit zažloutlý plast? Babské rady, které fungují

Plast je sice velmi odolný materiál, časem ale ten barevný bohužel ztrácí svou barvu a bílý zase zažloutne. My vám dnes poradíme, jak vyčistit zažloutlý plast, aby vypadal jako nový. Pomohou nám babské rady, ale podíváme se i na speciální prostředky …

Jak vyčistit zažloutlý plast tím, co máme běžně doma?

U plastu moc nemůžeme mluvit o radách našich babiček, které ho v domácnosti zrovna moc neměly. Zato ale věděly, jak si poradit s kdejakou nečistotou i bez nedostupných chemických pomůcek. A věřte nebo ne, babské rady fungují i na vybělení zažloutlého plastu. 

Čištění plastu prací sodou a práškem na praní

Soda se v domácnostech našich babiček často vyskytovala a dokázala si poradit s kdejakou skvrnou. Pokud s ní chcete vyčistit plast, přidejte do litru vody kromě lžíce prací sody také lžíci pracího prášku – ideálně toho na bílé prádlo. 

Ve směsi nechte nejlépe přes noc plast namočený. Plast ničím nedrhněte, abyste jej nepoškodili a druhý den jej pouze opláchněte vlažnou vodou. Pokud s efektem nejste 100% spokojeni, můžete postup opakovat. 

Náš tip: Jak vyčistit rychlovarnou konvici od vodního kamene?

Bělení plastu pomocí mýdla

Čerstvé zažloutnutí plastu může vyřešit i běžné tekuté mýdlo spolu s houbičkou, na výraznější a starší zažloutnutí můžete vyzkoušet mýdlo na praní

Tuhé mýdlo na praní nastrouhejte, případně použijte mýdlové vločky, které rozpustíte ve vodě – s jejím množstvím to nepřehánějte a snažte se, aby vám vznikla hustá tekutina. Tu naneste na zažloutlý plast, nechte alespoň 15 minut působit a poté zkuste zažloutlé místo pastou jemně čistit houbičkou. Následně stačí opláchnout vlažnou vodou.

Zažloutlý plast vybělí ocet

Pokud něžnější metody čištění nezabraly, je na řadě pomocník jménem ocet. Nasaďte si tedy rukavice, ať zbytečně nedráždíte pokožku a hadřík či vatový tampónek namočte do octu. Pak už stačí s octovým hadříkem čistit zažloutlá místa, která následně opláchnete vodou. 

Ocet ale můžete na některém plastu způsobit nehezké matné skvrny, protože naruší jeho textutu. Ideální je tedy na malém místě, které nejde vidět, vyzkoušet plast octem potřít a počkat alespoň 10 minut na případnou reakci. 

Náš tip: Jak vyčistit bílé boty, aby byly opět zářivě bílé?

Čištění zažloutlého plastu acetonem a peroxidem

Pro čištění plastu můžete použít také aceton nebo peroxid. Oba přípravky se ale nehodí na každý plast a ten jemnější mohou poškodit. Opět tedy na malém kousku nejprve vyzkoušejte reakci. 

Na méně zažloutlé plochy může pomoci i odlakovač na nehty s menším obsahem acetonu, na žlutý plast budete potřebovat silnější aceton. Oba stačí ale nanést na hadřík, se kterým zažloutlý plast vyčistíte. 

Peroxid vodíku můžete najít v různých koncentracích – ten silnější, tedy 30 % slouží k čištění a bělení. Pracovat s ním ale musíte velmi opatrně, může způsobit nepříjemné popáleniny.

Řídit se můžete přímo pokyny, které bývají uvedeny na obalu, pokud informace k použití při čištění chybí, doporučujeme jej prostě nanést na hadřík a pustit se do bělení plastu.

Náš tip: Jak vyčistit zlaté šperky?

Zažloutlý plast můžete vybělit také alkoholem

Budete ale muset sáhnout po něčem silnějším, ideálně poslouží lékárenský líh nebo silnější alespoň 70% pálenka či vodka

Alkohol stačí opět nanést na hadřík a opatrně s ním zažloutlý plast čistit. Jemnější plast může ale alkohol narušit, opět tedy nezapomeňte nejprve udělat test reakce na méně viditelném místě.

Ať už k čištění zvolíte jakýkoliv chemický přípravek, nezapomeňte si před aplikací nasadit ochranné rukavice, pracovat opatrně a dbát pokynů výrobců.

Proč bílý plast žloutne?

Přestože o něj budete dokonale pečovat, zažloutnutí plastu se bohužel nejspíše neubráníte. Může za něj působení světla nebo slunečního záření, změny teplot, ale také spousta dalších běžných vlivů, mimo jiné i nevhodně zvolené čisticí prostředky – zejména ty s chlorem. 

Čím vyčistit zažloutlý plast? 

Pomoci vám může soda a prášek na praní, tekuté nebo prací mýdlo, případně ocet. Některé plasty nepoškodí ani aceton nebo peroxid, můžete vyzkoušet i bělení alkoholem. 

Máte svůj tajný tip na čištění zažloutlého plastu? Podělte se o něj s námi a našimi čtenáři v komentářích níže …

Zdroje: https://top.zivot.org/1jak-cistit-bily-plast/ a https://babinet.cz/clanek-26551-babske-rady-jak-vycistit-zazloutly-plast-pomuze-praci-prasek-i-aceton.html

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *