Jak vyčistit zlaté šperky?

Nejsou už vaše zlaté šperky v nejlepší kondici a dávno ztratily svůj lesk? Nemusíte s nimi hned běžet do zlatnictví, čištění zlatých šperků zvládnete díky našim tipům i doma. Prozradíme vám, jak na to, i čemu se vyvarovat.

Jak vyleštit zlaté šperky?

Pokud vašim řetízkům či náušnicím schází pouze léty ztracená jiskra, použijte obyčejný bavlněný hadřík. Do ničeho jej nemočte, naopak suchým hadříkem šperky naleštěte. Překvapí vás, jaký výsledek může i takto jednoduchý postup mít.

Tip: Jak vyčistit stříbrné šperky?

Mýdlová voda na ušpiněné šperky

Zdobí váš snubní prsten nevzhledný povlak nebo se vám jej povedlo ušpinit? Zapomeňte na saponáty a kyseliny. Zlato skvěle vyčistíte klasickým mýdlem, které mu nijak neublíží. Doporučujeme šperky čistit ve vlažné vodě a k leštění pak postačí zmíněný bavlněný hadřík.

Speciální roztok ze zlatnictví

V celé řadě zlatnictví můžete zakoupit speciální roztok pro čištění zlatých šperků. Ten šetrně zbaví šperk všech oxidantů a pak už opět postačí jen leštění. Prodávají se také vlhčené ubrousky napuštěné tímto roztokem, které můžete právě využít také k závěrečnému leštění.

Jak vyčistit šperky s diamanty?

Je váš šperk zdoben působivým diamantem, lesklým drahokamem nebo krásnou perlou? Pak buďte při čištění o to více opatrní. Zejména, pokud i přes naše doporučení používáte k čištění šperků doma vyrobené směsi. Šperky s drahokamy jednoznačně svěřujte pravidelně do rukou zlatníků a odborníků, kteří se postarají o jejich šetrné čištění a dokonalý lesk.

Prevence je základ

Chcete své nové šperky udržet co nejdéle dokonale lesklé a čisté? Naučte se je sundávat při činnostech, kdy hrozí jejich mechanické poškození.

Šperky mohou časem ale také nehezky černat, vyhýbejte se tedy zejména kontaktu s:

  • kosmetickými přípravky, jako jsou laky na vlasy nebo make-up
  • saponáty a chemickými prostředky
  • agresivním potem – při cvičení nebo v horkých letních dnech
  • chlorovanou, slanou či minerální vodou – u moře i v termálech

Nevěřte babským radám

Ačkoliv takové čištění zlata Colou, cigaretovým popelem nebo kyselinou citronovou může být na první pohled velice účinné, žádný zlatník vám ho nedoporučí. I přes chvilkový efekt totiž může dojít k nevratnému poškození povrchu zlatého šperku.

Co nepoužívat na čištění zlata?

  • kartáčky s ostrými štětinkami, které by mohly poškrábat povrch zlata
  • saponáty a chemické prostředky – samozřejmě kromě speciálních zlatnických směsí, koncentrátů a přípravků
  • kyselinu citronovou, sůl nebo ocet, které mohou narušit povrch šperku stejně jako:
  • cigaretový popel
  • jedlá soda a prášek do pečiva

Svěřte svůj šperk odborníkům

Jednoznačně nejspolehlivějším způsobem, jak vyčistit zlato, je svěřit jej do péče zlatníkům či klenotníkům. K čištění používají nejen speciální roztoky, ale také ultrazvukové čističky, které si poradí i s propracovanými šperky se spoustou záhybů.

A samozřejmě vám pomohou také s deformovanými či mechanicky poškozenými šperky, které budou po jejich zásahu vypadat zkrátka jako při jejich koupi.

Nepodceňujte skladování šperků

Pokud máte více šperků, které běžně nenosíte, pořiďte si šperkovnici. Takovou, která zamezí přisunu vzduchu ke šperkům. Jen tak se vyhnete oxidaci, která se může časem na špercích projevit. Šperky ale můžete bezpečně skladovat také přímo v dárkových krabičkách.

Stejně tak se snažte šperky skladovat na suchém místě, vlhkost v koupelně by jim určitě dobře nedělala.

Zdroje: https://www.prsteny.cz/blog/jak-vycistit-zlato-aby-znovu-ziskalo-svuj-lesk a https://www.klenota.cz/p/Pece-o-sperky 

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *