Jak vyndat klíště?

Přisáté klíště je noční můrou každé maminky i majitelů domácích mazlíčků. S klíštětem se můžete setkat téměř všude, ve městě i v lese, přičemž stále přibývá výskytů nemocí, které s sebou přenášejí. S vytažením klíštěte proto není radno otálet. Poradíme vám, jak můžete klíště vyndat, ať už s pinzetou nebo bez pinzety.

Vytažení klíštěte

Klíšťata jsou nositeli mnoha nemocí, přičemž na některé z nich doposud nebyl nalezen lék. Proto byste měli přisáté klíště odstranit co možná nejdříve po  jeho nalezení. Vytažení klíštěte není nic složitého, přesto je ale zapotřebí určitá šikovnost a trpělivost, abyste v důsledku spěchu nezanechali kus parazita v těle.

Existuje mnoho způsobů, jak klíště vyndat. Rozhodně byste se však měli vyhnout použití olejů nebo mastí, které způsobí udušení klíštěte. Klíště tímto způsobem sice zahyne, ale může vyvrhnout obsah svých střev do ranky a s tím i obávanou nákazu. Stejně tak byste se měli vyhnout pověstnému kroucení po i proti směru hodinových ručiček, které zase často vede k roztržení parazita a opět zvyšuje riziko nákazy.

Jak správně vyndat klíště

Dalším častým případem je situace, kdy se vám nepodaří vyndat celé klíště a v rance zůstanou kusadla. Zde ovšem nemusíte panikařit. Samotná kusadla ve většině případů nákazu nepřenesou, stačí tedy, když ranku vydezinfikujete. Na místě kousnutí se může objevit zarudlá boulička, i to je přirozená reakce těla, avšak pouze do chvíle, kdy se začne zvětšovat nebo se ve středu objeví bledý flek. Proto byste měli zasažené místo několik týdnů sledovat a v případě uvedených změn navštívit lékaře.

Tip: Jak se zbavit octomilek: 8 triků a pastí

Měli byste si také uvědomit, že každé klíště představuje potenciální riziko a zacházet s ním jako s infekčním materiálem. Předtím, než se budete o vytažení klíštěte pokoušet, si raději zkontrolujte ruce, zda se na nich nevyskytují oděrky, jimiž by se mohla případná nákaza dostat do těla. V ideálním případě při vytahování klíštěte použijte rukavice.

jak vytáhnout klíště
Zdroj: Pixabay

Vytažené klíště je vhodné uschovat, pro případné přezkoumání v laboratoři. K tomuto účelu využijte například igelitový sáček a ujistěte se, že bude uskladněn mimo dosah dětí. Pokud se rozhodnete klíště hned po vytažení zbavit, ho zabalte do papírového ubrousku a spláchněte do toalety, ideálně spalte.

Mějte také na paměti, že předtím, než budete následovat níže uvedené postupy, jak vyndat klíště, byste měli zasažené místo vydezinfikovat, a to přípravkem s obsahem jódu. Pokud dojde k přetržení klíštěte, tak byste měli okamžitě vyhledat lékaře.

Tip: Jak se zbavit roupů doma přírodní cestou?

Jak vyndat klíště?

Předchozí odstavce již zmínily, že byste měli ještě před započetím postupu, jak vyndat klíště, zasažené místo vydezinfikovat. Kromě toho nezapomeňte pečlivě prohlédnout celé tělo, zejména oblast podkolení jamky, třísel, podpaží a prostoru za ušima, kde se klíšťata nejčastěji přisávají.

Jednou z variant, jak vyndat klíště, je použití pinzety:

  1. Uchopte klíště pinzetou co nejblíže kůži – za hlavičku.
  2. Kývavými pohyby klíště postupně vyviklejte a vytáhněte.
  3. Ranku vydezinfikujte.

Celý postup by neměl zabrat více než několik minut. Buďte trpěliví a dávejte si pozor, abyste klíště nechytili za zadeček. S klíštětem netočte, pouze viklejte ze strany na stranu, dokud se neuvolní a půjde vám vytáhnout.

Jak vytáhnout klíště bez pinzety

Kromě známé metody s pinzetou existuje ještě řada dalších řešení. Pravděpodobně nejbezpečnějším způsobem, jak můžete klíště vytáhnout je využití speciální karty nebo háčku. Obě pomůcky jsou konstruované tak, aby klíště podebraly a bezpečně vytáhly. Seženete je v lékárnách, případně v drogériích.

Tip: Jak se zbavit parazitů v těle přírodní cestou?

Jak vytáhnout klíště vatovou tyčinkou

Další možností, jak vytáhnout klíště bez pinzety, je využití vatové tyčinky. Hodí se zejména v situacích, kdy je přisátý parazit malý nebo je teprve larvou. Tyčinku navlhčete a vyviklejte. Ani zde nezapomínejte na dezinfekci.

Odstranění klíštěte mýdlem

Podobně jako můžete k odstranění klíštěte využít vatovou tyčinku, lze použít vatu a mýdlo:

  1. Utrhněte kus vaty.
  2. Navlhčete ji.
  3. Lehce namydlete.
  4. Přiložte vatu ke klíštěti a několikrát otočte (na libovolnou stranu).

Tento postup je opět vhodný zejména pro malá klíšťata.

Jak vyndat klíště psovi

Stejně jako se klíšťata ráda přichycují na lidi, napadají i domácí mazlíčky. Postup, jak vyndat klíště například psovi, je přitom stejný jako u lidí. Psa byste nejprve měli prohlédnout na uších, v ohybu, pod ocasem a na slabinách. I v tomto případě je důležité klíště vytáhnout celé, přičemž můžete využít v podstatě všechny postupy a prostředky popsané výše.

4/5 - (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *