Jak a kdy začít s příkrmy – užitečné tipy

První příkrm je důležitým mezníkem v životě dítěte, který signalizuje přechod od výhradního kojení nebo krmení mlékem na pevnou stravu. Pokud ovšem chcete začít s příkrmy správně, měli byste dodržet několik důležitých kroků.

Vyčkejte na správný čas

Obvykle je doporučováno začít s příkrmy kolem 6 měsíců věku dítěte. Nejlepší je se poradit s pediatrem, který vám řekne, kdy je pro vaše dítě ten nejvhodnější čas. Lékař vás také může informovat o případných alergiích či omezeních, které byste měli zohlednit.

První pokus dobře načasujte

Vyberte čas, kdy je vaše dítě odpočaté a dobře naladěné. Příkrmy by neměly být zaváděny, pokud je dítě nemocné nebo podrážděné. Nejenom, že nejspíš nebudete úspěšní, ale můžete tak dítěti vytvořit blok na řadu dalších týdnů.

Začněte postupně

Začněte s jedním příkrmem denně a postupně zvyšujte jejich počet a množství. První příkrmy jsou obvykle tekuté nebo kašovité konzistence a postupně se přechází na jemně rozmačkané potraviny, a nakonec na drobné kousky. Většinou se doporučuje začít s jednou složkou, například rýžovou kaší nebo mrkvovou kaší.

TIP: Jak správně zamrazit vývar (masový, zeleninový, houbový)? Zachovejte jeho unikátní vůni i chuť

Jak se vyhnout alergické reakci u prvního příkrmu?

Dávejte dítěti jednu potravinu vždy několik dní, abyste měli možnost sledovat případné alergické reakce nebo potíže se zažíváním. Pokud narazíte na potíže, pak podávané jídlo vyměňte. Během zavádění příkrmů pečlivě sledujte reakce vašeho dítěte. Pokud se objeví alergická reakce, vyrážka nebo jiné problémy, okamžitě kontaktujte lékaře.

Vyberte vhodné potraviny

Začněte s jednoduchými potravinami, jako je rýže, brambory, mrkev nebo jablka. Postupně přidávejte další ovoce, zeleninu, obiloviny a bílkoviny. Sledujte, jak dítě reaguje na jednotlivé potraviny a zavádějte nové postupně, abyste mohli rozpoznat případné alergické reakce.

Jak připravit první příkrm pro dítě?

Ovocné nebo zeleninové příkrmy můžete připravit tak, že potraviny povaříte ve vodě, připravíte na páře nebo je syrové umixujete do hladké konzistence. Postupně můžete zvýšit konzistenci jídla na hrubší – dítě se přizpůsobí.

TIP: Jak správně koupat novorozence? Postup krok za krokem – vytvořte si z koupele příjemný rituál pro celou rodinu

Udržujte kojení nebo krmení mlékem

Příkrmy by neměly nahradit kojení nebo krmení mlékem, ale měly by být vnímány jako doplněk. Postupně zvyšujte množství příkrmů, ale kojení nebo krmení mlékem by mělo i nadále tvořit základ stravy vašeho dítěte.

Kolik jídla sní dítě během prvního příkrmu?

Obvykle se začíná s jednou nebo dvěma lžičkami jídla a postupně se množství podávaného jídla zvyšuje, jak se dítě přizpůsobuje. Důležité je sledovat reakci dítěte na jídlo a reagovat na jeho potřeby.

TIP: Jak nejrychleji rozmrazit maso, když opravdu nestíháte. Naučte se, jak rychle rozmrazit maso ve chvíli, kdy nestíháte, aniž by jakkoliv ztratilo na chuti

Buďte trpěliví

Některé děti mohou být na začátku vůči novým chutím a texturám odmítavé – a to bez ohledu na to, co jim připravíte. Může trvat nějakou dobu, než si dítě na příkrmy zvykne. Buďte trpěliví a postupně zkoušejte různé potraviny. Nakonec budete určitě slavit úspěch.

Zdroj: https://learningtoys.cz/blog/jak-na-prvni-prikrmy-mame-pro-vas-navod-krok-za-krokem/, https://www.mamaaja.cz/kojenec/jak-na-prvni-prikrmy/, https://www.drmax.cz/clanky/jak-postupne-zavadet-prvni-prikrmy-do-jidelnicku-kojence

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *