Jak zastavit menstruaci a proč to (ne)dělat?

Menstruační krvácení prožívá téměř každá žena mezi přibližně 12 a 51 rokem. Kdysi ženy paradoxně menstruovaly mnohem méně než dnes, přibližně sto až stopadesátkrát za život. V dnešní době je to zhruba čtyřista až šestsetkrát za život. Ne vždy se to však hodíé – podívejte se, jak zastavit menstruaci a jak se k tomuto procesu mohou vázat výhody a nevýhody.

Každoměsíční nepohodlí, křeče, bolesti zad a břicha, migrény, nadýmání, trávicí obtíže a krvácení většina z vás mileráda daruje někomu jinému. Problém je v tom, jak se menstruace zbavit a jestli je tento krok vůbec dobrý.

Co je to menstruace

Menstruační krvácení se poprvé objevuje přibližně mezi 12 a 13 rokem. Každých, přibližně 28 dní, se děložní sliznice prokrví a nabude, aby mohla přijmout případné oplodněné vajíčko. Pokud se tak nestane, začne se část děložní sliznice odlupovat a s krví a hlenem odchází z těla pryč. To je menstruační krvácení.

TIP: Bylinné kapky Gynex – recenze. Jak je hodnotí uživatelky? A pomohou s gynekologickými problémy fyzického či psychického rázu?

V dnešní době není vždy menstruace žádoucí, hlavně z doprovodných projevů a často také ze silného krvácení. Není nic příjemného jít do práce s křečemi a migrénou.

Lze nemenstruovat?

Jestliže menstruovat nechcete, tak v dnešní době nemusíte. Měsíční krvácení se většinou neobjeví, pokud jste gravidní nebo v šestinedělí. Také při kojení se menstruace objevit nemusí. Toto je naprosto přirozené.

Co ale dělat, pokud těhotná ani kojící nejste a v blízké budoucnosti tento plán nemáte? I pro tyto případy existuje řešení. Menstruaci lze skutečně zastavit, ale jako všechno má i tento způsob svá „ale“.

TIP: Menstruace v těhotenství. Je možná? A jak ji spolehlivě rozpoznat od jiných stavů?

Jak se menstruace zbavit?

Neplánujete-li miminko, je jedním ze způsobů jak nemít menstruaci hormonální antikoncepce. Metody, které to umožní jsou vaginální kroužek a pilulky. Prostě neuděláte týdenní pauzu a užíváte další platíčko. Další možností je nitroděložní tělísko, které může menstruaci proměnit na špinění.

Všechny metody, jak nemenstruovat, musí obsahovat hormony. Běžné bylinky ani jiné způsoby nefungují. Jaké to tedy jsou:

 1. Hormonální antikoncepce v tabletách
 2. Vaginální kroužky
 3. Nitroděložní tělíska
 4. Antikoncepční náplasti

Můžete si tedy vybrat takovou metodu, která vám vyhovuje.

Jak zastavit menstruaci citronem

Citron může ovlivňovat hormonální rovnováhu v těle a následně mít vliv na cyklus. Vitamin C, který se nachází v citronech, může pomoci snížit stres, který má vliv na hormony. Některé ženy tvrdí, že konzumace citronů během menstruace může pomoci snížit bolesti a zlepšit celkovou pohodu. A některé dokonce zpozorovaly i zpoždění příchodu pravidelného krvácení o několik dní (což se může hodit třeba před dovolenou). Avšak, každý organismus je jiný a může reagovat jinak. A jak citrony používat?

TIP: Harmonelo recenze – účinná probiotika pro zdraví? Podívejte se, zda jsou populární sirupy s bylinkami tím pravým

Jaký vliv má citron na menstruaci?

Uvádí se, že tři dny až týden před menstruací je denně třeba vypít šťávu z jednoho až tří citronů (můžete ji rozmíchat s cukrem, aby se lépe polykala).

Proč se nepokoušet zastavit menstruaci

Možná vás napadne otázka, jestli je vůbec dobrý nápad o menstruaci přijít. Ze zdravotního hlediska menstruaci, pokud nechcete otěhotnět, nepotřebujete. Problém je v tom, že menstruaci spouští hormony a ty řídí mnoho procesů v těle.

Je tedy vhodné menstruaci zastavit a nemít? Jak to ovlivní vaše tělo a jeho fungování? A může vás to nějak ohrozit?

TIP: TummyTox recenze – pomohou vám přírodní byliny v hubnutí? Zjistěte, zda se vyplatí do něj investovat, nebo se jedná o další reklamní tahák

Výhody zastavení menstruace

Pokud zastavíte pomocí hormonů ovulaci a menstruaci, tak se vyhnete PMS a ostatních potíží spojených s menses. Hormony zůstanou na stejné hladině a tím se může ulevit ženám s endometriózou, se syndromem polycystických ovarií, s menstruační migrénou. Některé dlouhodobé výzkumy naznačují nižší výskyt:

 1. Nádorů vaječníků a děložní sliznice
 2. Nádorů tlustého střeva
 3. Nádorů konečníku

To jsou benefity, které pomocí hormonů získáte, když zastavíte menstruaci.

Co na bolestivou menstruaci?

Problém může být i v bolestivosti celého procesu. V takovém případě můžete nasadit několik pomocníků. První pomocí jsou určitě analgetika jako ibuprofen nebo paracetamol, které mohou pomoci zmírnit bolest. Pomoci může i těhotenský pás, který zmírní bolest v dolní části břicha a zad. Skvělá je také aplikace teplého obkladu na dolní část břicha nebo koupele v teplé vodě (samozřejmě nejlépe s použitím tamponu). Ty mohou pomoci uvolnit svaly a zmírnit bolest. A zapomínat nelze ani na relaxační techniky, jako je jóga nebo meditace, jež také mohou pomoci snížit stres a bolest. A důležitá je i správná strava: Pokud si budete dopřávat především zdravou stravu bohatou na vlákninu, vitamin C a železo, pak se vaše problémy mohou zmírnit.

TIP: Zkušenosti s Tramalem – pozor na závislost! Co je Tramal, jak účinkuje a kdy je jeho užívání v pořádku…

Nevýhody zastavení menstruace

Tak jako všechno, má i zastavení menstruace a tedy hormonální antikoncepce svá negativa. Je-li menstruační cyklus přirozený, tak hladina estrogenu a progesteronu kolísá.

Jaké nevýhody tedy zastavení menstruace sebou nese:

 1. Vyšší riziko rakoviny prsu
 2. Celulitida
 3. Křečové žíly
 4. Vyšší riziko trombózy
 5. Vyšší riziko cévní mozkové příhody

TIP: Dr. Max Collagen Drink recenze – co dokáže? A snese porovnání s konkurenčními produkty?

Je tedy namístě znát svůj zdravotní stav a případné užívání hormonální antikoncepce konzultovat s gynekologem. Rozhodnutí je zcela na vás. Zastavení menstruace nemusí pro vás znamenat žádnou újmu a výhody mohou převýšit případná rizika.

Zdroje: https://www.prozeny.cz/clanek/menstruace-v-21-stoleti-co-se-stane-kdyz-o-ni-prijdeme-68628, https://cs.wikipedia.org/wiki/Menstruace, https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-jak-resit-bolestivou-menstruaci-40285279, https://www.nanospace.cz/blog/co-pomaha-na-bolest-pri-menstruaci/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *