Jak bezpečně zlikvidovat vosí hnízdo?

jak zlikvidovat vosí hnízdo

Vosí hnízdo pod střechou nebo ve fasádě rodinného domu představuje nepříjemné riziko nejen pro alergiky, ale i pro malé děti. Proto jsme pro vás sepsali několik tipů, jak vosí hnízdo bezpečně zlikvidovat. Dozvíte se, na co byste si měli dát pozor, co vše budete potřebovat i kdy je lepší likvidaci svěřit do rukou odborníků.

Jak zlikvidovat vosí hnízdo? Zabraňte jeho vytvoření

Vosí královny na jaře vyhledávají místo, kam mohou naklást plástve pro vajíčka. Ideálním způsobem, jak zlikvidovat vosí hnízdo, je tedy zabránit v jeho budování.

Vosy rády zalétávají do skulinek, proto svá hnízda často staví:

 • ve skulinách v obložení domu,
 • pod střechou,
 • na půdě,
 • v prasklinách kolem dveří nebo oken,
 • v hromadě dříví na zahradě.

Tato místa je vhodné preventivně vystříkat sprejem proti hmyzu, případně zaplnit skuliny, do kterých by se vosy mohly zahnízdit. Platí přitom, že čím dříve rodící se hnízdo zaznamenáte, tím máte větší šanci na jeho likvidaci. Kromě toho, že je menší hnízda snazší zničit, vosy na jaře nebo začátkem léta nebudou tolik agresivní (v průběhu srpna je situace nejhorší).

Kromě chemických postřiků jsou účinným preventivním opatřením takzvaná falešná vosí hnízda. Vosy obvykle svá hnízda nestaví v cizím teritoriu. Stačí tedy, když falešné hnízdo pověsíte například na strom. Falešné vosí hnízdo zakoupíte v zahradnictvích nebo v domácích potřebách apod.

Zásady, jak zničit vosí hnízdo bezpečně

Likvidace vosího hnízda na vlastní pěst v každém případě znamená obrovské riziko. Než se tedy pustíte do některého z následujících postupů, jak zničit vosí hnízdo, si proto raději projděte následující zásady.

 1. Do likvidace vosího hnízda se nepouštějte, pokud máte alergii na vosí bodnutí.
 2. Nepouštějte se do ničení rozsáhlejších hnízd.
 3. Pro přístup k hnízdu nevyužívejte žebřík, ani nelezte do výšek.
 4. Před začátkem likvidace si naplánujte únikovou trasu – je velmi pravděpodobné, že budete čelit náletu vos, proto je dobré předem vědět, kam se schováte.
 5. Zajistěte, aby se v okolí vosího hnízda nevyskytovali žádní lidé.
 6. Vosí hnízdo likvidujte buď večer, nebo brzy ráno. Vosy jsou v této době klidnější. Pokud se rozhodnete pro noční „útok“, nepoužívejte klasické bílé světlo – vosy zbytečně vzbudí či vyprovokuje. Volte buď žluté nebo červené.
 7. Vhodně se oblečte.

Ideální je speciální ochranný oblek. Jako základní ochrana vám ovšem poslouží i dlouhé kalhoty (ze silnějšího materiálu), mikina s kapucí přes hlavu, šála či šátek pro zakrytí dolní poloviny obličeje a ochranné brýle (postačí i lyžařské). Nohavice kalhot si zastrčte do ponožek a do bot. Volte uzavřenou obuv a přes ruce a rukávy si ideálně přetáhněte rukavice.

Jak zlikvidovat vosí hnízdo chemickou cestou

Existuje hned několik způsobů, jak zlikvidovat vosí hnízdo. Některé z nich využívají chemické látky, k provedení jiných nebudete potřebovat nic, co byste již neměli doma. Ve všech případech však dbejte výše uvedených bezpečnostních pokynů a buďte maximálně opatrní.

Pesticidní spreje

Pravděpodobně nejčastějším prostředkem, využívaným ke zničení vosího hnízda, jsou pesticidy ve spreji – seženete je v domácích potřebách či v drogeriích. Jsou vhodné pro menší hnízda, která se nacházejí v dosažitelné vzdálenosti. Detailní pokyny pro jejich použití najdete přímo u výrobku. Obvykle se však jedná o následující postup:

 1. Ve vzdálenosti 2-3 metrů nastříkejte postřik cca po dobu 15 vteřin.
 2. Po nastříkání se rychle vzdalte, abyste se vyhnuli střetu s vosami.
 3. Postřik nechte působit přes noc.

Ráno hnízdo z dostatečné vzdálenosti prozkoumejte. Pokud tento způsob likvidace vos nezabral, tak postup aplikujte znovu. Jestliže je hnízdo mrtvé, tak jej shoďte na zem dlouhým klackem, případně tyčí a znovu postříkejte. Poté ho vyhoďte.

Dejte si pozor, abyste zlikvidovali všechny vosy i části hnízda. Zejména pro děti a zvířata může být styk s jedovatou látkou nebezpečný.

Prášek proti vosám

Vhodným chemickým řešením proti zemním vosím hnízdům je prášek proti vosám. Prášek naneste na vstup do hnízda tak, aby nezakrýval nebo neblokoval hnízdo. Vosy po něm prášek samy rozšíří. Vyhynutí pak trvá zhruba jeden až dva dny.

Pěna proti vosám

Dalším způsobem, jak vyhubit vosí hnízdo, je použití pěny proti vosám. Pěna zatarasí hnízdo a zabrání vosám v odletu – po několika hodinách se začne roztékat a postupně zatarasí celý prostor. Důležité je do hnízda nastříkat dostatek pěny.

Insekticidní dýmovnice

Neméně účinným prostředkem, k likvidaci vosího hnízda, mohou být insekticidní dýmovnice, které jsou vhodné pro použití v uzavřených prostorech, jako je například půda. Dýmovnice na vosy působí dráždivě a po několika hodinách je zahubí.

Jak zničit vosí hnízdo s tím, co máte doma

Jestliže nepatříte mezi příznivce chemikálií, můžete zkusit aplikovat některý z níže uvedených postupů, jak zlikvidovat vosí hnízdo s tím, co máte doma.

Kouř z ohniště nebo grilu

Bezpečnostní zásady, likvidace vosího hnízda svépomocí, zmínily, že byste pro přístup k němu neměli používat žebřík. Jednou z alternativ, jak se zbavit i výše umístěných hnízd, je vypuzení vos prostřednictvím dýmu.

 1. V blízkosti hnízda rozdělejte oheň tak, aby kouř stoupal přímo do vosího hnízda (alternativou je rozpálení grilu).
 2. Nechte kouř stoupat hodinu, nebo dvě.
 3. Hnízdo následně shoďte a postříkejte ho buď sprejem proti vosám, nebo níže zmíněným roztokem.

Dávejte si ovšem pozor, vosy se začnou kouřem dusit a budou své hnízdo opouštět. Proto je tento postup vhodné aplikovat na chatách nebo v opuštěnějších oblastech. Stejně tak oheň nerozdělávejte příliš blízko domu, abyste nezpůsobili požár.

Vodní lázeň

K likvidaci zavěšených vosích hnízd je pak vhodný postup s kýblem vody:

 1. Připravte si kýbl s vodou (ideálně mýdlovou), plátěnou tašku a kus provázku.
 2. Tašku navlékněte na vosí hnízdo a zavažte ji provázkem.
 3. Vhoďte tašku do kýblu s vodou.
 4. Překryjte prknem nebo víkem a zatižte.

Do rána by neměla ani jedna vosa přežít. Tento postup, jak zlikvidovat vosí hnízdo, ovšem vyžaduje bezprostřední střet s rojem. Rozhodně byste tak neměli podcenit ochranný oděv.

Postřik ze saponátu na nádobí

Poslední z tipů, jak zničit vosí hnízdo svépomocí, využívá běžný saponát na nádobí a láhev s rozprašovačem. Smíchejte zhruba čtvrt hrnku saponátu s litrem horké vody. Míchejte dokud nevznikne mýdlový roztok.

V případě vosího hnízda umístěného ve vzduchu, roztok nalijte do lahvičky s rozprašovačem a nastříkejte ho na vstup do hnízda.

Pokud vás trápí spíše problém s hnízdem umístěným v zemi, tak roztok nalijte rovnou do vstupu.

V obou variantách mýdlový roztok pokryje křídla vos, ty ztratí schopnost létat a postupně se utopí. Postup obvykle nefunguje napoprvé, respektive nezabije všechny vosy najednou. Počítejte tedy s tím, že ho budete muset několikrát opakovat.

Jak se zbavit vosího hnízda, aniž byste ohrozili svůj život

Jediným, zcela bezpečným způsobem, jak zlikvidovat vosí hnízda, je využití služeb odborníků. Pomohou vám zlikvidovat i velká či těžko dosažitelná hnízda, aniž byste riskovali vlastní zdraví. Cena zásahu se pohybuje kolem 2 000–3 000 Kč.

Pokud vosí hnízdo ohrožuje veřejné prostranství, můžete využít i bezplatného zásahu hasičů. Tuto variantu lze ovšem aplikovat pouze při reálném ohrožení na životě.

Zdroje: Zahradnická kuchařkaČeské stavby

3.2/5 - (5)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *