Jaroslav svátek – kdy se slaví?

Jaroslav patří mezi velmi oblíbená česká jména. Aktuálně se takto v ČR jmenuje okolí 170 000 osob. Jde také o 8. nejčastější mužské jméno v ČR a 10. nejčastější vůbec.

Jaroslav svátek – kdy se slaví?

Podle českého občanského kalendáře můžete všem Jaroslavům blahopřát k svátku 27. dubna. Pokud byste si chtěli tento termín lépe zapamatovat, měli byste vědět, že předchozí den (26. dubna) má svátek Oto a ten následující (28. dubna) má svátek Vlastislav.

Původ jména Jaroslav

Jde o jméno staroslovanského původu. Původně bylo odvozeno z již dnes málo známého slova „jaryj“. To může mít dva významy: „vznětlivý“ nebo také „silný, mocný či vládnoucí“. Dá se přeložit i jako „ten, kdo je slavný svou silou“ nebo „slavný bujarostí“

Některé zdroje tvrdí ,že toto jméno lze vyložit i ve smyslu „ten, kdo slaví jaro,“ nebo „jaro oslavující“, to je ovšem význam chybný. Pokud bychom hledali jméno významově podobné, byl by to Roderik. Je ovšem pravda, že název tohoto ročního období se ze slova „jaryj“ velmi pravděpodobně vyvinul.

TIP: Kdy chodí Barbora a jaká se k tomuto jménu váže tradice?

Význam jména Jaroslav ve světě

Kromě češtiny znají toto jméno i jiné jazyky: ruština, bulharština, slovenština, srbochorvatština nebo holandština. Mezi nejzajímavější tvary patří:

  • Jaroslaus (Německo)
  • Jarosław(Polsko)
  • Jaroslav (Slovensko)
  • Yaroslav (Anglie)
  • Iruslb (Izrael)
  • Yarosurafu (Japonsko)
  • Jaroszláv ( Maďarsko)
  • Giaroslav (Řecko)
  • Jaryslovas (Litva)

TIP: Kdy je Cyber monday 2022 a jak si ho užít?

Jaké jsou další tvary jména Jaroslav?

Najít lze i řadu odvozenin, například: Jareček, Jaro, Jaryn, Jára, Jarda, Jarek, Jaroš, Jarínek, Jarin, Jája, Jarda, Jarek, Jaran, Jardík, Jarouš, Jaroušek, také Sláva, Slávek, Sláveček aj. Pokud se budeme dívat na pojmenování převzatá z jiných jazyků, pak na prvních příčkách rozhodně stojí Jarosław (Polsko) a Jaroslaw (Rusko).

Toto mužské křestní jméno se také vyskytuje i v ženské podobě, a to konkrétně jako Jaroslava (zkráceně pak Jaruše, také Jaruš, Jarka, Jaruna, Jarunka, Jaruška, Jára, Jarča, Jája, Jajka, Sláva či Slávka ) .

Ve stejný den jako Jaroslav slaví podle kalendáře jmeniny také: Jarolím a Aristid.

TIP: Kdy je mezinárodní den otců v roce 2022 a vznik mezinárodního dne otců.

Významní nositelé jména Jaroslav

A jaké slavné osobnosti se mohly pyšnit tímto jménem? Například Jaroslav Seifert, Jaroslav Vrchlický, Jaroslav Hašek, Jaroslav Foglar, Jaroslav Ježek, Jaroslav Dietl, Jaroslav Marvan či Jaroslav Uhlíř.

Zdroj: https://www.zlate-mince.cz/svatek/jaroslav, https://www.zlate-mince.cz/svatek/jaroslav, https://www.kalendar-online.cz/svatek-jaroslav

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *