Kdo je stážista a co dělá?

kdo je stážista

Rozmanitost současného trhu práce přináší mnoho příležitostí v nejrůznějších oborech. Pokud právě přemýšlíte o rozšíření své odbornosti nebo končíte školu, tak už jste možná narazili na některou z nabídek stáží. Prozradíme vám, co stáž obnáší, kdo je stážista a co dělá.

Co je stáž a kdo je stážista

Jako stážista je označován účastník dlouhodobějšího studijního nebo pracovního pobytu, jehož cílem je získat nové zkušenosti v oboru a připravit se tak na budoucí kariéru.

Stáže se můžete účastnit v blízkosti svého bydliště i v zahraničí, přičemž většina nabídek není placená. Odměnou jsou tak zejména zmíněné zkušenosti, příležitost k zisku nových kontaktů a možnost spolupracovat s těmi nejlepšími v oboru.

Firmy často stáže využívají v rámci náboru nových zaměstnanců. V případě, že spolupráce oběma stranám vyhovuje tak obvykle dochází k přechodu na stálý pracovní poměr.

Stáž tedy částečně řeší problém s nedostatkem praxe, se kterým bojují zejména čerství absolventi univerzit. Stejně tak ovšem může posloužit jako prostředek prohloubení kvalifikace a ozdoba životopisu u nezaměstnaných nebo osob na mateřské dovolené.

Co dělá stážista

Náplň práce stážisty se liší v návaznosti na požadavky a zaměření firmy, ve které stáž probíhá. Ve většině případů je však stážista postaven do role pozorovatele, jenž nasává atmosféru firmy, účastní se schůzí a snaží se pochopit principy fungování daného oddělení.

Na začátku stáže je stážista přidělen stálému pracovníkovi, kterého doprovází na různá jednání a sleduje jeho každodenní rutinu. Zastává tedy jakousi stínovou pozici, během které je přítomen všem důležitým rozhodnutím i chování mentora.

Spíše, než praktickou funkci tak má stáž funkci školící a stážista by se během pobytu ve firmě neměl setkat s úkoly jako je vaření kávy nebo nudnou administrativou, jíž se všichni stálí zaměstnanci snaží vyhnout.

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *