Recenze Ekonomické stavby – zkušenosti klientů. Jedná se o podvod?

Kdo by nechtěl pohodový život ve vlastním rodinném domku s krásnou zahrádkou? A ještě za předpokladu, že nebudete muset hnout prstem a řešit potřebné financování… Něco podobného nabízí společnost Ekonomické stavby, které se dnes společně mrkneme na zoubek. 

Opravdu vás čeká pohádkový život nebo bude zkušenost s firmou spíše nekončící noční můrou?

Co jsou Ekonomické stavby?

Ekonomické stavby rodinná a.s. nabízí stavbu rodinných domů na klíč a další služby s tímto spojené. Jsou schopni zajistit vše od financování až k dokončení stavby a na trhu fungují již od roku 1998. Názory klientů na tuto společnost jsou ale velice kontroverzní a praktiky byly několikrát probírány v médiích – a ne zrovna v pozitivním světle.

Kdo je provozovatelem Ekonomických staveb?

Ekonomické stavby zaštiťuje společnost Ekonomické stavby rodinná a.s. sídlící v Chotíkově. Předsedou představenstva je David Mencl, který je zároveň jednatelem souvisejících společností Ekonomické stavby, s.r.o. a Chytrý nájem, s.r.o. Místopředsedy představenstva Ekonomické stavby rodinná a.s. jsou pak Jan Černý a Martin Protiva, členem představentva je Lubomír Skala. 

Recenze Ekonomické stavby – zkušenosti a hodnocení klientů

Ekonomické stavby lákají klienty na pohádkově snadné vlastní bydlení, ke kterému nepotřebujete ani vlastní kapitál. Nabízejí mnoho programů, ze kterých si můžete vybrat a postarají se dle svých slov o vše od financování až po stavbu. 

Jakmile si ale začnete pročítat zkušenosti jejich klientů a recenze napříč internetem, zjistíte, že skutečnost je nejspíše někde jinde a spousta lidí se díky nim dostala do nepříjemných finančních problémů. A vysněný dům dodnes nemají. 

Ekonomické stavby jednoduše míří především na klienty, kteří nemají dostatečný kapitál k tomu, aby si stavbu domu zajistili sami. A největším lákadlem je pak program Nulová hotovost nebo Mladá rodina, kdy dům financujete měsíčními splátkami

Spousta klientů se tak Ekonomickým stavbám upíše a až následně zjistí, že na financování vlastně nedosáhnou. Společnost často cenu domu dále navyšuje, stejně jako měsíční splátku, po klientech vyžaduje další platby a vy se tak vysněného domu vůbec nedočkáte. 

Smlouvy mají postaveny tak, abyste se bez právníků nebyli schopni bránit. A ani nejlepší právník vás nedokáže po podpisu smlouvy dostat ze situace tak, abyste o část peněz nepřišli. 

Spoustu klientů tak nyní čelí exekucím v případě, kdy po podpisu smlouvy nechtěli s Ekonomickými stavbami dále pokračovat a nezaplatili požadované částky spojené s výdaji společnosti, které v některých případech nejsou tak úplně fér. 

Nejlepší úsudek si asi uděláte po přečtení recenzí napříč internetem, abychom vám ušetříli čas strávený hledáním, několik jsme jich pro vás vybrali … 

“Věřili jsme jim, protože firma je zavedená a působí po celé ČR. Kdyby to byli tací podvodníci, tak by je už dávno pozavírali. Po naší zkušenosti dáváme za pravdu negativním recenzím.

– nekvalitní projekt bez detailů

– zdržení stavby o 1,5 roku oproti původnímu termínu

– na stavbě nekonečně mnoho chyb

– stará technologie výstavby

– skoro žádná kontrola technologických postupů ze strany managementu ES

– několikrát navyšovaní ceny, při podpisu smlouvy, řikali, že cena je zafixovaná, protože si rezervují výrobu v okamžiku podpisu

– s financováním nám nebyli schopni vůbec pomoci, jen z nás vytahali osobní informace”

klient Mario, Recenziste.cz

“Koukněte na jakékoliv jiné stránky a diskuse než je jejich facebook kde mohou mazat negativní recenze) a dočtete se jak kvalitní jsou.

Stavěla s nimi kamarádka – dům tedy se zpožděním a navýšením nákladů teda nakonec postaven – jenže konečný výsledek šílený. Teď řeší reklamace, ke kterým se ekonomické stavby samozřejmě nemají. Odmítají jakékoliv pochybení. Takže to, že se jim po roce loupe fasáda, všude mají plísně kvůli teplotním tunelům, špatně vedené trubky a šikmé schody prý není jejich chyba.

Na soudní tahanice nemají nervy ani peníze, takže to nakonec stejně budou platit ze svého a postupně to dávat dokupy.”

AnetEska, emimino.cz

“Dobrý den, nedávno jsme se spol. EK dostavěli rodinný dům s programem nulová hotovost. Celkově bych EK nedoporučil a určitě se vyhněte programu nulová hotovost. Pokud nemáte žádné peníze hrozí dluhová spirála. Nám se to nestalo jen díky penězům, kterých se nám dostalo během stavby z jiného zdroje. Velmi špatná komunikace, velmi špatně vypracované financování etap stavby, nejasné termíny. Celkově se to velmi špatně shrnuje, dojem je však spíše negativní. Pokud budete chtít konkrétní detaily, rád zodpovím. Nicméně velmi doporučuji vybrat jiného vendora.”

uživatel wildstyle22, modrastrecha.cz

Abychom ale byli objektivní, samozřejmě musíme uvést i pozitivní recenze, kterých na internetu také není málo. Otázkou ale zůstává, zda jsou skutečně autentické a zda by si klienti, kteří už bydlí, Ekonomické stavby znovu k postavení domu vybrali. 

“My máme zkušenost zatím jen malou. Máme vyřešenou hypotéku, povolání stavby a teď se dělá deska a obvody. Mám ale známé, kteří už s nima stavěli a problém neměli, proto jsme do toho šli i my. Zajistili nám hypotéku před půl rokem. Jen jsme podepsali plný moci a vše ostatní bylo na nich. Sazba 2,1%, takže my jsme s tím financovováním max. spokojeni. Program máme Mladou rodinu, vklad byl potřeba 170 000. Pozemek jsme měli vlastní. Já jsem zatím spokojená. Povíme si až dostavíme.”

uživatelka netrvalka, Modrykonik.cz

“Ano postavili jsme a bydlíme něco přes rok. Zpoždění to nabralo, ale bohužel v tom byl i covid, měli i jiné zakázky, nedostatek materiálu, já řešila až mi skončí zkušebka v práci tenkrát atd. takže se to prodlužovalo, ale bydlíme, to je hlavní.”

uživatelka Sharunka03, emimino.cz

Ekonomické stavby zmiňují i Černé ovce

Kdo by neznal legendární Černé ovce – pořad ČT, který se snaží pomáhat napáleným či nespokojeným klientům. A Ekonomické stavby jim rozhodně neutekly, naopak jim již věnovaly celé dva díly, ve kterých hovoří o praktikách nespokojení klienti i právní zástupci. 

Náš tip: Bonky recenze a zkušenosti. Jedná se o podvod? ČOI již varuje.

Ekonomické stavby na Facebooku

Ať už patříte mezi zájemce nebo klienty (ty spokojené i méně nadšené), neměla by vaší pozornosti uniknout ani skupina na Facebooku. Tu zde najdete pod názvem Ekonomické stavby PRAVDIVÉ ZKUŠENOSTI…. a odkaz na ni najdete na konci článku. 

Narozdíl od oficiálního Facebook profilu společnosti Ekonomické stavby, u kterého je cenzura recenzí nejspíše na denním pořádku, zde najdete skutečné zkušenosti a příběhy reálných klientů Ekonomických staveb. Ti si navzájem radí, doporučují si právní postupy nebo sdílejí články a podklady, které se tématu týkají. 

Ekonomické stavby v médiích 

Starší, ale naprosto vzorový příklad jednání Ekonomických staveb najdete například v článku webu Penize.cz s názvem Klientka Ekonomických staveb: Jeden podpis mě stál osm set tisíc. Obdobných článků a zkušeností najdete na internetu spoustu. 

K častým exekucím, které jsou spojeny s Ekonomickými stavbami se vyjadřuje například i Exekuční úřad Praha 3. Ty jsou v mnoha případech oprávněným v exekučních řízeních vedeny soudním exekutorem JUDr. Miloslavem Zwiefelhoferem. 

“… V této souvislosti je nutno zdůraznit, že před nařízenými exekucemi každý případ těchto klientů Ekonomických staveb projednával nezávislý soud, který vždy rozhodl v neprospěch těchto klientů.

Pokud nedojde k zastavení exekucí či dobrovolným úhradám ze strany údajně podvedených klientů, bude soudní exekutor činit i nadále zákonné kroky směřující k vymožení pohledávek přiznaných exekučními tituly, samozřejmě při plném respektování práv účastníků řízení.”

Může se hodit: Jak nenaletět podvodníkům? Černá listina podvodné půjčky

Co dělat, když už jste s Ekonomickým stavbami podepsali smlouvy?

Pokud tyto řádky čtete až poté, co jste si vybrali domeček a upsali se Ekonomickým stavbám, nemusí být vše ztraceno. V případě, kdy víte, že dosáhnete na běžnou hypotéku, není nic ztraceno a spolupráce s Ekonomickými stavbami můžete skutečně dostavět. 

Většinou sice stavba neproběhne zrovna rychle nebo v termínu, určitě si ale pečlivě hlídejte její kvalitu. Ekonomické stavby totiž nejsou přímo stavební firmou, ale k jednotlivým úkonům a stavebním pracím si najímají třetí strany

V případě, že vše neběží podle plánu hlavně nepodepisujte půjčky, směnky ani jiné dokumenty, které by vás zavazovaly k dalším platbám nebo navýšením ceny. V této situaci je ideální čas na poradu s právníkem.

Naštěstí snadno v diskuzích najdete právníky, kteří se přímo zabývají problematikou související s Ekonomickými stavbami. Ví, jaké jsou jejich postupy a už mnoha klientům pomohli klientům zredukovat vymáhané částky nebo případ úspěšně dotáhli až k Ústavnímu soudu, který dal klientům za pravdu a zbavil je celé noční můry.

Nepřehlédněte také: Recenze e-shopu HappyKoala. Podvod nebo šťastný nákup?

Shrnutí závěrem …

Nabídka Ekonomických staveb je více než lákavá. Domy v katalogu vypadají skvěle, ceny jsou velice poutavé a financování bez nutnosti svého kapitálu zcela jistě navnadí spoustu klientů.

Také prvotní schůzky podle klientů probíhají skvěle, zástupci společnosti i samotný pan Mencl vystupují velmi profesionálně a ochotně. Zkrátka budete mít pocit, že ve vaší situaci není žádný problém brzy dům vlastnit. Ať už máte kapitál nebo jste zadluženi až po uši.

Na základě reportáží, článků, diskuzí a recenzí napříč celým internetem vám ale bohužel spolupráci s Ekonomickými stavbami doporučit nemůžeme. V tom lepším případě byste si jen na stavbu domu řádně počkali, případně byste řešili nemilé problémy a reklamace. 

Také se ale snadno může stát, že se kvůli Ekonomickým stavbám dostanete do dluhové spirály, kdy vám jednu půjčku rádi zrefinancují další svou nepříliš výhodnou půjčkou. A k tomu, že je pro ně běžné půjčovat lidem se špatnou bonitou peníze na směnku, se snad ani vyjadřovat nebudeme. 

Snadno můžete sehnat spolehlivější společnosti, které se o stavbu domu na klíč postarají. Ve většině případech navíc ještě ušetříte. 

Pokud nemáte vlastní kapitál a na běžnou hypotéku nedosáhnete, vše pečlivě zvažte a přepočítejte. V těchto případech se totiž jen málokterý klient Ekonomických staveb svého vysněného bydlení dočkal. 

Máte také zkušenosti s Ekonomickými stavbami? Podělte se s námi i dalšími čtenáři o názor v komentářích níže …

Zdroje: https://www.ekonomicke-stavby.cz/, https://www.facebook.com/groups/1706778992868549/, https://www.modrastrecha.cz/forum/montovane-domy-drevostavby/ekonomicke-stavby-3/, https://www.penize.cz/ochrana-spotrebitele/293474-klientka-ekonomickych-staveb-jeden-podpis-me-stal-osm-set-tisic?, https://recenziste.cz/ekonomicke-stavby/, https://www.emimino.cz/diskuse/ekonomicke-stavby-firma-aktualne-428349, https://www.eupha3.cz/archivnovinek/19-2012/140-tiskova-zprava-73838370.html

post

Zkušenosti “Recenze Ekonomické stavby – zkušenosti klientů. Jedná se o podvod?

  1. Dobrý den,
    firma ekonomické stavby nás podvedla a vyhrožovala nám.Připravila nás o několik miliónů. Přitom vůbec nic neudělala jen lhala . Bohužel nikdo na ně nemá metr .. Kolika lidem ještě ublíží než se něco stane?!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *