Ropa brent aktuální cena – kurz a graf

Ropa je klíčová světová komodita, ze která se používá při produkci více než 95% potravin. Ropa brent se obchoduje na burze IPE v Londýně.

Co je ropa brent

Jedná se o ropu složenou z více druhů ropy, které sou těženy v Severním moři a oceňuje přibližně 2/3 dodávek světové ropy. Je významným měřítkem pro Evropu, Afriku a Střední východ. Tento typ ropy je vhodný pro výrobu benzínu. Ropu zpracovávají rafinérie v Evropě, USA a kolem středozemního moře. Ropa je jednou z klíčových světových komodit a je klíčovou surovinou k výrobě plastů, chemikálií a pohonných hmot. Současná denní produkce ropy je kolem 90 milionů barelů a v posledních letech se stává čím dál větším problémem pro ekologii, díky haváriím a únikům plynů při spotřebě pohonných hmot nebo likvidaci plastů.

Ropa Brent a WTI

Brent je lehká sladká směsná ropa, které se těží v severním moři a obsahuje přibližně 0,37% síry. WTI je kvalitnější ropa s podílem síry 0,24% těžená v USA (stát Texas). Aktuálně je WTI levnější zhruba o 10% i když je kvalitnější. Důvodem je vyšší poptávka a nižší nabídka ropy v Evropě.

Ropa Brent cena

Cena je daná hodnotou futures kontraktů na burze, čili nabídkou a poptávkou. Cena se udává v barelech a hlavní měnou je dolar. Souvisí také se zásoby ropy, které jsou v Severním moři postupně stále nižší a množstvím ropy v nabídce na burze.

Topy brent kurz

V roce 2020 začala ropa prudce klesat, v roce 2021 se dostala na své původní úrovně a naopak v roce 2022 začala cena ropy prudce růst, díky válce na ukrajině a embargu na Ruskou ropu (která tvoří 10% světové produkce). Zvýšená snaha a tvorbu zásob tlačí cenu ropu vzhuru. Naopak potenciální recese a zpomalující ekonomický vývoj největších světových odběratelů Číny a USA tlačí ceny dolů.

Ropa brent kurz

Ropa Brent - graf ceny
zdroj: kurzy.cz, e15.cz
post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *