sp 500 index – etf, kurz a graf

Index sp500 je nejznámější akciový index, který zahrnuje 500 největších firem obchodovaných na amerických burzách NYSE a NASDAQ. Mnozí tento index berou jako benchmark pro americký trh a také se jedná o hlavní ukazatel výkonnosti trhu. Od ostatních indexů jako Dow Jones a NASDAQ Composite nebo Russel 2000 se liší pestřejším výběrem titulů z mnoha oblastí a pokrývá tak nejlépe burzovní trh jako celek.

Historie s&p 500

Index Standard & poor’s se odkazuje na finančníka Henriho Poora, jehož publikace vydly k vytvoření indexu. Do indexu se řadí pouze firmy s vysokou tržní kapitalizaci alespoň 8,2 miliardy USD, s vysokým objemem obhodovaných akcií alespoň 250 tisíc za měsíc a pouze společnosti sídlící v USA. Index vznikl v roce 1926 a od této doby se pyšní průměrným výnosem 9,8% pa.

ETF sp 500

Do sp500 může investovat každý velice jednoduše přes ETF (exchange traded fund). Jedná se o burzovně obchodovaný pasivní fond s velmi nízkými poplatky obchodovaný na Amerických i Evropských burzách s tickerem SPX nebo VOO. Dlouhodobé investování do tohoto ETF má mnoho výhod:

  • diverzifikace rizika: rozkládáte riziko díky nákupu koše 500 největších světových firem
  • nízké poplatky: oproti aktivním fondům platíte poplatky v desetinách procent pa.
  • zajímavé výnosy: průměrné vynosy kolem 7% pa po odečtení inflace
  • nízké riziko: oproti výběru jednotlivých titulů neriskujete že přijdete o celou investovanou částku
  • bezstarostnost: ETF se automaticky rebalancuje v průběhu času, můžete investovat a v klidu na vaši investici zapomenout, společnost obhospořadující fond se stará aby byl koš akcií vždy aktuální

Nejlepší ETF na sp500 pro Evropu

  • iShares Core S&P 500 UCITS ETF akulumační – ISIN: IE00B5BMR087
  • Vanguard S&P 500 UCITS ETF distribuční – ISIN: IE00B3XXRP09
  • iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD distribuční – ISIN: IE0031442068

SP 500 graf

Zdroj: etfino.com

5/5 - (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *