Tichý infarkt – jak ho zavčas rozpoznat? Většina lidí příznaky ignoruje

Když se řekne infarkt, tak si snad každý vybaví prudkou bolest na hrudi, potíže s dýcháním a následné mdloby. To ovšem nemusí být jediné příznaky infarktu – projevovat se může i mnohem nenápadněji.

Takzvaný tichý infarkt prodělávají častěji ženy nebo lidé trpící cukrovkou či osoby nad 50 let věku. Existuje několik příznaků, podle kterých je možné ho rozpoznat.

Tlak na hrudi

I když se za nejčastější příznak infarktu považuje silná a bodavá bolest na prsou, ve skutečnosti může být hlavní příznak mnohem nenápadnější. Řeč je o pocitu dušnosti a svírání hrudníku. Postiženému se špatně dýchá, obvykle pociťuje nevolnost a celkově mu dělá obtíže vrátit se k běžnému fungování. V takovým případech se vždy vyplatí volat záchrannou službu – preventivní zásah (byť se může ukázat jako neopodstatněný) je totiž vždy lepší, než pozdní léčba.

Tip: Těhotenská cukrovka – hodnoty, příznaky, co (ne)můžete jíst?

Bolest v jiné části těla

Ovšem infarkt se nemusí projevovat jenom bolestí na prsou. Naopak – může jít třeba i bolest v dolní části nebo o pocit pnutí na celé hrudi.

Nevolnost, únava a pocení

Ne vždy se však dušnost musí dostavovat. Někdy je hlavním příznakem probíhajících problémů se srdcem „jen“ únava, doprovázená nevolností a často i nadměrným pocením. Pacient není schopen žádné větší námahy (potíže mu dělá i chůze do schodů) a zadýchává se. I zde se vyplatí vyhledat pomoc – může jít totiž nejenom o příznak infarktu, ale i mnoha jiných závažných chorob.

Tip: Co a jak bolí při cukrovce? Hlavně hlava, nohy, záda a břicho

Příznaky připomínající nachlazení

A nenechte se zmást tím, že za okny probíhá například chřipková nebo angínová sezóna. Tato onemocnění se totiž opravdu mohou projevovat únavou nebo bolestí některých částí těla, ale pokud na sobě nepozorujte nic jiného (rýmu, teplotu apod.), pak se určitě vyplatí popřemýšlet i nad jiným možným viníkem. Zvláštní opatrnost doporučujeme v případě, kdy máte infarkty nebo jiná závažná onemocnění srdce takříkajíc v rodině.

Tip: Jak rychle vyléčit průdušky?

Zdroj: https://www.aazdravi.cz/tichy-infarkt-je-obzvlast-nebezpecny-priznaky-vetsina-lidi-prehlizi/, https://www.emergency-live.com/cs/zdrav%C3%AD-a-bezpe%C4%8Dnost/tich%C3%BD-infarkt%2C-co-je-tich%C3%BD-infarkt-myokardu-a-co-to-obn%C3%A1%C5%A1%C3%AD/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *