Jednou za Uherský rok – jak dlouho trvá a co to znamená?

blank

Všichni znáte rčení, že se něco udělá za Uherský rok. Pokud tento výraz použijete, tak opravdu ten komu je určen, se dané záležitosti jen tak nedočká. Tento údaj určuje totiž velmi dlouhé období.

Co ovšem znamená slovní spojení Uherský rok? Je to nějaká časová míra nebo prostě jenom slovní spojení? Jedná se o nějakou starou časovou jednotku nebo jen lidovou tvořivost?

Jak vznikl Uherský rok

Slovní spojení Uherský rok nebo také Uherský měsíc má dvě různé verze vzniku. Ovšem každá z nich se určitým způsobem týká Uherska a světe div se Turecka.

První říká, že v době tureckých válek byli vojáci najímání v Uhrách, nynějším Maďarsku, do vojenské služby. Ta byla, nebo měla být, na dobu určitou, ale doba služby se neustále prodlužovala. Toliko Slovník české frazeologie a idiomatiky.

TIP: Čím nahradit mascarpone i ricottu v různých typech receptů. I když se chutí trochu liší, můžete je v případě nouze mezi sebou prohodit.

Druhá praví, že v roce 1681 zjistili zvědové Habsburské monarchie, že velkovezír Kara Mustafa se chystá k útoku na Vídeň. Tehdejší císař Leopold I, znám svou ležérností a také vtípky na úkor obyvatel území Uher, vyslovil onu větu. “Cha, chá! Turci? Ti nás napadnou tak možná za Uherský rok“. A jak posléze spočítal císařský písař v den bitvy o Vídeň, trvá Uherský rok celých 721 dní.

Co to je Uherský rok?

Spojení Uherský rok se používá, když chcete zdůraznit, že něco se stane opravdu velmi výjimečně nebo za hodně dlouhou dobu. Uherský rok ovšem nebyl při projednávání nové Mezinárodní soustavy jednotek, kterou znáte pod zkratkou SI, přijat. Do té doby, zhruba 300 let, se ovšem Uherský rok jako časová jednotka používala.

Carl David Anderson, americký fyzik, tam měl prohlásit:

„Nechápu, jak se může něco jako Uherský rok objevovat ve 20. století v uznávaných jednotkových soustavách. Ať se ten Maďar na mě nezlobí, ale Uherský roj jest pěkná hovadina!“ Tím Maďarem myslel fyzik Carl David Anderson maďarského lingvistu Lajose Kisse.

Účastníci konference vzali názor fyzika C.D. Andersona za slovo a v soustavě SI opravdu časovou jednotku Uherský rok nenajdete.

TIP: Jak jíst granátové jablko? Naučte se vše správně, abyste nepřišli o spoustu šťávy, vitamínů a chuti

Uherský rok v Čechách a jinde

Nejen v Čechách najdete rčení Uherský rok. Jeho obdoby, dle místního určení, najdete i jinde v Evropě. Jen se prostě nepoužívají Uhry.

  • Uherský rok (čeština)
  • Once in a blue moon (angličtina)
  • Tous les trente-six du mois (francouzština)
  • Raz na ruski rok (polština)
  • Raz za uhorský rok (slovenština)

Každá, nebo skoro každá, země má svůj vlastní Uherský rok, jen se mu tedy obvykle říká jinak.

Zdroje: https://www.odpovedi.cz/otazky/jaky-ma-puvod-a-vyznam-merna-jednotka-uhersky-rok, https://cs.wiktionary.org/wiki/jednou_za_uhersk%C3%BD_rok, https://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/za-uhersky-rok

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *