Višněvského balzám (višňová mast) – složení, použití, alternativy

Jde o univerzální prostředek pro léčbu různých zánětů a poranění. V lékárnách je Višněvského mast k dostání také pod názvy Višněvského balzám nebo Suspensio Višněvski a lidově se jí říká také „višňák“. A i když právě příliš nevoní, dokáže v mnoha případech skvěle pomoci.

Tento zdravotnický prostředek byl pojmenován po svém autorovi, jímž byl sovětský vojenský chirurg Alexandr Vasiljevič Višněvskij. Je to vlastně suspenze tribromfenolátu bismutitého, jež byla rozmíchaná v ricinovém oleji společně s dalšími složkami. Původně byl základem složení tzv. peruánský balzám, později se začal používat březový dehet. Má charakteristickou vůni, připomínající uzené maso. A na co vlastně pomáhá?

Na co se Višněvského mast používá?

Použití tohoto prostředku je velmi široké a uplatňuje se především u nejrůznějších problémů s kůží nebo u špatně se hojících ran. Působí totiž dezinfekčně, protizánětlivě a jako bonus nabídne pacientovi i lehce znecitlivující účinek. Využít ho lze zejména v těchto situacích:

  • K léčbě hnisavých zánětů a infekčních ran všude na těle,
  • při mikrobiálních kožních problémech,
  • při léčbě abscesů (lidově nežit nebo také hlíza),
  • k léčbě erysipelu (lidově růže) a erysipeloidu (lidově červenky),
  • při postupujícím neohraničeném kožním zánětu,
  • při zánětu podpažních potních žláz,
  • na infikované kožní vředy,
  • při hnisavém zánětu nehtového lůžka,
  • při zánětu povrchních křečových žil, pro hojení zanícených ran.

Co byste měli vědět o použití

Tato mast se však nikdy nesmí používat na sliznice, do očí a do velmi hlubokých ran a ošetřené místo se nesmí po delší dobu vystavovat slunečnímu záření.

Na trhu jsou také k dostání dvě verze tohoto balzámu.

Suspensio Višněvski cum balsamo peruviano (s peruánským balzámem)

Složení:

Bismuthi tribromphenolas basicum – 5,0 g

Balsamum peruvianum – 20,0 g

Ricini oleum virginale – ad 100,0 g

Suspensio Višněvski cum pice liquida (s dehtem)

Složení:

Bismuthi tribromphenolas basicum – 3,0 g

Pix fagi seu pix lithanthracis – 5,0 g

Ricini oleum virginale – ad 100,0 g

U pacientů je oblíbenější spíše varianta s peruánským balzámem Suspensio Višněvski cum balsamo peruviano, protože příjemněji voní.

Jak Višněvského mast používat

Obvykle se tato mast aplikuje jednou denně po dobu nanejvýše tří dnů. Během této doby by mělo dojít k zlepšení stavu. Pokud tomu tak nebude, je nutná návštěva lékaře. A jestliže Višněvského mast ve své lékárně neseženete, je možné místo ní použít velmi podobně působící Ichtoxylovou mast.

Zdroj: https://www.aazdravi.cz/visnevskeho-mast-pusobi-nevabne-ale-je-skvelym-pomocnikem-pri-zanetech-nehtu-kuze-a-krecovych-zil/, https://www.vitalia.cz/clanky/balzam-visnevskeho-stolety-medikament-v-konkurenci-modernich-leciv/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *