Yerba maté a jeho negativní účinky na zdraví

Yerba maté (někdy také maté) je jihoamerický nápoj, který se připravuje z lístků cesmíny paraguayské (Ilex paraguariensis). Používá se jako superpotravina i jako prostředek přírodní medicíny. Ne vždy je však jeho užívání zcela bezpečné, může mít totiž i některé nežádoucí účinky.

Jak se yerba maté připravuje a k čemu se používá

Nejdříve si tento nápoj krátce představme. Jde o bylinný čaj vyrobený z listů cesmíny, které se předtím vysuší nad ohněm. Tradičně se konzumuje z vydlabaných tykví a pije se kovovým brčkem, které má na spodním konci filtr, který odfiltruje úlomky listů. Sdílení tykve s nápojem je pak považováno za známku přátelství a náklonnosti.

Podle přírodní medicíny může zvýšit energii a zlepšit duševní soustředění (má více kofeinu než šálek čaje), zvyšuje fyzickou výkonnost, může vás ochránit před infekcemi, pomáhá s hubnutím, posiluje imunitní systém, má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti a snižuje hladinu cukru v krvi.

Yerba maté a jeho negativní účinky

Pokud budete tento nápoj konzumovat jen občas a na „chuť, pak vám žádné nebezpečí nehrozí. Jeho pravidelné užívání se však může pojit s několika možnými negativy.

Nežádoucí účinky kofeinu

Příliš mnoho kofeinu v yerba maté může u některých lidí způsobit bolesti hlavy, migrény a dokonce i vysoký krevní tlak. Pokud tyto obtíže pociťujete, měli byste omezit konzumaci tohoto nápoje na max. tři šálky denně. A totéž platí i pro těhotné ženy, příliš mnoho kofeinu totiž může zvýšit riziko potratu nebo nízké porodní hmotnosti dítěte.

Možné interakce s léky

Yerba maté by nemělo být pravidelně užíváno ani lidmi, kteří berou pravidelně léky na depresi nebo Parkinsonovu chorobu.

Léky na diabetes

Pravidelné pití nápoje může ovlivňovat hladinu inzulínu v krvi. Proto by se o jeho užívání měli diabetici nejdříve poradit s lékařem.

Zdroj: https://www.blendea.cz/profil-yerba-mate/, https://www.pijumate.cz/clanky-o-yerba-mate/proc-pit-yerba-mate/, https://www.slimming.cz/yerba-mate/

post

Zkušenosti “Yerba maté a jeho negativní účinky na zdraví

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *